Aktywacji większości komórek towarzyszy przyspieszenie przemiany fosfolipidów, określanej mianem cyklu fosfatydyloinozytolu. Kluczową reakcją w toku tej przemiany jest rozpad fosfatydyloinozytolu, lub też rozpad jednego lub obu fosfoinozytydów (fosfatydyloinozytolo-4-fosforanu lub fosfatydyloinozytolo-4,5-difosforanu), przy udziale swoistych fosfolipaz C do diacyloglicerolu i inozytolofosforanów, w tym także cyklicznego inozytolo-1-2-monofosforanu. Diacyloglicerol ulega fosforylacji do fosfatydanu, a ten w reakcji z cytydynotrifosforanem (CTP) tworzy cytydynodifosfodiaeyloglicerynian (CDP-diacyloglicerynian), który następnie zostaje przekształcony przez swoistą tansferazę do fosfatydyloinozytolu. Wytwarzane w toku przemian w cyklu fosfatydyloinozytolu substraty mają duże znaczenie dla metabolizmu. Diacyloglicerol jest punktem wyjścia do syntezy fosfatydyloetanoloaminy, której metylacja do fosfatydylocholiny (lecytyny) łączy się z przemieszczeniem tego fosfolipidu z wewnętrznej na zewnętrzną powierzchnię błony komórkowej i ważnymi efektami błonowymi, jak zmiana przepuszczalności tej błony i ułatwienie interakcji pomiędzy bodźcem a receptorem błonowym. Z kolei fosfatydan jest silnym aktywatorem lipazy A2 i w ten sposób przyczynia się do uwolnienia z fosfolipidów komórkowych kwasu arachidonowego — prekursora prostaglandyn. Fosfatydan ma też właściwości jonoforu i przypuszcza się, że odgrywa istotną rolę w uwalnianiu jonów wapniowych, które towarzyszy rozpadowi fosfolipidów. Chociaż fosfoinozytydy związane z błoną komórkową stanowią małą frakcję fosfolipidów komórkowych, są one wysoce aktywne metabolicznie i odgrywają ważną rolę w regulacji różnych funkcji komórki. Cykl fosfatydyloinozytolu wpływa na przepływy jonów sodowych, potasowych i wapniowych, na interakcję receptorów błonowych ze swoistymi agonistami, na wiązanie przez fosfolipidy błonowe białek zewnątrzkomórkowych, a także na przewodzenie impulsów nerwowych i na ich przekazywanie na synapsach. Od prawidłowego przebiegu przemian w tym cyklu zależą takie funkcje komórki, jak ruch, podział, różnicowanie, egzocytoza. Cykl ten odgrywa prawdopodobnie znaczącą rolę w wydzielaniu insuliny przez komórki B, zaś zaburzeniom w jego przebiegu przypisuje się patogenetyczne znaczenie w rozwoju neuropatii cukrzycowej.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Cukrzyce wtórne i skojarzone (typ 3)Odróżnienie cukrzyc wtórnych i skojarzonych z innymi chorobami od cukrzycy idiopatycznej, jak również różnicowanie pomiędzy poszczególnymi rodzajami zaburzeń przemiany węglowodanów, zaliczanymi do …
- Psychika dziecka chorego na cukrzycęCukrzyca, jak każda przewlekła choroba, stwarza wiele problemów adaptacyjnych. Konieczność przestrzegania diety, codziennego wstrzykiwania insuliny, świadomość zagrożenia stanem niedocukrzenia krwi lub kwasicą …
- Zaburzenia krzepnięcia krwi w cukrzycyDo rozwoju angiopatii cukrzycowej — przede wszystkim makroangiopatii — przyczynia się nadkrzepliwość krwi. Przyczyny jej w cukrzycy można podzielić na dwie grupy. …
- Obraz kliniczny i rozpoznanie śpiączki mleczanowejŚpiączka mleczanowa najczęściej występuje nagle, jej objawy mogą jednak również (rzadziej) narastać powoli. Stan ogólny chorych jest zły, niejednokrotnie także z powodu …
- Zaburzenia czynności ośrodkowego układu nerwowegoZaburzenia świadomości, jakie występują w śpiączce ketonowej, a także w okresie ustępowania typowych dla tego stanu nieprawidłowości metabolicznych, rozpatruje się pod kątem …
- Śpiączka mleczanowaW przeciwieństwie do śpiączek hiperglikemicznych — ketonowej i hipermolalnej — kwasica mleczanowa i śpiączka mleczanowa nie są swoistym powikłaniem cukrzycy i występują …
- Przekształcenie proinsulinyProinsulina ulega przekształceniu przez odłączenie peptydu C i aminokwasów, stanowiących dwupeptydowe połączenie łańcucha C z łańcuchami A i B, w wyniku kolejnego …
- Teoria genetycznaPodług tej teorii zmiany we włośniczkach w cukrzycy są uwarunkowane genetycznie obecnością określonych konstelacji zmutowanych genów i są objawem towarzyszącym zaburzeniu tolerancji …
- Okres przedoperacyjnyPrzed operacją mogą wyłonić się trudności związane z rozpoznaniem oraz z kwalifikacją i przygotowaniem chorego do zabiegu. W chorobach jamy brzusznej niektóre …
Statystyki uzależnień. Uzależnienie po polsku
Wydawać by się mogło, że nowy wiek przyniósł ze sobą nową jakość życia, nowe podejście, nowe… uzależnienia. Jednak jak podaje opublikowany w …Losowanie liczb w Kaskadzie
Każdy kto lubi gry liczbowe, koniecznie powinien spróbować swoich sił w grze liczbowej Lotto. Wybór gier w tej kategorii, jest bardzo duży. …
Najnowsze komentarze