Bodźce nerwowe przekazywane przez układ adrenergiczny i cholinergiczny wpływają tak samo na wszystkie rodzaje komórek wysp trzustkowych. Oznacza to, że te bodźce, które zwiększają wydzielanie insuliny przez komórki B, stymulują także czynność wydzielniczą komórek A, D i PP. Jak była o tym mowa wyżej, komórki B mają dwa rodzaje receptorów adrenergicznych, z których receptory te hamują, a receptory 32 zwiększają wydzielanie insuliny. W wyspach trzustkowych stwierdzono także obecność zakończeń nerwowych wydzielających somatostatynę, nie wiadomo jednak, czy są to zakończenia odrębnych włókien somatostatynergicznych, czy też włókien adrenergicznych wydzielających obok noradrenaliny także ten tetradekapeptyd. Włókna adrenergiczne docierają również do komórek zwojowych i na tej drodze mogą wpływać na czynność wydzielniczą komórek wysp. Komórki B zaopatrzone są w receptory cholinergiczne typu muskhrynowego, pobudzenie których powoduje szybkie dwufazowe wydzielanie insuliny. Zablokowanie tych receptorów atropiną znosi ten wpływ. Mediatorem działania acetylocholiny jest cGMP, którego wewnątrzkomórkowe stężenie zwiększa się w następstwie stymulacji receptorów muskarynowych i aktywacji cyklazy guanylanowej. W zakończeniach nerwów przedzwojowych stwierdzono obecność kilku peptydów, jednak w zakończeniach cholinergicznych nerwów pozazwojowych tylko dwa: C-końcowy tetrapeptyd cholecystokininy oraz wazoaktywny peptyd jelitowy (VIP), Oba te peptydy powodują zwiększenie wydzielania insuliny przez komórki B; podobnie zwiększają one czynność wydzielniczą pozostałych typów komórek wysp trzustkowych. Efekt ten jest następstwem ich interakcji ze swoistymi receptorami błonowymi, aktywacji cyklazy adenylanowej i wzrostu stężenia cAMP w komórkach. Szczególnie silnym aktywatorem cyklazy adenylanowej jest VIP, który zdaje się odgrywać dużą rolę w przekazywaniu bodźców przez pozazwojowe włókna chohnergiczne. Zasługuje w związku z tym na uwagę obserwacja, że wydzielane przez zakończenia cholinergicznych nerwów pozazwojowych różne transmitery (acetylocholina i VIP), działające za pośrednictwem różnych i w zasadzie przeciwstawnych przekaźników (cGMP i cAMP), dają w komórkach B i innych komórkach wysp trzustkowych podobny efekt i wzajemnie się uzupełniają w cholinergicznej regulacji czynności wydzielniczej tych komórek (szybkie działanie acetylocholiny + powolne peptydu).
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Oświata zdrowotnaNauczanie o cukrzycy powinno objąć także szersze kręgi społeczeństwa. Będąc chorobą społeczną i cywilizacyjną o coraz szerszym zasięgu, stanowi ona zagrożenie dla …
- Ogólne wpływy insulinyPrzytaczane najczęściej mechanizmy ogólnego działania insuliny stanowią poniekąd historyczny przegląd postępu badań w dziedzinie poznawania molekularnych podstaw funkcjonowania komórki i jej struktur. …
- Leczenie insulinąInsuliny wymagają wszystkie dzieci z przemijającą i trwałą cukrzycą okresu noworodkowego i niemowlęcego oraz wszystkie dzieci, u których w późniejszym okresie życia …
Korzyści z jedzenia pizzy – pizza na telefon Wrocław.
Choć wydaje się to niemożliwe, pizza może stanowić smaczny i zdrowy przysmak, który posiada wiele witamin, minerałów i zdrowych tłuszczu. Podstawą jest …Zaskakujące dyniowe tiramisu
Tiramisu to klasyczny deser, znany i kochany przez większość. Jednak czasem nawet klasyka może się przejeść. Zwykle klasyczne tiramisu warto więc czasami …- PseudomeliturieDodatni wynik badania moczu przy użyciu odczynnika Ny- landera lub Fehlinga (Benedicta) może występować w przypadku obecności niecukrowych substancji redukujących. Dotyczy to …
- Rokowanie i zapobieganie zaburzeń czynności ośrodkowego układu nerwowegoŚmiertelność w przebiegu cukrzycowej śpiączki ketonowej ocenia się na 5—15%, przeciętnie na około 10%, przypadków. Należy oczekiwać, że w miarę szerszego stosowania …
Szpinak w kuchni.
O tym, że szpinak jest prawdziwą bombą witaminową wie chyba każdy. Przez jednych kochany i uwielbiany, przez innych znienawidzony – zwłaszcza, jeśli …- Kwasy tłuszczowe i związki ketonoweKwasy tłuszczowe zwiększają wydzielanie insuliny u niektórych gatunków. Efekt ten stwierdzono in vivo u psa, zaś in vitro u szczura. W badaniach …
Zdrowa dieta
Kiedy przygotowujemy posiłki, zazwyczaj zależy nam aby było ono smaczne, a już nieco mniej uwagi przykuwamy do tego aby było ono zdrowe. …- Duże operacje ze wskazań przewlekłychCiągły wlew insuliny. W ostatnich latach przy dużych operacjach u chorych na cukrzycę coraz częściej wykorzystuje się urządzenia do ciągłego wlewu małych …
Najnowsze komentarze