Poza cukrzycą duże zmiany w stężeniu insuliny we krwi obserwuje się w wyspiakach wychodzących z komórek B wysp trzustkowych z zachowaną czynnością dokrewną (insulinoma). Wydzielanie insuliny jest w tych przypadkach stałe, autonomiczne, mało lub wręcz niezależne od wahań glikemii. Cechą charakterystyczną dla komórek gruczolaka łagodnego, a w większym jeszcze stopniu dla raka, jest zaburzenie spichrzania i „dojrzewania” insuliny w ziarnistościach, wskutek czego zostaje ona wydzielona bezpośrednio z miejsc biosyntezy na zewnątrz komórki. W ten sposób do krwi dostają się duże ilości proinsuliny, której zawartość w surowicy może dochodzić do 80% całej immunologicznej aktywności insulinowej (IRI). Na czczo poziom IRI nie zawsze jest u tych chorych podwyższony, natomiast u większości gwałtownie wzrasta po dożylnym wstrzyknięciu glukagonu lub tolbutamidu. W czasie takiego testu może wystąpić — wskutek wyrzutu do krwi dużej ilości biologicznie czynnej insuliny — głęboka, nieraz wręcz zagrażająca życiu hipoglikemia. Maksymalne wartości IRI w surowicy, jakie się wówczas stwierdza, wahają się w dość dużych granicach, z reguły przekraczają 200 mj. w 1 l, w pojedynczych przypadkach bywają większe, a ponadto te zwiększone wartości IRI utrzymują się we krwi dłużej niż u ludzi zdrowych (p. [86]). Odchylenia w stężeniach insuliny we krwi stwierdzono także w wyspiakach wychodzących z innych komórek wysp trzustkowych. Były one na ogół zgodne z kierunkiem działania hormonów, wytwarzanych przez rozrastające się komórki, na komórki B, jednak zbyt mała liczba obserwacji nie pozwala jeszcze na wyciąganie uogólnionych wniosków. W niektórych przypadkach wyspiaka wychodzącego z komórek A (glucagonoma) przyrost insulinemii po dożylnym obciążeniu glukozą lub L-argininą osiągał wartości bardzo duże (powyżej 200 mj./l), zaś w pojedynczych dotąd przebadanych przypadkach wyspiaka wychodzącego z komórek D (somatostatinoma) stężenia insuliny były wyraźnie zmniejszone. Po operacji tych guzów następowała normalizacja insulinemii zarówno w warunkach podstawowych (na czczo), jak i po stymulacji komórek B. Spośród chorób wewnętrznego wydzielania, nie związanych z dysfunkcją wysp trzustkowych, zmiany stężenia insuliny (IRI) we krwi opisano w chorobach przysadki, nadnerczy i tarczycy. W akromegalii jest ono z reguły zwiększone, i to zarówno w przypadkach z zaburzoną, jak i prawidłową tolerancją węglowodanów. Na odwrót, w niedoczynności przysadki przyrost insulinemii po stymulacji komórek B jest mniejszy aniżeli u ludzi zdrowych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- jaskra wtórnaEpidemiologia i patogeneza. Jest to szczególna odmiana nowotworzenia naczyń w cukrzycy, występującego w tęczówce i ciele rzęskowym, doprowadzająca do zamknięcia kanału przedniej …
- Neuropatia przewodu pokarmowegoZaburzenia czynnościowe, spowodowane neuropatią wegetatywną, można wykazać na całej długości przewodu pokarmowego, jednak tylko nieliczne ujawniają się klinicznie i sprawiają dolegliwości. Wspólną …
- Próby czynnościoweSpośród prób czynnościowych, używanych w diagnostyce zaburzeń przemiany węglowodanów, najszersze zastosowanie znajdują próby obciążenia glukozą, w których po podaniu testowej dawki tego …
- Utlenianie kwasów tłuszczowychUtlenianie kwasów tłuszczowych rozpoczyna się od ich aktywacji przez przejście w tioestry koenzymu A (acylo-CoA) przy udziale tiokinaz (ligaz) i ATP. Ponieważ …
- Insulina in vivo – wyjaśnienieCoraz powszechniejsze w ostatnich latach oznaczanie peptydu C we krwi obwodowej okazało się bardzo pomocne w wyjaśnianiu wydzielania i dalszych losów insuliny …
- Komórki BKomórki B mają kuliste lub owalne jądro, o gładkich zarysach i chromatynie rozmieszczonej częściowo równomiernie, a częściowo tworzącej grudkowate skupienia, i dobrze …
- Psychika dziecka chorego na cukrzycęCukrzyca, jak każda przewlekła choroba, stwarza wiele problemów adaptacyjnych. Konieczność przestrzegania diety, codziennego wstrzykiwania insuliny, świadomość zagrożenia stanem niedocukrzenia krwi lub kwasicą …
- Badania dodatkowe encefalopatii cukrzycowejDo najpowszechniejszych pomiarów przepływu krwi w kończynach należy określenie wskaźnika oscylometrycznego i temperatury skóry: oba te parametry ulegają zmniejszeniu w chorobie naczyniowej …
- Czynności wydzielnicze komórek B w cukrzycy typu 1Jak dotąd, oznaczanie peptydu C we krwi znajduje zastosowanie w ocenie resztkowej czynności wydzielniczej komórek B w cukrzycy typu 1, zwłaszcza w …
Zrób to sam – masło klarowane
Coraz więcej mówi się o tym, że do smażenia lepsze jest masło klarowane, jednak patrząc po cenach w sklepie, człowiek można chwycić …- Ziarnistość komórek B w insulinieInsulina zawarta w ziarnistościach komórek B wysp trzustkowych ma budowę krystaliczną i występuje prawdopodobnie w postaci heksamerów. Przemawia za tym także obecność …
Najnowsze komentarze