Ciąża jest pięknym, ale zarazem bardzo stresującym czasem dla każdego rodzica. Na szczęście, współczesna medycyna dysponuje wieloma narzędziami diagnostycznymi, które pozwalają monitorować rozwój płodu. Jednym z nich jest badanie USG. Nowoczesne techniki obrazowania umożliwiają obserwację dziecka w różnych płaszczyznach i pod różnym kątem. Jakie różnice występują pomiędzy USG 3D a 4D?

W jakim celu wykonywane jest USG płodu?

Badanie ultrasonograficzne w ciąży to niezwykle pomocne narzędzie, które pozwala na uzyskanie wizualnej oceny stanu zdrowia, rozwoju i aktywności płodu oraz wczesnym wykrywaniu ewentualnych chorób lub wad wrodzonych. Ponadto USG służy do monitorowania postępów ciąży i wzrostu dziecka, określenia jego płci oraz zdiagnozowania ewentualnych nieprawidłowości w łożysku bądź innych narządach wewnętrznych matki.

Standardowo, wykonuje się USG płodu w obrazowaniu 2D. Jednak chcąc precyzyjniej i w trzech płaszczyznach zbadać stan rosnącego dziecka warto skorzystać z badań w technologii 3D lub 4D.

Badanie USG 3D a 4D w ciąży – jakie są różnice?

USG 3D i USG 4D to dwa rodzaje zaawansowanej ultrasonografii wykorzystywanej w diagnostyce prenatalnej, pozwalające uzyskać trójwymiarowy obraz rozwijającego się w łonie matki płodu.

Obrazowanie 3D przedstawia dziecko w formie statycznej, czyli w jednym momencie czasowym. Korzystając ze zjawiska rozchodzenia się i odbicia fali ultradźwiękowej, pozyskuje dane na temat długości, szerokości i głębokości każdego narządu. Następnie, na ich podstawie komputer odtwarza na ekranie trójwymiarowy wygląd mierzonej struktury.

USG 4D również pozwala na uzyskanie obrazu trójwymiarowego, ale w czasie rzeczywistym. Dzięki temu rodzice mogą obserwować ruchy płodu, takie jak mruganie oczami, dmuchanie baniek, ruchy rąk i nóg, a także mimikę twarzy. Obraz 4D jest bardziej realistyczny i interaktywny, niż 3D.

Jakie korzyści przynosi USG 3D I 4D?

Badania w technice trójwymiarowej w Centrum Lekarsko-Stomatologicznym Medyk, pozwalają na uzyskanie bardziej szczegółowego i interaktywnego obrazu niż tradycyjne USG 2D. Są niezwykle pomocne w ocenie stanu zdrowia rozwijającego się dziecka, jego anatomii i ruchów. Dzięki nim można również na bardzo wczesnym etapie wykryć wrodzone wady serca lub inne problemy rozwojowe.