Już w dawnych pracach wykazano, że hormony kory nadnerczy powodują hiperglikemię, zwiększenie się zawartości glikogenu w wątrobie oraz ujemny bilans azotowy. Mimo jednak dużego postępu wiedzy w zakresie znajomości fizjologii i patofizjologii kory nadnerczy dotąd nie potrafiono wyjaśnić niektórych wpływów metabolicznych glikokortykosteroidów, ani też sprowadzić ich do jakiegoś jednego mechanizmu. Działają one antagonistycznie wobec insuliny w zakresie przemiany węglowodanów, tłuszczów i białek. Przemiana węglowodanów. Odróżnia się wczesny i późny wpływ glikokortykosteroidów na przemianę węglowodanów, zaś w ramach wpływu wczesnego — bezpośrednie oddziaływanie na tkanki pozawątrobowe oraz działanie na wątrobę. Hiperglikemia, która występuje w kilka godzin po wstrzyknięciu kortyzolu, nie jest następstwem zwiększonej glukoneogenezy, lecz upośledzonego zużytkowania glukozy w tkankach (tkance tłuszczowej, mięśniach, skórze i tkance limfatycznej). Dotychczas nie wyjaśniono, czy chodzi tu o zaburzenie transportu, czy fosforylacji glukozy, jak również, czy te ewentualne zaburzenia są wynikiem działania samych glikokortykosteroidów, czy też są przez nie wyzwalane za pośrednictwem uwalnianych (aktywowanych) inhibitorów insuliny. Hormony te zmniejszają wykorzystanie glukozy tylko w tych tkankach, w których transport tego cukru do wnętrza komórek jest zależny od insuliny. Wykazano także, że glikokortykosteroidy zmniejszają powinowactwo błonowego receptora insulinowego do insuliny. We wczesnym okresie działania glikokortykosteroidów przyczyną wzrostu zawartości glikogenu w wątrobie jest hiperglikemia i unieczynnienie fosforylazy. W późniejszym okresie hormony te powodują wybitne zwiększenie glukoneogenezy w wątrobie. Ten ich wpływ tłumaczy się „uczuleniem” odpowiednich enzymów na działanie cAMP, pobudzeniem sekrecji glukagonu, przede wszystkim jednak indukcją syntezy de novo kluczowych enzymów kontrolujących szlak glukoneogenezy: karboksylazy pirogronianowej, kinazy fosfoenolopirogronianowej, fruktozo-l,6-difosfatazy i glukozo-6-fosfatazy. Nasilenie się syntezy tego ostatniego enzymu tłumaczy długotrwały wpływ hiperglikemizujący glikokortykosteroidów. Do gromadzenia się glikogenu w wątrobie przyczynia się także zwiększenie przez te hormony — pośrednio przez stymulację fosfatazy fosforylazy — aktywności syntazy glikogenowej
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Lampy operacyjne zabiegowe. Jaka lampa zabiegowa jest najlepsza?
Każdy szpital, czy też gabinet kosmetyczny musi zaopatrzyć się w wysokiej jakości lampy zabiegowe. Jak wiadomo wykorzystywane są one przy realizowaniu różnego …Morskie warzywa i ich wpływ na zdrowie.
Algi morskie są znane ludzkości już od wielu wieków, ich znamienite wartości zdrowotne, lecznicze oraz pielęgnacyjne zawdzięczają przede wszystkim warunkom w których …- Budowa, biosynteza i wydzielanie polipeptydu trzustkowegoLudzki polipeptyd trzustkowy (hPP) jest pojedynczym łańcuchem, składającym się z 36 aminokwasów, o masie cząsteczkowej około 4200. U ssaków różnice w budowie …
- Metoda kolorymetrycznaMetoda kolorymetryczna znalazła zastosowanie w oznaczaniu glikozylowanej albuminy lub całkowitego białka surowicy (glycosylated serum protein, GSP). Ze względu na pracochłonność oddzielania albuminy …
- AkromegaliaW przebiegu hormonalnie czynnego guza wychodzącego z komórek kwasochłonnych części gruczołowej przysadki, dającego u dorosłych obraz akromegalii, cukrzycę stwierdza się w około …
- Gruźlica płucCzęstość gruźlicy płuc wśród osób z cukrzycą uległa w ciągu ostatniego półwiecza bardzo dużej zmianie. O ile w okresie przedinsulinowym stwierdzano zaawansowane …
Błonnik witalny opinie ,dawkowanie, funkcje i źródła. Nasiona strączkowe
Błonnik stanowi niezbędny element każdej diety. Odpowiada on za oczyszczanie organizmu z treści pokarmowych znajdujących się w jelitach, dzięki czemu reguluje ich …Dlaczego pijemy? Standardowe mechanizmy uzależnienia od alkoholu
Alkohol to substancja psychoaktywna, czyli wpływająca w sposób bezpośredni na funkcjonowanie ludzkiego mózgu, wywołując efekty takie, jak: zmiany postrzegania, świadomości i nastroju. …- Rozpoznanie różnicowe cukrzycy idiopatycznejW rozpoznaniu cukrzycy idiopatycznej, czyli typu 1 i 2, należy uwzględnić: 1. Cukromocze na innym tle. 2. Hiperglikemie w przebiegu różnych chorób …
Fonoholizm. Smartfon – przedmiot użyteczny czy niebezpieczny?
W ostatnim czasie telefony komórkowe stały się przedmiotem, bez którego nie wyobrażamy sobie już codziennego funkcjonowania. Używamy ich do pracy, organizacji codziennych …- Insulina we krwiW wyższych organizmach insulina pełni przede wszystkim funkcję hormonu dokrewnego (endokrynnego), tzn. jest wydzielana przez syntetyzujące ją komórki B wysp trzustkowych do …
Najnowsze komentarze