Do najpowszechniejszych pomiarów przepływu krwi w kończynach należy określenie wskaźnika oscylometrycznego i temperatury skóry: oba te parametry ulegają zmniejszeniu w chorobie naczyniowej nóg, zaś w zaawansowanym zwężeniu tętnic oscylacje znikają zupełnie. Objawem charakterystycznym dla segmentowego zamknięcia lub zwężenia dużych tętnic proksymalnych (np. tętnicy udowej) jest zniknięcie oscylacji i spadek ciśnienia skurczowego w razie zgięcia grzbietowego stopy w stawie skokowym na okres 30 s (vanishing exercise test). Dokładne określenie przepływu naczyniowego krwi w kończynach uzyskuje się, stosując takie metody pomiarowe, jak: sligmooscylografia, reoangiogralia, lotopletyzmograiia i pletyzmografia okluzyjna. Mają one zastosowanie w rozpoznawaniu niezbyt nasilonych zaburzeń przepływu w początkowym okresie cukrzycy typu 1, ponadto dla celów badawczych (np. oceny wpływu leków). Stosowanie metody pletyzmogralicznej do badania przepływu naczyniowego krwi u chorych ze zgorzelą stopy wymaga stosowania uszczelniających wkładów plastykowych jednorazowego użytku. Obecnie szerokie praktyczne zastosowanie w diagnostyce angiologicznej znajduje badanie ultrasonograficzne wg Dopplera, które służy do pomiaru szybkości przepływu krwi, a które w kończynach dolnych umożliwia pomiar ciśnienia skurczowego na dowolnej wysokości i w ten sposób pozwala ustalić miejsce zwężenia lub przeszkody w tętnicy. W chorobie naczyniowej nóg w cukrzycy ciśnienie skurczowe jest z reguły w okolicy kostki niższe niż na ramieniu. Metoda Dopplera dostarcza także informacji o stanie naczyń za pomocą pomiaru szybkości przepływu krwi: miejsce zwężenia łub zamknięcia światła ustala się na podstawie sygnałów słuchowych. Badanie radiologiczne uwidacznia zwapnienia nie tylko wzdłuż przebiegu dużych tętnic, ale także małych tętniczek, w tym także tętniczek śródstopia, a nawet palców. Poza tym pokazuje zmiany w obrębie kości i stawów stopy. Ponieważ w cukrzycy zmiany w tętnicach i tętniczkach mają charakter rozlany i z reguły sięgają aż do końca kończyny, arteriografia kończyn ma tu mniejszą przydatność diagnostyczną. Niekiedy może jednak wystąpić niedrożność odcinkowa większego pnia tętnicy i wówczas badanie to umożliwia dokładne umiejscowienie przeszkody i stanowi zarazem wskazówkę do leczenia operacyjnego.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- PentozuriaMoże być nabyta lub dziedziczna. Niewielkie ilości pentoz (L-arabinoza, L-ksyluloza) pojawiają się w moczu po spożyciu dużej ilości owoców (pentosuria alimentaiis). W …
- Glikozuria poposiłkowaGlikozuria poposiłkowa (overilow glycosuria). Są to stany, w których po spożyciu węglowodanów następuje szybko znaczny wzrost glikemii przekraczający próg nerkowy dla glukozy, …
- Depilacja laserowa w Warszawie www.laserowa-depilacja.warszawa.pl
Halucynki – czy są niebezpieczne dla zdrowia? Odmiany grzybów halucynogennych , działanie
Grzyby halucynogenne (znane również jako grzyby psylocybinowe) to znane produkty, które można spożywać zarówno w stanie surowym, jak i suszu. W formie …Pranie w twoim telefonie
Korzystanie z pralni bardzo ułatwia nam życie, a do tego w ostatnim czasie stało się niezwykle popularne. Pranie w pralni jest znacznie …- Leczenie śpiączki hipermolalnejMa ono na celu zmniejszenie glikemii i przywrócenie molalności osocza do wartości prawidłowej oraz wyrównanie zaburzeń gospodarki wodno- elektrolitowej i poprawę zmniejszonej …
- Wpływ insuliny na przemianę węglowodanówW zakresie przemiany węglowodanów insulina działa następująco: 1. Nasila ona transport glukozy i monosacharydów o analogicznym układzie przestrzennym przy węglach C1—C3 (D-galaktoza, …
Moczenie nocne u chłopców – leczenie
Moczenie nocne u chłopców powinno wzbudzić niepokój rodziców lub opiekunów. Nie można pozostawić tego problemu pod pretekstem, że z czasem dziecko z …- Komórki BKomórki B mają kuliste lub owalne jądro, o gładkich zarysach i chromatynie rozmieszczonej częściowo równomiernie, a częściowo tworzącej grudkowate skupienia, i dobrze …
- Zmiany anatomopatologiczne innych narządówPoza opisanymi wyżej, w cukrzycy występują charakterystyczne zmiany morfologiczne w wątrobie, skórze, kościach i stawach, zębach i przyzębiu oraz w soczewce. Zmiany …
- Obraz morfologiczny i hipotezy patogenetyczne kardiopatii cukrzycowejU chorych na cukrzycę z udarem mózgu stwierdza się bardzo często duże zmiany miażdżycowe w łuku aorty, tętnicach szyjnych i tętnicach kręgowo-pod- …
- „Suche testy" do enzymatycznego oznaczania glikemiiSą one przeznaczone dla chorych na cukrzycą, którzy mogą w ten sposób w domu — w ramach samokontroli — oznaczyć dość dokładnie …
Najnowsze komentarze