W cukrzycy skojarzonej z hiperlipoproteinemiami mogą w skórze występować kępki żółte (xanthomata). Są one utworzone przez komórki piankowate, których cytoplazma zawiera lipidy w postaci kropli, ziarnistości i nieregularnych skupień. Mają one postać grudek lub guzków koloru żółtawego, który z czasem przechodzi w kolor brunatny. Występują w każdej okolicy, częściej na łokciach, kolanach, grzbiecie dłoni, jako wykwity pojedyncze, zgrupowane lub rozsiane. Znaczenie diagnostyczne mają zwłaszcza kępki wysiewne (xanthomatosis eruptiva) jako wskaźnik zaburzenia przemiany tłuszczów i cukrzycy. Wyniki badań laboratoryjnych wskazują na typ hiperlipoproteinemii. Leczenie obejmuje poza wyrównaniem cukrzycy także zalecenia dietetyczne i stosowanie środków farmakologicznych (np. bezafibratu) ukierunkowanych na wyrównanie zaburzeń przemiany lipidów. Mniejsze znaczenie diagnostyczne ma obecność kępek żółtych powiek, których występowanie jest prawdopodobnie zależne cd miejscowego odkładania lipidów w skórze. Podobnie występująca niekiedy u chorych na cukrzycę karotenodermia (xanthosis diabetica) nie dowodzi per se zaburzenia przemiany węglowodanów. Jest ona następstwem rozpuszczenia karotenów w hiperlipemicznym osoczu, co zdarzało się zwłaszcza dawniej, w okresie zalecania chorym na cukrzycę diety bogatotłuszczowej. Karoten wydzielony z potem lub wydzieliną gruczołów łojowych jest absorbowany przez warstwę rogową naskórka. Wyraźne żółtaworóżowe zabarwienie skóry stwierdza się na fałdach twarzy, dłoniach i podeszwach oraz w miejscach ucisku, natomiast kolor białkówek nie ulega zmianie.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Wyspiak wydzielający insulinęW tym typie wyspiaków obok typowych stanów hipoglikemicznych może występować zmniejszenie tolerancji glukozy, wyrażające się dużymi wartościami glikemii po doustnym obciążeniu glukozą. …
- Ogólne wpływy insulinyPrzytaczane najczęściej mechanizmy ogólnego działania insuliny stanowią poniekąd historyczny przegląd postępu badań w dziedzinie poznawania molekularnych podstaw funkcjonowania komórki i jej struktur. …
- Biosynteza insulinyBiosynteza insuliny podlega kontroli genu insulinowego, mieszczącego się na krótszym ramieniu chromosomu 11. U człowieka liczy on z przylegającymi regionami 1789 par …
- Teoria metabolicznaW świetle tej teorii występowanie mikroangiopatii jest następstwem niedoboru insuliny i spowodowanych nim zaburzeń metabolicznych, przede wszystkim hiperglikemii. Zmiany naczyniowe stanowić zatem …
- Neurogenne owrzodzenia stopyPrzyczyną tych owrzodzeń jest uszkodzenie skóry i duża podatność tkanek na zakażenie. Około połowy wszystkich zmian martwiczych na stopie ma takie właśnie …
- Wybór zawoduWobec konieczności wyboru zawodu stają pacjenci młodociani, chorujący najczęściej na cukrzycę typu 1, natomiast u osób w wieku dojrzałym, zwykle z cukrzycą …
- Rozpoznanie różnicowe i leczenie retinopatii cukrzycowejTrzy rodzaje zmian w oczach są głównymi przyczynami upośledzenia widzenia i ślepoty u chorych na cukrzycę: retinopatia cukrzycowa, wtórna jaskra w przebiegu …
- CukromoczeOdróżnia się stany wydalania z moczem glukozy (glycosuria) oraz innych cukrów (mellituria). Jeżeli chodzi o tę ostatnią grupę, to w różnicowaniu z …
- Choroba nerekW chorobach nerek hiperinsulinemię obserwuje się dopiero w okresie ich niewydolności, i to zwykle po stymulacji komórek B glukozą, glukagonem lub tolbutamidem. …
- Obraz kliniczny i rozpoznanie encefalopatii cukrzycowejKliniczne ujawnienie się choroby naczyniowej nóg w cukrzycy poprzedza różnie długi okres, w którym chory nie zgłasza żadnych dolegliwości, a badaniem przedmiotowym …
- Ostre powikłania cukrzycyJak była o tym mowa wyżej, do ostrych powikłań cukrzycy zaliczane są pojawiające się w krótkim czasie zespoły ciężkich objawów klinicznych, będących …
Najnowsze komentarze