W cukrzycy skojarzonej z hiperlipoproteinemiami mogą w skórze występować kępki żółte (xanthomata). Są one utworzone przez komórki piankowate, których cytoplazma zawiera lipidy w postaci kropli, ziarnistości i nieregularnych skupień. Mają one postać grudek lub guzków koloru żółtawego, który z czasem przechodzi w kolor brunatny. Występują w każdej okolicy, częściej na łokciach, kolanach, grzbiecie dłoni, jako wykwity pojedyncze, zgrupowane lub rozsiane. Znaczenie diagnostyczne mają zwłaszcza kępki wysiewne (xanthomatosis eruptiva) jako wskaźnik zaburzenia przemiany tłuszczów i cukrzycy. Wyniki badań laboratoryjnych wskazują na typ hiperlipoproteinemii. Leczenie obejmuje poza wyrównaniem cukrzycy także zalecenia dietetyczne i stosowanie środków farmakologicznych (np. bezafibratu) ukierunkowanych na wyrównanie zaburzeń przemiany lipidów. Mniejsze znaczenie diagnostyczne ma obecność kępek żółtych powiek, których występowanie jest prawdopodobnie zależne cd miejscowego odkładania lipidów w skórze. Podobnie występująca niekiedy u chorych na cukrzycę karotenodermia (xanthosis diabetica) nie dowodzi per se zaburzenia przemiany węglowodanów. Jest ona następstwem rozpuszczenia karotenów w hiperlipemicznym osoczu, co zdarzało się zwłaszcza dawniej, w okresie zalecania chorym na cukrzycę diety bogatotłuszczowej. Karoten wydzielony z potem lub wydzieliną gruczołów łojowych jest absorbowany przez warstwę rogową naskórka. Wyraźne żółtaworóżowe zabarwienie skóry stwierdza się na fałdach twarzy, dłoniach i podeszwach oraz w miejscach ucisku, natomiast kolor białkówek nie ulega zmianie.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Autoprzeciwciała przeciw receptorom insulinowymWystępowanie autoprzeciwciał skierowanych przeciw receptorom błonowym komórek znane jest w kilku chorobach, takich jak: nadczynność tarczycy (przeciw receptorom TSH), możliwość mięśni (przeciw …
- Nadwrażliwość typu komórkowegoW tym typie nadwrażliwości pojawiają się — wskutek proliferacji limfocytów pomocniczych (TH) — uczulone limfocyty, które w dalszym kontakcie z antygenem (insuliną) …
- https://meskiswiat.pl/kim-jest-wojciech-solarz-rodzice-zona-dzieci/
- Przemiana tłuszczówTłuszcz stanowi najbardziej skondensowaną postać spichrzania substratów energetycznych w wyższych organizmach. Ma on 2-krotnie większą wartość energetyczną (39 kJ/g, czyli 9,3 kcal/g) …
- Cykl fosfatydyloinozytoluAktywacji większości komórek towarzyszy przyspieszenie przemiany fosfolipidów, określanej mianem cyklu fosfatydyloinozytolu. Kluczową reakcją w toku tej przemiany jest rozpad fosfatydyloinozytolu, lub też …
Jaki ciśnieniomierz wybrać?
Ciśnieniomierze nadgarstkowe to aparaty służące do pomiaru ciśnienia. W dzisiejszych czasach pozwala to nam na kontrolowaniu codziennie w domu, dzięki odpowiednio zakupionemu …- ProstaglandynyWpływ prostaglandyn na wydzielanie insuliny nie jest dokładnie ustalony, aczkolwiek wiadomo, że modyfikują one czynność komórek B wysp trzustkowych. Zachodzi zasadnicza różnica …
- ProlactinomaU chorych z guzem (gruczolakiem, rakiem) części gruczołowej przysadki, wytwarzających zwiększoną ilość prolaktyny, obserwuje się nieprawidłową tolerancję glukozy, która wyraża się nadmiernym …
- Połączenia międzykomórkowePomiędzy komórkami wysp istnieją połączenia, które występują także w innych tkankach i narządach. Jest ich kilka rodzajów. Połączenia typu przylegania, zwane desmosomami, …
- Obraz morfologiczny i hipotezy patogenetyczne kardiopatii cukrzycowejU chorych na cukrzycę z udarem mózgu stwierdza się bardzo często duże zmiany miażdżycowe w łuku aorty, tętnicach szyjnych i tętnicach kręgowo-pod- …
Piękna oprawa oczu
Rzęsy i brwi stanowią swoistą oprawę naszych oczu. Dzięki zadbanym, długim i ciemnym włoskom nasz codzienny makijaż nie zajmuje zbyt dużo czasu. …Powody alkoholizmu – przyczyny uzależnienia od alkoholu. Alkoholizm – jaka może być przyczyna picia?
Nie ma jednego konkretnego powodu powstawania uzależnień takich, jak na przykład alkoholizm. Przyczyny sięgania po alkohol mogą mieć różne podłoże i być …
Najnowsze komentarze