W przebiegu hormonalnie czynnego guza wychodzącego z komórek kwasochłonnych części gruczołowej przysadki, dającego u dorosłych obraz akromegalii, cukrzycę stwierdza się w około 1/4 przypadków, a nieprawidłową tolerancję glukozy u około 50% chorych. Zaburzenia te występują częściej u kobiet, mimo że częstość akromegalii wśród kobiet i mężczyzn jest taka sama. Zwykle upływa kilka, a nawet kilkanaście, lat od pojawienia się pierwszych klinicznych objawów akromegalii do wystąpienia jawnej cukrzycy. Ta ostatnia może mieć różny przebieg. Cechą charakterystyczną jest insulinooporność i duże zapotrzebowanie na insulinę, co jest wynikiem antagonistycznego wobec niej wpływu hormonu wzrostu, wydzielanego w nadmiarze w tej chorobie. Niekiedy zaznacza się skłonność do ketozy. W przypadkach remisji objawów akromegalii, samoistnej łub po skutecznym leczeniu, łagodnieją lub ustępują objawy cukrzycy (w około 50% przypadków), przy czym poprawa jest tym większa, im krócej trwała choroba (mniej niż 10 lat) i im doszczętniejsze było usunięcie guza. Rozpoznanie akromegalii nie nastręcza trudności i może być ustalone na podstawie wyglądu chorego, u którego stwierdza się charakterystyczne pogruhienie rysów twarzy, powiększenie dłoni i stóp. Z prostych badań pomocniczych znaczenie mają: badanie radiologiczne kości czaszki, rąk, stóp, a zwłaszcza kręgosłupa, wykazujące odokostnowe tworzenie się kości, oraz badanie narządów trzewnych stwierdzające ich powiększenie (visceromegalia). We krwi (surowicy, osoczu) stwierdza się zwiększenie stężenia hormonu wzrostu (powyżej 500 pmol/1 = 10 ng/ml), przy czym nie zmienia się ono (nie zwiększa się) w przebiegu hipoglikemii po wstrzyknięciu testowej dawki insuliny;
O autorze
Podobne wpisy
Przeciwwskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika w leczeniu cukrzycy
23 października 2017
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Dopalacze – skutki zatrucia. Objawy zażywania
Dopalacze to jedne z najniebezpieczniejszych substancji spośród wszystkich środków psychoaktywnych. Różnorodność dostępnych produktów sprawia, że często lekarze nie są w stanie udzielić …- Śpiączka hipermolalnaOpisana w 1961 roku przez Stottera i niezależnie przez Rossiera i wsp. śpiączka hipermolalna (hyperosmolar nonketotic diabetic coma) została tak nazwana w …
- Neuropatia cukrzycowaPod nazwą neuropatia cukrzycowa (neuropathia diabetica) rozumie się różnego rodzaju uszkodzenia obwodowego układu nerwowego, występujące w cukrzycy i przyczynowo z nią związane. …
- Okres cukrzycy długotrwałej (powtórki)Doświadczenie kliniczne poucza, że większość chorych dostosowuje swoje zachowanie zdrowotne do otrzymanych wskazówek zwykle przez kilka tygodni do kilku miesięcy, później zaś …
Uzależnienie od leków – lekomania – statystyki. Kiedy leki zamiast ratować życie, niszczą je
Lekomania ciekawostki i definicja Lekomania to silne uzależnienie od środków farmakologicznych. Ich zażywanie powoduje skutki psychiczne i fizyczne, wpływając na proces metabolizmu. …Jedzenie na domową imprezę – pizza w nocy na telefon. Pizzerie Warszawa
Tak zwane domówki cieszą się dużą popularnością wśród młodych ludzi. To tanie i wygodne rozwiązanie na zorganizowanie niewielkiego przyjęcia urodzinowego, spotkania z …- Epidemiologia kardiopatii cukrzycowejBadania dotyczące częstości występowania choroby naczyniowej mózgu są mniej liczne niż analogiczne badania nad chorobą niedokrwienną serca. Jak wynika z -koordynowanych przez …
- Cukrzyca chwiejnaNazwą cukrzycy chwiejnej (diabetes mellitus labilis, brittle diabetes) określa się tę postać choroby, która cechuje się dużymi wahaniami glikemii mimo podjęcia prawidłowego …
- Rokowanie i zapobieganie zaburzeń czynności ośrodkowego układu nerwowegoŚmiertelność w przebiegu cukrzycowej śpiączki ketonowej ocenia się na 5—15%, przeciętnie na około 10%, przypadków. Należy oczekiwać, że w miarę szerszego stosowania …
Słodkości w zdrowej diecie: ekologiczne słodycze. Bezglutenowe słodycze
Wielu z nas nie wyobraża sobie diety bez słodyczy – nie musimy z nich jednak rezygnować całkowicie. Batony, cukierki i mleczne czekolady …Dlaczego warto jeść pizzę? Pizzeria nocna Kraków
Pizza to jedna z najbardziej popularnych potraw na całym świecie. Choć głównie kojarzymy ją z Włochami – i bez wątpienia to tam …
Najnowsze komentarze