Serce to jeden z najważniejszych organów ludzkiego ciała – zaburzenia w jego pracy mogą prowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, a ostatecznie do śmierci. Dlatego tak ważne jest prowadzenie regularnej diagnostyki, która pozwoli zawczasu wykryć nieprawidłowości i wdrożyć odpowiednie leczenie. Dowiedz się jakiego rodzaju badania kardiologiczne pozwalają ocenić stan mięśnia sercowego i układu krwionośnego.
Elektrokardiografia
Szerzej znana jako EKG, jest najczęściej stosowanym badaniem kardiologicznym. Jego plusy to całkowita nieinwazyjność, bezbolesność, łatwość przeprowadzenia. Jest ono stosowane do badań wstępnych – jeśli wykaże nieprawidłowości zalecane jest przeprowadzenie badań uzupełniających pod kątem konkretnych dolegliwości.
Badanie przeprowadzane jest przy użyciu elektrokardiogramu, czyli specjalnego aparatu rejestrującego prądy czynnościowe mięśnia sercowego pod wpływem wytwarzanego prądu elektrycznego. Monitorowane aktywności serca jest możliwe dzięki połączeniu aparatu EKG z diodami, przyklejanymi na czas badania do klatki piersiowej i kończyn pacjenta. EKG wykonuje się zazwyczaj z pacjentem w pozycji leżącej (EKG spoczynkowe), w określonych sytuacjach zalecane jest również przeprowadzenie badania z próbą wysiłkową – tj. w momencie wykonywania przez pacjenta określonej aktywności. Badanie EKG trwa zazwyczaj około 10 minut.
EKG metodą Holter
To bardziej zaawansowana metoda diagnostyki, pozwalająca określić stan serca podczas typowej, codziennej aktywności pacjenta oraz snu. Wykorzystuje ona przenośny, mocowany do paska aparat, który za pomocą czujników umieszczonych po lewej stronie klatki piersiowej pacjenta monitoruje pracę serca przez 24 godziny.
Holter ciśnieniowy
To metoda podobna do poprzedniej, z tą różnicą, że przedmiotem badania nie jest aktywność serca, lecz ciśnienie tętnicze krwi. Zamiast elektrod do aparatu pomiarowego podłączony jest specjalny mankiet zakładany na ramię pacjenta.
Echokardiografia
Potocznie nazywana echem serca, jest metodą diagnostyki obrazowej. Wykorzystuje się w niej aparaty USG, pozwalające ocenić budowę struktur serca oraz stan dużych naczyń krwionośnych.
Wszystkie wymienione badania można przeprowadzić w przychodni Medan w Jarocinie.
Kto może wystawić skierowanie na badanie kardiologiczne?
Jeśli pacjent odczuwa niepokojące objawy mogące świadczyć o problemach z układem krążenia, powinien jak najszybciej udać się na odpowiednie badania kardiologiczne. Skierowanie na nie może wystawić nie tylko kardiolog ale również internista, a także lekarze innych specjalizacji.
Najnowsze komentarze