W przebiegu hormonalnie czynnego guza wychodzącego z komórek kwasochłonnych części gruczołowej przysadki, dającego u dorosłych obraz akromegalii, cukrzycę stwierdza się w około 1/4 przypadków, a nieprawidłową tolerancję glukozy u około 50% chorych. Zaburzenia te występują częściej u kobiet, mimo że częstość akromegalii wśród kobiet i mężczyzn jest taka sama. Zwykle upływa kilka, a nawet kilkanaście, lat od pojawienia się pierwszych klinicznych objawów akromegalii do wystąpienia jawnej cukrzycy. Ta ostatnia może mieć różny przebieg. Cechą charakterystyczną jest insulinooporność i duże zapotrzebowanie na insulinę, co jest wynikiem antagonistycznego wobec niej wpływu hormonu wzrostu, wydzielanego w nadmiarze w tej chorobie. Niekiedy zaznacza się skłonność do ketozy. W przypadkach remisji objawów akromegalii, samoistnej łub po skutecznym leczeniu, łagodnieją lub ustępują objawy cukrzycy (w około 50% przypadków), przy czym poprawa jest tym większa, im krócej trwała choroba (mniej niż 10 lat) i im doszczętniejsze było usunięcie guza. Rozpoznanie akromegalii nie nastręcza trudności i może być ustalone na podstawie wyglądu chorego, u którego stwierdza się charakterystyczne pogruhienie rysów twarzy, powiększenie dłoni i stóp. Z prostych badań pomocniczych znaczenie mają: badanie radiologiczne kości czaszki, rąk, stóp, a zwłaszcza kręgosłupa, wykazujące odokostnowe tworzenie się kości, oraz badanie narządów trzewnych stwierdzające ich powiększenie (visceromegalia). We krwi (surowicy, osoczu) stwierdza się zwiększenie stężenia hormonu wzrostu (powyżej 500 pmol/1 = 10 ng/ml), przy czym nie zmienia się ono (nie zwiększa się) w przebiegu hipoglikemii po wstrzyknięciu testowej dawki insuliny;
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
- Pracownia diagnostyki obrazowej — to tam wykonasz USG, RTG, kolonoskopię i endoskopię
- Niezwykłe bliny z jabłkami: przepis, który musisz spróbować!
zakątek zdrowia
Archiwa
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Insulina we krwiW wyższych organizmach insulina pełni przede wszystkim funkcję hormonu dokrewnego (endokrynnego), tzn. jest wydzielana przez syntetyzujące ją komórki B wysp trzustkowych do …
- Leki wpływające na układ autonomicznyDziałanie tej grupy leków zależy od tego, jakie receptory komórek B pobudzają bądź też blokują. Praktyczne znaczenie mają głównie związki hamujące wydzielanie …
- Którą metodę wybielania zębów wybrać?Wybielanie zębów to zabieg, który powinien być wykonywany tylko przez profesjonalistów. Domowe metody czy jakiekolwiek samodzielne próby mogą być szkodliwe dla szkliwa …
- CukromoczeOdróżnia się stany wydalania z moczem glukozy (glycosuria) oraz innych cukrów (mellituria). Jeżeli chodzi o tę ostatnią grupę, to w różnicowaniu z …
- Holistyczne podejście do zdrowia – na czym to polega?Holistyczne podejście do zdrowia znane jest już od starożytności i było wówczas pielęgnowane przez filozofów oraz pierwszych medyków. Podstawowym założeniem takiego podejścia …
- Układ sercowo-naczyniowy a doustne leczenie cukrzycyW połowie lat siedemdziesiątych żywą dyskusję na temat celowości dalszego doustnego leczenia cukrzycy spowodowały raporty grupy uniwersytetów amerykańskich, dowodzące większej umieralności z …
- Potencjalna nietolerancja glukozyDawniej stan ten nazywano cukrzycą potencjalną lub (retrospektywnie) stanem przedcukrzycowym (piaediabetes). Rozpoznaje się ją u osób, u których test tolerancji glukozy daje …
- Kryteria skuteczności leczenia i samokontrolaDotąd nie ma jednolitego poglądu, jakie warunki muszą być spełnione, aby uznać leczenie cukrzycy dziecięcej za prawidłowe. Obok zwolenników kryteriów rygorystycznych (wskaźników …
- Ogólne wpływy insulinyPrzytaczane najczęściej mechanizmy ogólnego działania insuliny stanowią poniekąd historyczny przegląd postępu badań w dziedzinie poznawania molekularnych podstaw funkcjonowania komórki i jej struktur. …
- Jony sodowe i potasoweWydzielanie insuliny przez komórki B zmniejsza się w razie niedoboru jonów sodowych i potasowych. Uważa się, że mechanizm tego zaburzenia sprowadza się …
- Dermopatia cukrzycowaTen rodzaj zmian skórnych występuje w cukrzycy najczęściej. Spotyka się je u 60% mężczyzn i 30% kobiet w wieku powyżej 30 lat, …
Najnowsze komentarze