Pszczoły są uważane za owady, od których zależy funkcjonowanie wielu ekosystemów. Wynika to z faktu, że zbierając nektar służący im do wytwarzania miodu, jednocześnie umożliwiają zapylanie kwiatów. Pożytkiem z ich pracy jest jednak nie tylko miód obfitujący w związki mające korzystnie działanie dla naszych organizmów, takie jak mikroelementy i witaminy czy związki o antyseptyczne, ale także stanowiący „efekt uboczny” tego procesu propolis.
Czym jest propolis?
Pszczoły przenoszące do ula zbierany z kwiatów nektar, będący podstawą do wytwarzania miodu „przy okazji” przenoszą także inne naturalne substancje, w tym żywiczne i balsamiczne, które zbierają z m.in. z brzozy, wierzby, topoli, jesionu czy olchy, jak również drzew iglastych – świerku, sosny albo jodły oraz kwiatów np. słonecznika. Połączone z wydzielinami podobnymi do tych, które służą do powstawania miodu, tworzą one propolis. Jest to lepka i gęsta substancja używana głównie do ochrony ula przed rozprzestrzenianiem się szkodliwych patogenów – przede wszystkim bakterii i grzybów, stanowiąc również rodzaj budulca do uszczelniania wejścia do ula czy zasklepiania otworów, co sprawia, że często stosuje się nazwę alternatywną „kit pszczeli”. Warto pamiętać, że propolis zmienia swoją konsystencję zależnie od temperatury – w chłodzie pozostaje zestalony, a wraz z dostępem ciepła ulega upłynnieniu.
Co zawiera propolis i jak się z niego korzysta?
Propolis to substancja, która zawiera dużo cennych komponentów, w tym składające się na żywice roślinne, woski, polifenole oraz pyłek kwiatowy. W kicie pszczelim znajdziemy garbniki, polisacharydy, olejki eteryczne, witaminy np. A, C, D i E oraz z grupy B, a także minerały m.in. żelazo, kobalt, miedź, cynk, magnez, mangan, fosfor, krzem oraz selen. Propolis jest tradycyjnie używany jako środek o działaniu wspierającym zwalczanie mikroorganizmów chorobotwórczych – wirusów, bakterii i grzybów. Przypisuje mu się również działanie przeciwzapalne, znieczulające i regenerujące. Często stosuje się go przy walce z przeziębieniami, chorobami górnych dróg oddechowych oraz jako stymulację dla układu immunologicznego. Firma Farmapia prowadząca serwis propolis.pl oferuje naturalne produkty tworzone na bazie propolisu w formie kropli, aerozoli i maści oraz tabletek.
Najnowsze komentarze