Zmiany morfologiczne wysp trzustkowych są w cukrzycy typu 1 bardzo widoczne i wykazują charakterystyczną dynamikę. W okresie początkowym występują — głównie u dzieci i młodocianych — nacieki limfocytów w otoczeniu wysp i w samych wyspach. Zmiany te określane mianem insulitis. Są one przemijające, o różnym nasileniu, i po upływie roku od wystąpienia objawów cukrzycy najczęściej się już ich nie stwierdza. Do wczesnych zmian w cukrzycy typu 1 należy zaliczyć powiększenie wysp i cechy zwiększonej aktywności komórek B, ich degranulację, a później zwyrodnienie wodniczkowe. Z upływem czasu następuje stopniowy zanik komórek B, a także całych wysp, i w cukrzycy typu 1 trwającej ponad rok wysp w trzustce jest mniej, są one mniejsze, o wyraźnie zmienionej, chaotycznej strukturze, z wyraźnymi cechami włóknienia (tabl. 5). Badania ilościowe składu wysp w tym okresie wykazują, że 2/3 ich komórek endokrynnych przypada na komórki A, Vs na komórki D, a w tylnej części głowy trzustki wyspy są utworzone głównie przez komórki PP tworzące nieregularne pasma. Chociaż w długotrwałej cukrzycy typu 1 nie stwierdza się komórek B w wyspach, mogą one być sporadycznie obecne poza ich obszarem, rozrzucone w części gruczołowej trzustki. Obecność tych komórek wyjaśnia obserwację kliniczną, że u niektórych chorych z długoletnią cukrzycą typu 1 można wykazać we krwi obecność peptydu C w niewielkim stężeniu. Z nielicznych dotąd, dokładnych badań całkowitej masy komórek wysp wynika, że mimo tak dużych zmian proporcji w składzie komórkowym wysp ogólna masa komórek A, PP i D w całej trzustce nie jest większa niż u ludzi zdrowych. W trzustce ludzi chorych na cukrzycę typu 1 stwierdza się również objawy regeneracji wysp z nabłonka przewodów trzustkowych. Te nowo utworzone skupienia zawierają głównie komórki B, są nieregularnie rozrzucone po całej trzustce, czasem w ich otoczeniu stwierdza się nacieki limfocytowe. Z biegiem czasu proces regeneracji wysp całkowicie zanika. Dla cukrzycy typu 1 charakterystyczny jest zanik całej trzustki, w szczególności trzonu i ogona. Przyczyna tego zjawiska nie jest wyjaśniona i pod uwagę bierze się różne czynniki: niedokrwienie wskutek zmian w naczyniach, uszkodzenie zwojów i nerwów układu autonomicznego, a także troficzny (ochronny) wpływ PP (w obrębie głowy). Podobne do opisanych wyżej zmiany stwierdza się w trzustce szczurów BB/W z cukrzycą samoistną odpowiadającą cukrzycy typu 1 u człowieka. Także u tych zwierząt zanik trzustki dotyczy trzonu oraz ogona i nie obejmuje głowy, zaś badania morfometryczne wykazały u nich prawie zupełny brak komórek B, nie zmienioną całkowitą objętość komórek A i PP oraz wyraźne zmniejszenie całkowitej objętości komórek D.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- WątrobaWpływ metaboliczny insuliny w tym narządzie zaznacza się na wszystkich szlakach kontrolowanych przez ten hormon. Jedną z głównych funkcji wątroby jest utrzymanie …
- Zwiększenie tkankowego zużytkowania glukozyTo zjawisko tłumaczono zwiększoną przepuszczalnością błon komórkowych dla glukozy i innych metabolitów w warunkach niedotlenienia komórek i nasilonej glikolizy, swoistym dla biguanidów …
- Hormony gruczołu tarczowegoHormony gruczołu tarczowego działają diabetogennie u zwierząt z częściowo usuniętą trzustką oraz pogarszają przebieg cukrzycy u ludzi i zwierząt. Jest jednak wątpliwe, …
Stany zapalne stawów: leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego Szczecin
Na świecie występuje wiele poważnych chorób, których nie wolno w żaden sposób lekceważyć. Oczywiście bardzo niebezpieczne są przede wszystkim różnego rodzaju stany …- Polipeptyd trzustkowyJak dotąd, niewiele wiadomo o wpływie tego peptydu na czynność komórek B. W badaniach doświadczalnych stwierdzono, że u niektórych gatunków zwierząt (mysz, …
Wybieramy mąkę: mąka jaglana,mąka gryczana,mąka z ciecierzycy,mąka z kasztanów jadalnych
W dzisiejszych czasach w wielu polskich sklepach można kupić różne rodzaje mąki. Oczywiście wybór zależy tutaj od upodobań danej osoby, ale trzeba …- Wstrzykiwanie i dawkowanie insulinyW przewlekłym leczeniu cukrzycy insulinę wstrzykuje się zawsze podskórnie, przy czym najbardziej równomierne jej wchłanianie następuje wówczas, gdy koniec igły dociera do …
Aparat na zęby stały – aparat na zęby przezroczysty cena
Posiadanie krzywych zębów to nie dla wszystkich powód do dumy. Wiadomo, że nie każdy czuje się atrakcyjnie, gdy ma krzywe zęby, dlatego …- Nadczynność gruczołu tarczowegoCzęstość cukrzycy w tej chorobie oblicza się na 2—3%. Była ona przeciętnie 2 razy wyższa od chorobowości wskutek cukrzycy w ogólnych populacjach, …
- Proinsulina we krwiProinsulina stanowi około 6% aktywności insulinowej (IRI) ekstrahowanej z trzustki i podobną proporcję tego prohormonu w odniesieniu do wartości IRI stwierdza się …
- Inne meliturieSpośród innych cukrów, których obecność w moczu wymaga różnicowania z cukrzycą, należy wymienić maltozę i mannoheptulozę. Maltoza — produkt trawienia skrobi — …
Najnowsze komentarze