W przebiegu hormonalnie czynnego guza wychodzącego z komórek kwasochłonnych części gruczołowej przysadki, dającego u dorosłych obraz akromegalii, cukrzycę stwierdza się w około 1/4 przypadków, a nieprawidłową tolerancję glukozy u około 50% chorych. Zaburzenia te występują częściej u kobiet, mimo że częstość akromegalii wśród kobiet i mężczyzn jest taka sama. Zwykle upływa kilka, a nawet kilkanaście, lat od pojawienia się pierwszych klinicznych objawów akromegalii do wystąpienia jawnej cukrzycy. Ta ostatnia może mieć różny przebieg. Cechą charakterystyczną jest insulinooporność i duże zapotrzebowanie na insulinę, co jest wynikiem antagonistycznego wobec niej wpływu hormonu wzrostu, wydzielanego w nadmiarze w tej chorobie. Niekiedy zaznacza się skłonność do ketozy. W przypadkach remisji objawów akromegalii, samoistnej łub po skutecznym leczeniu, łagodnieją lub ustępują objawy cukrzycy (w około 50% przypadków), przy czym poprawa jest tym większa, im krócej trwała choroba (mniej niż 10 lat) i im doszczętniejsze było usunięcie guza. Rozpoznanie akromegalii nie nastręcza trudności i może być ustalone na podstawie wyglądu chorego, u którego stwierdza się charakterystyczne pogruhienie rysów twarzy, powiększenie dłoni i stóp. Z prostych badań pomocniczych znaczenie mają: badanie radiologiczne kości czaszki, rąk, stóp, a zwłaszcza kręgosłupa, wykazujące odokostnowe tworzenie się kości, oraz badanie narządów trzewnych stwierdzające ich powiększenie (visceromegalia). We krwi (surowicy, osoczu) stwierdza się zwiększenie stężenia hormonu wzrostu (powyżej 500 pmol/1 = 10 ng/ml), przy czym nie zmienia się ono (nie zwiększa się) w przebiegu hipoglikemii po wstrzyknięciu testowej dawki insuliny;
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Holistyczne podejście do zdrowia – na czym to polega?
Holistyczne podejście do zdrowia znane jest już od starożytności i było wówczas pielęgnowane przez filozofów oraz pierwszych medyków. Podstawowym założeniem takiego podejścia …Jak zapuścić brodę?
Gęsta, atrakcyjnie wyglądająca broda jest marzeniem wielu mężczyzn. Co ciekawe jeszcze do niedawna było wręcz przeciwnie i zarost u mężczyzn kojarzył się …- Inne choroby i zespoły kliniczneRóżne zespoły genetyczne skojarzone z zaburzeniem przemiany węglowodanów. Na ogół różnicowanie tych zespołów z cukrzycą idiopatyczną nie jest trudne, ponieważ na pierwszy …
Zdrowa dieta
Kiedy przygotowujemy posiłki, zazwyczaj zależy nam aby było ono smaczne, a już nieco mniej uwagi przykuwamy do tego aby było ono zdrowe. …- Komórki BKomórki B mają kuliste lub owalne jądro, o gładkich zarysach i chromatynie rozmieszczonej częściowo równomiernie, a częściowo tworzącej grudkowate skupienia, i dobrze …
- Nerwowa regulacja wydzielania insulinyNerwowa regulacja wydzielania insuliny i pozostałych hormonów wysp trzustkowych podlega kontroli podwzgórza, a w szczególności ośrodka układu adrenergicznego, mieszczącego się w jądrze …
- Choroby skóry spowodowane mikroangiopatiąW tej grupie chorób skórnych zasadniczą nieprawidłowością są zmiany naczyń włosowatych skóry, typowe dla mikroangiopatii cukrzycowej. Są one poniekąd szczególną postacią choroby …
- Powikłania leczenia insulinąInsulina jest lekiem z wyboru w terapii cukrzycy, gdyż umożliwia rzeczywistą substytucję niedoboru (bezwzględnego i względnego) tego hormonu, jednak w czasie jej …
- Skład jakościowy dietyW ramach ustalonego na wstępie zapotrzebowania energetycznego należy tak dobrać poszczególne składniki pokarmowe, aby dzienna racja żywności zawierała odpowiednią ilość białka, tłuszczu …
- Próba doustnego obciążenia glukoząWykonuje się ją, podając do spożycia glukozę jednorazowo w dawce 50 g (30 g na m2 powierzchni ciała lub 0,8 g na …
- LaktozuriaWystępuje fizjologicznie dość często w późniejszym okresie ciąży oraz w czasie laktacji, zwłaszcza po odstawieniu dziecka od piersi, i nie powoduje wówczas …
Najnowsze komentarze