Już w dawnych pracach wykazano, że hormony kory nadnerczy powodują hiperglikemię, zwiększenie się zawartości glikogenu w wątrobie oraz ujemny bilans azotowy. Mimo jednak dużego postępu wiedzy w zakresie znajomości fizjologii i patofizjologii kory nadnerczy dotąd nie potrafiono wyjaśnić niektórych wpływów metabolicznych glikokortykosteroidów, ani też sprowadzić ich do jakiegoś jednego mechanizmu. Działają one antagonistycznie wobec insuliny w zakresie przemiany węglowodanów, tłuszczów i białek. Przemiana węglowodanów. Odróżnia się wczesny i późny wpływ glikokortykosteroidów na przemianę węglowodanów, zaś w ramach wpływu wczesnego — bezpośrednie oddziaływanie na tkanki pozawątrobowe oraz działanie na wątrobę. Hiperglikemia, która występuje w kilka godzin po wstrzyknięciu kortyzolu, nie jest następstwem zwiększonej glukoneogenezy, lecz upośledzonego zużytkowania glukozy w tkankach (tkance tłuszczowej, mięśniach, skórze i tkance limfatycznej). Dotychczas nie wyjaśniono, czy chodzi tu o zaburzenie transportu, czy fosforylacji glukozy, jak również, czy te ewentualne zaburzenia są wynikiem działania samych glikokortykosteroidów, czy też są przez nie wyzwalane za pośrednictwem uwalnianych (aktywowanych) inhibitorów insuliny. Hormony te zmniejszają wykorzystanie glukozy tylko w tych tkankach, w których transport tego cukru do wnętrza komórek jest zależny od insuliny. Wykazano także, że glikokortykosteroidy zmniejszają powinowactwo błonowego receptora insulinowego do insuliny. We wczesnym okresie działania glikokortykosteroidów przyczyną wzrostu zawartości glikogenu w wątrobie jest hiperglikemia i unieczynnienie fosforylazy. W późniejszym okresie hormony te powodują wybitne zwiększenie glukoneogenezy w wątrobie. Ten ich wpływ tłumaczy się „uczuleniem” odpowiednich enzymów na działanie cAMP, pobudzeniem sekrecji glukagonu, przede wszystkim jednak indukcją syntezy de novo kluczowych enzymów kontrolujących szlak glukoneogenezy: karboksylazy pirogronianowej, kinazy fosfoenolopirogronianowej, fruktozo-l,6-difosfatazy i glukozo-6-fosfatazy. Nasilenie się syntezy tego ostatniego enzymu tłumaczy długotrwały wpływ hiperglikemizujący glikokortykosteroidów. Do gromadzenia się glikogenu w wątrobie przyczynia się także zwiększenie przez te hormony — pośrednio przez stymulację fosfatazy fosforylazy — aktywności syntazy glikogenowej
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Rokowanie i zapobieganie neuropatiiRokowanie jest dobre w ostrym zapaleniu nerwu, które cofa się po upływie kilku tygodni. W pozostałych postaciach neuropatii, zwłaszcza zaawansowanych, jest ono …
- Przemiana fosfolipidów w komórkach BPrzemiana fosfolipidów w komórkach B. W ostatnich latach ustalono, że aktywacji komórek B wysp trzustkowych towarzyszy nasilenie przemiany fosfolipidów, szczególnie w cyklu …
Interpretacja siatki centylowej dla chłopców
Siatka centylowa jest świetnym wskaźnikiem wagi i wzrostu. Wbrew pozorom interpretuje się ją bardzo łatwo. Siatka centylowa chłopców obejmuje wiek do osiemnastego …- CukromoczeOdróżnia się stany wydalania z moczem glukozy (glycosuria) oraz innych cukrów (mellituria). Jeżeli chodzi o tę ostatnią grupę, to w różnicowaniu z …
- Badania laboratoryjne nefropatii cukrzycowejW początkowym okresie nefropatii cukrzycowej, przy zachowanej wydolności nerek, stwierdza się białkomocz przekraczający przeważnie 2—3 g/d, zaś w surowicy zmniejszenie stężenia albumin, …
Szpinak w kuchni.
O tym, że szpinak jest prawdziwą bombą witaminową wie chyba każdy. Przez jednych kochany i uwielbiany, przez innych znienawidzony – zwłaszcza, jeśli …- Neurogenne owrzodzenia stopyPrzyczyną tych owrzodzeń jest uszkodzenie skóry i duża podatność tkanek na zakażenie. Około połowy wszystkich zmian martwiczych na stopie ma takie właśnie …
- Inne przekaźnikiWymienia się tu jony wapniowe i nadtlenek wodoru. Zwiększenie stężenia jonów wapniowych w mitochondriach daje podobne efekty jak wpływ insuliny na utlenianie …
- OtyłośćDynamika zmian stężenia insuliny (IRI) we krwi ludzi zdrowych zmienia się w ciąży, w otyłości i w okresie głodzenia. W ciąży wskutek …
Papryka wędzona, cukier z brzozy
Zakup żywności do własnej kuchni to bardzo poważna sprawa, ponieważ to co jemy, ma oczywiście duży wpływ na nasze zdrowie. Warto się …- Neuropatia cukrzycowaPod nazwą neuropatia cukrzycowa (neuropathia diabetica) rozumie się różnego rodzaju uszkodzenia obwodowego układu nerwowego, występujące w cukrzycy i przyczynowo z nią związane. …
Najnowsze komentarze