Poza cukrzycą duże zmiany w stężeniu insuliny we krwi obserwuje się w wyspiakach wychodzących z komórek B wysp trzustkowych z zachowaną czynnością dokrewną (insulinoma). Wydzielanie insuliny jest w tych przypadkach stałe, autonomiczne, mało lub wręcz niezależne od wahań glikemii. Cechą charakterystyczną dla komórek gruczolaka łagodnego, a w większym jeszcze stopniu dla raka, jest zaburzenie spichrzania i „dojrzewania” insuliny w ziarnistościach, wskutek czego zostaje ona wydzielona bezpośrednio z miejsc biosyntezy na zewnątrz komórki. W ten sposób do krwi dostają się duże ilości proinsuliny, której zawartość w surowicy może dochodzić do 80% całej immunologicznej aktywności insulinowej (IRI). Na czczo poziom IRI nie zawsze jest u tych chorych podwyższony, natomiast u większości gwałtownie wzrasta po dożylnym wstrzyknięciu glukagonu lub tolbutamidu. W czasie takiego testu może wystąpić — wskutek wyrzutu do krwi dużej ilości biologicznie czynnej insuliny — głęboka, nieraz wręcz zagrażająca życiu hipoglikemia. Maksymalne wartości IRI w surowicy, jakie się wówczas stwierdza, wahają się w dość dużych granicach, z reguły przekraczają 200 mj. w 1 l, w pojedynczych przypadkach bywają większe, a ponadto te zwiększone wartości IRI utrzymują się we krwi dłużej niż u ludzi zdrowych (p. [86]). Odchylenia w stężeniach insuliny we krwi stwierdzono także w wyspiakach wychodzących z innych komórek wysp trzustkowych. Były one na ogół zgodne z kierunkiem działania hormonów, wytwarzanych przez rozrastające się komórki, na komórki B, jednak zbyt mała liczba obserwacji nie pozwala jeszcze na wyciąganie uogólnionych wniosków. W niektórych przypadkach wyspiaka wychodzącego z komórek A (glucagonoma) przyrost insulinemii po dożylnym obciążeniu glukozą lub L-argininą osiągał wartości bardzo duże (powyżej 200 mj./l), zaś w pojedynczych dotąd przebadanych przypadkach wyspiaka wychodzącego z komórek D (somatostatinoma) stężenia insuliny były wyraźnie zmniejszone. Po operacji tych guzów następowała normalizacja insulinemii zarówno w warunkach podstawowych (na czczo), jak i po stymulacji komórek B. Spośród chorób wewnętrznego wydzielania, nie związanych z dysfunkcją wysp trzustkowych, zmiany stężenia insuliny (IRI) we krwi opisano w chorobach przysadki, nadnerczy i tarczycy. W akromegalii jest ono z reguły zwiększone, i to zarówno w przypadkach z zaburzoną, jak i prawidłową tolerancją węglowodanów. Na odwrót, w niedoczynności przysadki przyrost insulinemii po stymulacji komórek B jest mniejszy aniżeli u ludzi zdrowych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Choroba niedokrwienna sercaSpośród wszystkich jednostek klinicznych, zaliczanych do choroby dużych naczyń w cukrzycy, choroba niedokrwienna serca występuje najczęściej i jest główną przyczyną zgonów osób …
- Rozpoznanie różnicowe i leczenie retinopatii cukrzycowejTrzy rodzaje zmian w oczach są głównymi przyczynami upośledzenia widzenia i ślepoty u chorych na cukrzycę: retinopatia cukrzycowa, wtórna jaskra w przebiegu …
- Próba doustnego obciążenia glukoząWykonuje się ją, podając do spożycia glukozę jednorazowo w dawce 50 g (30 g na m2 powierzchni ciała lub 0,8 g na …
- Neuropatia układu moczowo-płciowyW obrębie tego układu najważniejszymi zaburzeniami są: atonia pęcherza moczowego i impotencja. Niedowład pęcherza moczowego jest typowym objawem neuropatii układu autonomicznego. Stwierdza …
Morskie warzywa i ich wpływ na zdrowie.
Algi morskie są znane ludzkości już od wielu wieków, ich znamienite wartości zdrowotne, lecznicze oraz pielęgnacyjne zawdzięczają przede wszystkim warunkom w których …- Zmiany anatomopatologiczne innych narządówPoza opisanymi wyżej, w cukrzycy występują charakterystyczne zmiany morfologiczne w wątrobie, skórze, kościach i stawach, zębach i przyzębiu oraz w soczewce. Zmiany …
- Oznaczanie związków ketonowych w moczu i we krwiW moczu mogą pojawiać się wszystkie 3 rodzaje związków ketonowych, z reguły w następującej kolejności: aceton-kwas acetooctowy, kwas B-hydroksymasłowy, jednak w praktyce …
- Obraz kliniczny i rozpoznanie encefalopatii cukrzycowejKliniczne ujawnienie się choroby naczyniowej nóg w cukrzycy poprzedza różnie długi okres, w którym chory nie zgłasza żadnych dolegliwości, a badaniem przedmiotowym …
- WątrobaWpływ metaboliczny insuliny w tym narządzie zaznacza się na wszystkich szlakach kontrolowanych przez ten hormon. Jedną z głównych funkcji wątroby jest utrzymanie …
- Rozwój dziecka chorego na cukrzycęPoprawne leczenie cukrzycy zapewnia prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy dziecka chorego na cukrzycę. W razie jednak wczesnego wystąpienia choroby wzrost tych dzieci …
- Przemijająca nietolerancja glukozyStan ten określano dawniej nazwą cukrzycy przemijającej lub utajonej (diabetes mellitus transitorius vel latens, transient, letal, suspected diabetes). Rozumie się przezeń okresowe …
Najnowsze komentarze