Prawidłowy przebieg wydzielania insuliny wymaga obecności niektórych kationów. Obie fazy sekrecji tego hormonu ulegają zahamowaniu w razie braku wolnych jonów wapniowych lub nadmiaru jonów magnezowych. Rola, jaką jony wapniowe odgrywają w procesie biosyntezy i wydalania z komórek B insuliny, wynika z ich bardziej ogólnej funkcji w zjawisku pobudzenie-reakcja. Źródłem wolnych jonów wapniowych jest przestrzeń zewnątrz- komórkowa oraz zbiorniki cytoplazmatyczne. Glukoza przez swoje metabolity powoduje napływ tych jonów do cytozolu komórek B przede wszystkim z przestrzeni zewnątrzkomórkowej, natomiast bodźce nieglukozowe, pobudzające sekrecję insuliny przez zwiększenie stężenia cAMP, wpływają na redystrybucję wapnia ze zbiorników cytoplazmatycznych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Wpływ pracy mięśniowej na przemianę węglowodanów u chorych na cukrzycęU ludzi chorych na cukrzycę reakcja metaboliczna na wysiłek fizyczny może być odmienna aniżeli u zdrowych, co zależy od szczegółowej roli insuliny, …
- Kompleksy immunologiczneObecność w surowicy przeciwciał wiążących insulinę stwarza możliwość tworzenia rozpuszczalnych i krążących z krwią kompleksów insulina-przeciwciało (AgAb). Istotnie w surowicy chorych na …
- Zmiany stawów i okołostawowe w cukrzycyW cukrzycy można wyróżnić 3 rodzaje zmian w stawach i w okołostawowej tkance łącznej, które zależą od występujących w tej chorobie zaburzeń …
- Przeciwwskazania do leczenia cukrzycy pochodnymi biguaniduPrzeciwwskazania do stosowania pochodnych biguanidu w cukrzycy można podzielić na 2 grupy, z tym że determinujące je mechanizmy niekiedy się zazębiają. Pierwszą …
- Obraz kliniczny i rozpoznanie śpiączki mleczanowejŚpiączka mleczanowa najczęściej występuje nagle, jej objawy mogą jednak również (rzadziej) narastać powoli. Stan ogólny chorych jest zły, niejednokrotnie także z powodu …
- Oś jelitowo-trzusłkowaHormony, jelitowe obdarzone właściwościami inkretyny pełnią ważną funkcję fizjologiczną w regulacji wydzielania insuliny (a także innych hormonów wysp trzustkowych), powodując wyrzut tego …
W jaki sposób najskuteczniej leczyć uzależnienia? Terapia Nałęczów opinie – ośrodek leczenia uzależnień
Uzależnienia to jedne z najpoważniejszych chorób naszych czasów. Zaczynają się od niepozornej chęci sprawienia sobie małej przyjemności, zrelaksowania się, chwilowej ucieczki od …- Powikłania leczenia pochodnymi biguaniduPochodne biguanidu są około 20 razy mniej toksyczne od pochodnych diguanidyny, jednak w czasie ich stosowania występują również powikłania, które mogą być …
- Pierwotne uszkodzenie komórek SchwannaGłównym czynnikiem uszkadzającym komórki Schwanna w cukrzycy jest nadmierne nagromadzenie się w nich sorbitolu, stanowiącego pośredni produkt szlaku poliowego. Komórki te zawierają …
- Wykonywanie zawoduBadania sprawności zawodowej chorych na cukrzycę nie dają jednolitego- obrazu, przeważa jednak pogląd, że tę grupę pracowników cechuje większa absencja chorobowa, częstsze …
- Okres nauczania podstawowegoJest to etap właściwej edukacji chorego na cukrzycę. Nauczanie rozpoczyna się zwykle w kilka tygodni po stwierdzeniu tej choroby, przy czym obecnie …
Najnowsze komentarze