Insulina, podobnie jak wszystkie inne hormony białkowe, ma właściwości antygenu. Wprowadzona drogą pozajelitową powoduje u wyższych kręgowców odpowiedź komórek immunologicznie kompetentnych (limfocytów T i B). Zdolność wywoływania przez antygen odpowiedzi immunologicznej organizmu biorcy określa się mianem immunogenności. Insulina ma także drugą właściwość antygenu — antygenowość, czyli zdolność swoistego reagowania z wytworzonym przeciwciałem. Immunogenność zależy od różnych czynników, natomiast antygenowość warunkują, swoiste determinanty, których cząsteczka antygenu może mieć niekiedy więcej niż jedną. Immunogenność insuliny zależy do pewnego stopnia od budowy chemicznej jej cząsteczki: im większa jest różnica składu pomiędzy insuliną wstrzykiwaną a własną insuliną biorcy, tym większe jest jej działanie immunogenne. Insulina wieprzowa, która różni się od insuliny ludzkiej tylko jednym aminokwasem, jest dla człowieka mniej immunogenna niż insulina wołowa, różniąca się 3 aminokwasami. Poczynione obserwacje wskazują, że immunogenność insuliny maleje w miarę oczyszczania tego hormonu. Wprowadzone w ostatnich latach do leczenia cukrzycy insuliny wysoko oczyszczone są o wiele mniej immunogenne od stosowanych powszechnie preparatów konwencjonalnych. Pewnym zaskoczeniem był fakt słabego, ale wyraźnego działania immunogennego insulin allogenicznych (tego samego gatunku). Zjawisko to stwierdzono najpierw u zwierząt, później podobne obserwacje poczyniono podczas stosowania u ludzi insuliny ludzkiej (uzyskanej z trzustek ludzkich, półsyntetycznej i biosyntetycznej). Dowodzi to, że poza składem chemicznym i stopniem czystości o immunogenności insuliny decydują jeszcze inne uwarunkowania. Wśród nich wymienia się możliwość zmiany stanu fizycznego (budowy drugo- i trzeciorzędowej) cząsteczki insuliny podczas ekstrahowania lub syntezy tego hormonu, niefizjologiczną drogę jego podania (wstrzykiwanie podskórne) i osobniczą reaktywność organizmu.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Lipodystrofia insulinowaJest to miejscowe powikłanie leczenia insuliną, polegające’na zaniku tkanki tłuszczowej podskórnej, niekiedy, także przylegających mięśni, w miejscu wstrzykiwania insuliny (lipoatfophia insulinica). Czasem …
- Błona podstawnaZmiany w strukturze i czynności błony podstawnej stanowią zasadniczy element mikroangiopatii cukrzycowej i w ciągu ostatnich lat błona ta stała się przedmiotem …
- Hamowanie resyntezy glukozy w wątrobieZjawisko to wykazano w badaniach doświadczalnych, przeprowadzonych na zwierzętach, pośrednio zostało też potwierdzone u ludzi. Jest więc prawdopodobne, że przyczynia się ono …
- PseudomeliturieDodatni wynik badania moczu przy użyciu odczynnika Ny- landera lub Fehlinga (Benedicta) może występować w przypadku obecności niecukrowych substancji redukujących. Dotyczy to …
- Skład jakościowy dietyW ramach ustalonego na wstępie zapotrzebowania energetycznego należy tak dobrać poszczególne składniki pokarmowe, aby dzienna racja żywności zawierała odpowiednią ilość białka, tłuszczu …
- Przeciwciała wiążące insulinęSą to humoralne przeciwciała należące do immunoglobulin G (IgG), w początkowym okresie także do immunoglobulin M i(IgM), które po związaniu się z …
- Hormony gruczołu tarczowegoHormony gruczołu tarczowego działają diabetogennie u zwierząt z częściowo usuniętą trzustką oraz pogarszają przebieg cukrzycy u ludzi i zwierząt. Jest jednak wątpliwe, …
- Insulina we krwi ludzi zdrowychU ludzi zdrowych stężenie insuliny (IRI) we krwi (surowicy, osoczu) na czczo wynosi od 10 do 25 mj. w 1 1, nieco …
- Rokowanie i zapobieganie retinopatii cukrzycowejRokowanie. Zależy ono od stopnia zaawansowania retinopatii, a ten z kolei w dużym stopniu od typu cukrzycy. W trwającej wiele lat cukrzycy …
- Rozpoznanie różnicowe i leczenie nefropatii cukrzycowejRozpoznanie różnicowe. Nastręcza ono duże trudności z tego względu, że z cukrzycą kojarzą się często różne choroby nerek. Najczęściej różnicuje się nefropatię …
Najsilniejsza maść konopna
Kiedy towarzyszy nam częsty ból mięśni i stawów staramy się znaleźć wsparcie, które złagodzi te dolegliwości. Obecnie dostępnych jest wiele preparatów miejscowych …
Najnowsze komentarze