W cukrzycy skojarzonej z hiperlipoproteinemiami mogą w skórze występować kępki żółte (xanthomata). Są one utworzone przez komórki piankowate, których cytoplazma zawiera lipidy w postaci kropli, ziarnistości i nieregularnych skupień. Mają one postać grudek lub guzków koloru żółtawego, który z czasem przechodzi w kolor brunatny. Występują w każdej okolicy, częściej na łokciach, kolanach, grzbiecie dłoni, jako wykwity pojedyncze, zgrupowane lub rozsiane. Znaczenie diagnostyczne mają zwłaszcza kępki wysiewne (xanthomatosis eruptiva) jako wskaźnik zaburzenia przemiany tłuszczów i cukrzycy. Wyniki badań laboratoryjnych wskazują na typ hiperlipoproteinemii. Leczenie obejmuje poza wyrównaniem cukrzycy także zalecenia dietetyczne i stosowanie środków farmakologicznych (np. bezafibratu) ukierunkowanych na wyrównanie zaburzeń przemiany lipidów. Mniejsze znaczenie diagnostyczne ma obecność kępek żółtych powiek, których występowanie jest prawdopodobnie zależne cd miejscowego odkładania lipidów w skórze. Podobnie występująca niekiedy u chorych na cukrzycę karotenodermia (xanthosis diabetica) nie dowodzi per se zaburzenia przemiany węglowodanów. Jest ona następstwem rozpuszczenia karotenów w hiperlipemicznym osoczu, co zdarzało się zwłaszcza dawniej, w okresie zalecania chorym na cukrzycę diety bogatotłuszczowej. Karoten wydzielony z potem lub wydzieliną gruczołów łojowych jest absorbowany przez warstwę rogową naskórka. Wyraźne żółtaworóżowe zabarwienie skóry stwierdza się na fałdach twarzy, dłoniach i podeszwach oraz w miejscach ucisku, natomiast kolor białkówek nie ulega zmianie.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
- Pracownia diagnostyki obrazowej — to tam wykonasz USG, RTG, kolonoskopię i endoskopię
- Niezwykłe bliny z jabłkami: przepis, który musisz spróbować!
zakątek zdrowia
Archiwa
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Wybór zawoduWobec konieczności wyboru zawodu stają pacjenci młodociani, chorujący najczęściej na cukrzycę typu 1, natomiast u osób w wieku dojrzałym, zwykle z cukrzycą …
- Najgroźniejsze nałogi XXI wieku – nowe uzależnieniaWspółczesne życie wydaje się znacznie wygodniejsze od tego, które wiedli ludzie jeszcze ćwierć wieku temu. Jednakże coraz intensywniejszy konsumpcjonizm, szybki tryb życia, …
- gabinet psychologiczny tłuszcz
- Leki saluretyczneZmniejszają one sekrecję insuliny i stosowane przez długi czas (np. w leczeniu nadciśnienia) stwarzają rzeczywiste zagrożenie wystąpieniem cukrzycy. To niepożądane działanie tej …
- Choroby przyzębiaMimo mniej dramatycznego przebiegu choroba przyzębia (parodontopathia) stanowi w dalszym ciągu najczęstsze i najważniejsze powikłanie cukrzycy w obrębie jamy ustnej. Częstość tej …
- Inne zakażeniaW tej grupie na uwagę zasługuje ze względu na bardzo niepewne rokowanie „złośliwe” zapalenie ucha zewnętrznego (otitis extema maligna). Jest to rzadka …
- Hormony jelitowePrzed około 50 laty wyodrębniono w kwaśnym wyciągu błony śluzowej dwunastnicy frakcję pobudzającą wewnątrzwydzielniczą czynność trzustki, którą La Barre i Wsp. nazwali …
- Cukromocz ciężarnychGlukoza pojawia się w moczu w około 25% przypadków ciąży i jest następstwem zwiększonego przesączania kłębuszkowego i zmniejszonego wchłaniania w cewkach tego …
- Cukrzyca chwiejnaNazwą cukrzycy chwiejnej (diabetes mellitus labilis, brittle diabetes) określa się tę postać choroby, która cechuje się dużymi wahaniami glikemii mimo podjęcia prawidłowego …
- Dopalacze i ich wpływ na organizm człowieka. Co się dzieje z organizmem pod wpływem dopalaczy?Dopalacze to bardzo silne środki psychoaktywne, których działanie może być często trudne do przewidzenia. Ze względu na zmienne czynniki takie, jak: waga …
- Mechanizm działania glukagonuMechanizm działania glukagonu sprowadza się do jego interakcji ze swoistymi receptorami błon różnych komórek (hepatocyty, komórki B i D wysp trzustkowych, adypocyty, …
- Wpływ insuliny na przemianę węglowodanówW zakresie przemiany węglowodanów insulina działa następująco: 1. Nasila ona transport glukozy i monosacharydów o analogicznym układzie przestrzennym przy węglach C1—C3 (D-galaktoza, …
Najnowsze komentarze