Aktywacji większości komórek towarzyszy przyspieszenie przemiany fosfolipidów, określanej mianem cyklu fosfatydyloinozytolu. Kluczową reakcją w toku tej przemiany jest rozpad fosfatydyloinozytolu, lub też rozpad jednego lub obu fosfoinozytydów (fosfatydyloinozytolo-4-fosforanu lub fosfatydyloinozytolo-4,5-difosforanu), przy udziale swoistych fosfolipaz C do diacyloglicerolu i inozytolofosforanów, w tym także cyklicznego inozytolo-1-2-monofosforanu. Diacyloglicerol ulega fosforylacji do fosfatydanu, a ten w reakcji z cytydynotrifosforanem (CTP) tworzy cytydynodifosfodiaeyloglicerynian (CDP-diacyloglicerynian), który następnie zostaje przekształcony przez swoistą tansferazę do fosfatydyloinozytolu. Wytwarzane w toku przemian w cyklu fosfatydyloinozytolu substraty mają duże znaczenie dla metabolizmu. Diacyloglicerol jest punktem wyjścia do syntezy fosfatydyloetanoloaminy, której metylacja do fosfatydylocholiny (lecytyny) łączy się z przemieszczeniem tego fosfolipidu z wewnętrznej na zewnętrzną powierzchnię błony komórkowej i ważnymi efektami błonowymi, jak zmiana przepuszczalności tej błony i ułatwienie interakcji pomiędzy bodźcem a receptorem błonowym. Z kolei fosfatydan jest silnym aktywatorem lipazy A2 i w ten sposób przyczynia się do uwolnienia z fosfolipidów komórkowych kwasu arachidonowego — prekursora prostaglandyn. Fosfatydan ma też właściwości jonoforu i przypuszcza się, że odgrywa istotną rolę w uwalnianiu jonów wapniowych, które towarzyszy rozpadowi fosfolipidów. Chociaż fosfoinozytydy związane z błoną komórkową stanowią małą frakcję fosfolipidów komórkowych, są one wysoce aktywne metabolicznie i odgrywają ważną rolę w regulacji różnych funkcji komórki. Cykl fosfatydyloinozytolu wpływa na przepływy jonów sodowych, potasowych i wapniowych, na interakcję receptorów błonowych ze swoistymi agonistami, na wiązanie przez fosfolipidy błonowe białek zewnątrzkomórkowych, a także na przewodzenie impulsów nerwowych i na ich przekazywanie na synapsach. Od prawidłowego przebiegu przemian w tym cyklu zależą takie funkcje komórki, jak ruch, podział, różnicowanie, egzocytoza. Cykl ten odgrywa prawdopodobnie znaczącą rolę w wydzielaniu insuliny przez komórki B, zaś zaburzeniom w jego przebiegu przypisuje się patogenetyczne znaczenie w rozwoju neuropatii cukrzycowej.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2023
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- suplement witaminy z grupy b
Czym jest alergiczny nieżyt nosa?
Alergiczny nieżyt nosa, znany również jako katar sienny, dotyka coraz większą część społeczeństwa, osobom cierpiącym na tę dolegliwość warto poznać przyczyny i …Armani Exchange – jak otworzyć sklep?
Armani Exchange to jedna z najbardziej prestiżowych i najlepiej rozpoznawalnych marek odzieżowych na całym świecie. Brand zrodził się pod skrzydłami Giorgia Armaniego, …- arimidex
- Teoria hormonalnaZakłada ona, że przyczyną rozwoju mikroangiopatii cukrzycowej jest nadmierne wytwarzanie hormonów przysadkowych, głównie hormonu wzrostu. U chorych na cukrzycę, zwłaszcza typu 1, …
- Glikozuria nerkowaGlikozuria nerkowa (glycosuiia renalis). Może ona występować: 1) jako pierwotne, wrodzone zaburzenie transportu glukozy w cewkach nerkowych, będące wadą pojedynczą (cukrzyca nerkowa …
Konsekwencje alkoholizmu. Jakie mogą być skutki długofalowego picia alkoholu?
Alkoholizm to poważny problem i jedna z groźniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Choć w małych ilościach alkohol nie szkodzi, w większych, przyjmowanych …- Cukrzyca insulinozależna (typu 1)Etiologię tej postaci cukrzycy pojawia się ona najczęściej w dzieciństwie i wieku dojrzewania, znacznie rzadziej w późniejszym okresie życia. Masa ciała chorych …
- Nadczynność gruczołu tarczowegoCzęstość cukrzycy w tej chorobie oblicza się na 2—3%. Była ona przeciętnie 2 razy wyższa od chorobowości wskutek cukrzycy w ogólnych populacjach, …
- Stwardnienie tętniczek i tętnic typu MonckebergaStwardnienie tętniczek. Polega ono na zwłóknieniu i odkładaniu się pomiędzy śródbłonkiem naczyniowym a zanikłą błoną środkową substancji szklistej, która powoduje pogrubienie ścian …
- Stomatologiczne powikłania cukrzycyPowikłania cukrzycy w obrębie jamy ustnej były częste i osiągały znaczne nasilenie przed odkryciem insuliny. W owym czasie powszechnym zjawiskiem w tej …
- Praca pielęgniarki.Wielu z nas przebywając w szpitalu zastanawia się na czym polega praca poszczególnych osób spotykanych w tym budynku. Najczęściej do czynienia mamy …
- Fizjologiczna zależność czynnościowaZależność czynnościowa pomiędzy komórkami A, B i D wysp trzustkowych jest wynikiem omówionych w poprzednich podrozdziałach mechanizmów działania hormonów wydzielanych przez poszczególne …
Najnowsze komentarze