Są to stany cechujące się pojawieniem się fruktozy w moczu. Wchłania się ona wolniej w jelicie cienkim aniżeli glukoza, natomiast ulega szybszym przemianom w wątrobie. Próg nerkowy dla tego cukru wynosi 1,0—1,4 mmol/1 (20—25 mg%) i tę wartość stwierdza się we krwi bardzo rzadko po spożyciu zawierających fruktozę pokarmów. Niekiedy jednak po spożyciu większej ilości owoców — zwłaszcza u osób z chorobami wątroby — niewielkie ilości fruktozy mogą pojawić się w moczu; jest to fruktozuria pokarmowa (iructosuria alimentaris). Poza tym fruktozuria występuje w dziedziczonych recesywnie — jako cecha autosomalna — zaburzeniach przemiany fruktozy, będących następstwem niedeboru fosfofruktokinazy (Iructosuria essentialis) lub aldolazy B (dziedziczna nietolerancja fruktozy Froescha). Rozpoznanie tej ostatniej postaci fruktozurii, cechującej się występowaniem po spożyciu fruktozy lub sacharozy (cukru buraczanego) stanów hipoglikemicznych, hipofosfatemii, zwiększonej aminoacydurii i białkomoczu, nie nastręcza na ogół większych trudności. Przebiegająca bezobjawowo fruktozuria samoistna dość często jest natomiast początkowo mylona z cukrzycą, ponieważ fruktoza daje dodatni wynik w próbie Nylandera czy Fehlinga (Benedicta). W rozpoznaniu różnicowym pomocne jest stwierdzenie w moczu fruktozy za pomocą próby Seliwanowa oraz wyniki testów obciążenia glukozą i fruktozą i określenie w ich przebiegu stężeń we krwi glukozy, fruktozy i fosforanów.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Dlaczego pijemy? Standardowe mechanizmy uzależnienia od alkoholu
Alkohol to substancja psychoaktywna, czyli wpływająca w sposób bezpośredni na funkcjonowanie ludzkiego mózgu, wywołując efekty takie, jak: zmiany postrzegania, świadomości i nastroju. …- Choroby skóry spowodowane mikroangiopatiąW tej grupie chorób skórnych zasadniczą nieprawidłowością są zmiany naczyń włosowatych skóry, typowe dla mikroangiopatii cukrzycowej. Są one poniekąd szczególną postacią choroby …
- GlukagonGlukagon jest drugim hormonem wysp trzustkowych, wywierającym silny wpływ na przemianą węglowodanów, tłuszczów i białek. Działanie tego hormonu jest ukierunkowane na zabezpieczenia …
- Skład jakościowy dietyW ramach ustalonego na wstępie zapotrzebowania energetycznego należy tak dobrać poszczególne składniki pokarmowe, aby dzienna racja żywności zawierała odpowiednią ilość białka, tłuszczu …
- ElektrolityPrawidłowy przebieg wydzielania insuliny wymaga obecności niektórych kationów. Obie fazy sekrecji tego hormonu ulegają zahamowaniu w razie braku wolnych jonów wapniowych lub …
- Tkanka tłuszczowaGłównym zadaniem insuliny w tkance tłuszczowej jest ^-szybkie przekształcenie glukozy w tłuszcz i utrzymanie tego zapasu. Zakres przemiany glukozy w tłuszcz zależy …
- Pierwotny hiperaldosteronizmU około 50% chorych z tym zespołem stwierdza się łagodne zaburzenie przemiany węglowodanów: stężenie glukozy we krwi na czczo jest na ogół …
- Insulina we krwi ludzi zdrowychU ludzi zdrowych stężenie insuliny (IRI) we krwi (surowicy, osoczu) na czczo wynosi od 10 do 25 mj. w 1 1, nieco …
- Teoria metabolicznaW świetle tej teorii występowanie mikroangiopatii jest następstwem niedoboru insuliny i spowodowanych nim zaburzeń metabolicznych, przede wszystkim hiperglikemii. Zmiany naczyniowe stanowić zatem …
Dopalacze – skutki zatrucia. Objawy zażywania
Dopalacze to jedne z najniebezpieczniejszych substancji spośród wszystkich środków psychoaktywnych. Różnorodność dostępnych produktów sprawia, że często lekarze nie są w stanie udzielić …- Wirusowe zapalenie wątroby a cukrzycaCzęstość występowania wirusowego zapalenia wątroby (w.z.w.) u chorych na cukrzycę jest różnie oceniana, co zależy prawdopodobnie od ogólnej zapadalności na tę chorobę …
Najnowsze komentarze