Biosynteza insuliny podlega kontroli genu insulinowego, mieszczącego się na krótszym ramieniu chromosomu 11. U człowieka liczy on z przylegającymi regionami 1789 par zasad, w tym poza regionami kodującymi syntezę łańcuchów A, B i C zawiera on jeszcze dwa introny liczące 173 i 786 par zasad. Ten drugi intron mieści się w regionie C, który wskutek tego dzieli się u człowieka na dwie części, Proces transkrypcji rozpoczyna się od końca 5 i w jego rezultacie powstaje liczący 600 nukleotydów mRNA, który przetransportowany do cytoplazmy inicjuje proces translacji, czyli łączenia przez rybosomy aminokwasów wg określonej sekwencji w polipeptyd. W warunkach stymulacji komórek B glukozą proces ten nasila się; mechanizm tego zjawiska nie jest dotąd wyjaśniony (zwiększenie transkrypcji DNA, zwolnienie degradacji mRNA lub oba procesy łącznie). Ta reakcja ma określony zakres, co prawdopodobnie jest wynikiem tego, że gen sam ogranicza ilość produktu, którego synteza pozostaje pod jego kontrolą. U części ludzi chorych na cukrzycę typu 2 opisano zmianę w odcinku przylegającym do genu insulinowego od końca 5, wpływającym na jego ekspresję. Tej zmianie przypisuje się znaczenie w determinacji zmniejszenia sekrecji insuliny, która występuje w tym typie cukrzycy. Rozważa się także inne możliwości genetycznie uwarunkowanego zaburzenia wydzielania tego hormonu. U szczura, który podobnie jak mysz i niektóre gatunki ryb wytwarza dwa rodzaje insuliny, stwierdzono obecność dwóch odrębnych genów insulinowych. U człowieka znane, genetycznie uwarunkowane, odchylenia w budowie insuliny są bardzo rzadkie. Być może jednak jest to wynikiem niedoskonałości metod badawczych stosowanych w przeszłości. Znaczny postęp w badaniu struktury genów skłania do akceptacji hipotezy zakładającej możliwość występowania także u człowieka alleli lub wręcz odmian genu insulinowego i dopatrującej się przyczyny cukrzycy typu 2 w strukturowych nieprawidłowościach tych genów.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Neurochirurgia – gdzie przyjmuje dobry neurochirurg w Bydgoszczy
Chirurgiczne leczenie chorób układu nerwowego to bardzo poważna sprawa, którą zajmować mogą się jedynie wybitni specjaliści. Oczywiście trzeba posiadać w tym zakresie …- Inne przekaźnikiWymienia się tu jony wapniowe i nadtlenek wodoru. Zwiększenie stężenia jonów wapniowych w mitochondriach daje podobne efekty jak wpływ insuliny na utlenianie …
- Obwodowe działanie pochodnych sulfonylomocznikaJuż w dawniejszych badaniach stwierdzono, że pochodne sulfonylomocznika nasilają hipoglikemizujący wpływ małych dawek insuliny u zwierząt pozbawionych trzewi, Doświadczenia te przemawiały za …
- Rubeosis iridisJest to proces nowotworzenia włośniczek w tęczówce. Liczne sploty naczyniowe pojawiają się na brzegu źrenicznym tęczówki (stąd nazwa), później także w obrębie …
- Epidemiologia kardiopatii cukrzycowejBadania dotyczące częstości występowania choroby naczyniowej mózgu są mniej liczne niż analogiczne badania nad chorobą niedokrwienną serca. Jak wynika z -koordynowanych przez …
- Leki wpływające na układ autonomicznyDziałanie tej grupy leków zależy od tego, jakie receptory komórek B pobudzają bądź też blokują. Praktyczne znaczenie mają głównie związki hamujące wydzielanie …
Powody alkoholizmu – przyczyny uzależnienia od alkoholu. Alkoholizm – jaka może być przyczyna picia?
Nie ma jednego konkretnego powodu powstawania uzależnień takich, jak na przykład alkoholizm. Przyczyny sięgania po alkohol mogą mieć różne podłoże i być …- Inne zakażeniaW tej grupie na uwagę zasługuje ze względu na bardzo niepewne rokowanie „złośliwe” zapalenie ucha zewnętrznego (otitis extema maligna). Jest to rzadka …
- Mechanizm przeciwcukrzycowego działania pochodnych sulfonylomocznikaMimo bardzo licznych badań nie wyjaśniono dotąd w pełni, w jaki sposób pochodne sulfonylomocznika wywierają korzystny wpływ na zaburzoną w cukrzycy przemianę …
- Inne hormony wysp trzustkowychW wyspach trzustkowych około 20% komórek obdarzonych właściwościami wydzielniczymi stanowią komórki nie-B. Są to komórki A (około 15%) wydzielające glukagon, komórki D …
- Leczenie stanów śpiączkowych w cukrzycyTrudność leczenia cukrzycy u chorych znajdujących się w „niecukrzycowym” stanie śpiączkowym jest wynikiem z jednej strony tego, że u wielu spośród nich …
Najnowsze komentarze