Alergiczny nieżyt nosa, znany również jako katar sienny, dotyka coraz większą część społeczeństwa, osobom cierpiącym na tę dolegliwość warto poznać przyczyny i metody radzenia sobie z nią. W Polsce szacuje się, że alergie dotyczą nawet 6-8 milionów ludzi! Warto zatem poznać jak można się bronić przed tym nieprzyjemnym schorzeniem i jakie są metody leczenia.

Klinika alergologiczna: diagnoza i leczenie alergicznego nieżytu nosa

Alergiczny nieżyt nosa może być spowodowany przez różne czynniki, takie jak pyłki kwiatów, roztocza domowe czy pleśnie. Dlatego ważne jest, aby w przypadku podejrzenia alergii udać się do specjalistycznej kliniki alergologicznej. Właśnie tam przeprowadzana jest dokładna diagnostyka, która pozwala ustalić przyczyny choroby oraz dobór odpowiedniego leczenia. W klinice alergologicznej pacjent może liczyć na kompleksową opiekę medyczną obejmującą przede wszystkim badania skórne i diagnostykę laboratoryjną.

Leczenie alergicznego nieżytu nosa zależy od przyczyn oraz nasilenia objawów. Lekarze alergolodzy mogą zalecić leczenie farmakologiczne, które obejmuje stosowanie leków przeciwhistaminowych, kortykosteroidów wziewnych czy stabilizatorów błony komórkowej.

Objawy i przyczyny całorocznego nieżytu nosa

Całoroczny nieżyt nosa to odmiana alergicznego nieżytu nosa, który występuje u pacjenta przez cały rok. Objawy takie jak kichanie, swędzenie nosa, uczucie zatkania oraz wodnista wydzielina świadczą o ciągłym kontakcie z alergenami. Przyczyną tego typu alergii są najczęściej roztocza kurzu domowego lub pleśnie, które występują w naszym otoczeniu przez cały rok.

Skuteczne metody radzenia sobie z alergią

Aby skutecznie radzić sobie z alergią, niezbędne jest przede wszystkim unikanie kontaktu z alergenami. Warto więc zmniejszyć ilość pyłków w pomieszczeniach, stosując klimatyzację oraz systemy filtracji powietrza. Dodatkowo, ważne jest utrzymanie czystości w domu, szczególnie usuwanie kurzu i pleśni.

W przypadku wykrycia alergii na roztocza kurzu domowego, warto wymienić pościel na hipoalergiczną oraz regularnie prać ją w wysokiej temperaturze. W miarę możliwości unikajmy również dywanów oraz miękkich zabawek, które stanowią siedlisko roztoczy.