Na ciele każdego człowieka – niezależnie od jego wieku oraz sposobu, w jaki o siebie dba – pojawiać się mogą zmiany barwnikowe, potocznie zwane znamionami czy pieprzykami. Nierzadko przeszkadzają nam one ze względów estetycznych. I choć zazwyczaj ich obecność nie wpływa na nasze zdrowie, to należy pamiętać, że każda taka zmiana jest de facto zmianą nowotworową – najczęściej zupełnie bezpieczną, jednak wymagającą kontroli i obserwacji.
Kto kwalifikuje się do zabiegu?
Jeżeli po przeprowadzeniu dokładnej diagnozy, doświadczony lekarz stwierdzi, że dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa, dana zmiana skórna powinna być usunięta i zbadana histopatologicznie, jedynym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny. Chirurgia zmian skórnych to metoda leczenia, w której chirurg używa skalpela. Do przeprowadzenia go, poza skalpelem i odpowiednimi narzędziami niezbędna jest oczywiście zmiana skórna. Przeprowadzając go w naszym gabinecie medycyny estetycznej, nie musisz obawiać się bólu czy szpecącej blizny. Oddając się w ręce naszych specjalistów masz pewność, że zabieg przeprowadzony zostanie wedle najwyższych standardów.
Wskazania do zabiegu:
- znamiona barwnikowe
- brodawki
- włókniaki
- tłuszczaki
- kaszaki
- inne zmiany skórne zakwalifikowane do zabiegu przez lekarza
Jak wygląda chirurgiczne usuwanie zmian skórnych?
Pacjent powinien zgłosić się na zabieg zdrowy, a podczas konsultacji poprzedzającej go zgłosić choroby przewlekłe i poinformować o zażywanych lekach. Zabieg trwa około 30 minut i jest przeprowadzany w trybie planowym.
Podczas zabiegu stosujemy znieczulenie miejscowe. Chirurg skalpelem wycina zmianę, a następnie zakłada szwy na tkankę podskórną i skórę. Metoda zszywania miejsca po wycięciu zmiany zależy m.in. od wielkości usuwanej zmiany i jej lokalizacji. Następnie opatrunek i usuniętą zmianę wysyłamy do badania histopatologicznego, którego celem jest sprawdzenie, czy nie rozwijają się w niej komórki nowotworowe. Na wyniki trzeba poczekać około 2 – 3 tygodnie.
Rekonwalescencja
Pacjent podczas powrotu do codziennej aktywności powinien przestrzegać zaleceń lekarza, a następnie zgłosić się na kontrolną wizytę i zdjęcie szwów.Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się niewielki obrzęk oraz rumień utrzymujący się do kilku godzin. Przez okres 4 tygodni po zdjęciu szwów zaleca się unikania ekspozycji na słońce oraz stosowanie kremów z filtrem ochronnym o SPF 50+. Do czasu zdjęcia szwów niewskazane są też kąpiele w basenie. Uprawianie sportu w trakcie rekonwalescencji należy wcześniej skonsultować z lekarzem.
Najnowsze komentarze