Odróżnienie cukrzyc wtórnych i skojarzonych z innymi chorobami od cukrzycy idiopatycznej, jak również różnicowanie pomiędzy poszczególnymi rodzajami zaburzeń przemiany węglowodanów, zaliczanymi do typu 3 wg klasyfikacji WHO, jest o tyle ułatwione, że w tych przypadkach najczęściej na pierwszy plan obrazu klinicznego wysuwają się dolegliwości i objawy typowe dla choroby podstawowej, zaś właściwe badania pomocnicze (biochemiczne, immunologiczne, radiologiczne, izotopowe, endoskopowe i in.) umożliwiają ustalenie rozpoznania tej choroby. Zróżnicowaną etiologię zaburzeń przemiany węglowodanów, zaliczanych do typu 3 wg klasyfikacji WHO. Stopień powodowanej tymi zaburzeniami nietolerancji glukozy może być różny — od nietolerancji bezobjawowej po jawną cukrzycę wymagającą stosowania insuliny, nieraz nastręczającą duże trudności w leczeniu. Pełne opisy etiopatogenezy i obrazu klinicznego chorób i zespołów, które doprowadzają do wystąpienia tych zaburzeń metabolicznych, są podane we właściwych podręcznikach i monografiach, poniżej zaś ograniczono się do przedstawienia tych aspektów, które dotyczą zaburzonej przemiany węglowodanów i które są pomocne w różnicowaniu z cukrzycą idiopatyczną (typu 1 i 2).
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Rola fizjoterapii przy silnych bólach kręgosłupaBól kręgosłupa to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych, z którym zmaga się ogromna liczba osób. Często prowadzi do ograniczenia ruchomości, a nawet …
- Wyspiaki trzustkiW hormonalnie czynnych guzach trzustki wychodzących z komórek wysp mogą występować zaburzenia przemiany węglowodanów, wymagające różnicowania z cukrzycą idiopatyczną. Rozpoznanie hormonalnego charakteru …
- Dermatozy złogoweW cukrzycy skojarzonej z hiperlipoproteinemiami mogą w skórze występować kępki żółte (xanthomata). Są one utworzone przez komórki piankowate, których cytoplazma zawiera lipidy …
- Nieprawidłowa tolerancja glukozyJest to stan, który odpowiada według dawniejszych określeń cukrzycy chemicznej (diabetes mellitus chemicus, Chemical diabetes) lub tzw. przypadkom granicznym (borderline cases). Stężenie …
- Czy implanty zębowe wystarczają na całe życie?Implanty stomatologiczne to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów na uzupełnienie brakujących zębów. Ale czy rzeczywiście wystarczą na całe życie? Odpowiedź nie jest …
- SomatostatynaPoza hamowaniem wydzielania hormonu wzrostu i różnych funkcji przewodu pokarmowego polipeptyd ten zmniejsza czynność wydzielniczą komórek wysp trzustkowych, w szczególności zmniejsza wydzielanie …
- PentozuriaMoże być nabyta lub dziedziczna. Niewielkie ilości pentoz (L-arabinoza, L-ksyluloza) pojawiają się w moczu po spożyciu dużej ilości owoców (pentosuria alimentaiis). W …
- Jaki ciśnieniomierz wybrać?Ciśnieniomierze nadgarstkowe to aparaty służące do pomiaru ciśnienia. W dzisiejszych czasach pozwala to nam na kontrolowaniu codziennie w domu, dzięki odpowiednio zakupionemu …
- Rokowanie i zapobieganie retinopatii cukrzycowejRokowanie. Zależy ono od stopnia zaawansowania retinopatii, a ten z kolei w dużym stopniu od typu cukrzycy. W trwającej wiele lat cukrzycy …
- Woda i elektrolityNiedobór wody i chlorku sodowego uzupełnia się od początku leczenia. W ciągu pierwszych 2 h podaje się we wlewie dożylnym 2 1 …
- Cykl glukoza — kwasy tłuszczowePod pojęciem tego cyklu rozumie się zależność pomiędzy utlenianiem kwasów tłuszczowych a zużytkowaniem glukozy w tkankach, przede wszystkim w mięśniach. W mięśniach …
Najnowsze komentarze