W wyższych organizmach insulina pełni przede wszystkim funkcję hormonu dokrewnego (endokrynnego), tzn. jest wydzielana przez syntetyzujące ją komórki B wysp trzustkowych do krwi i z krwią jest przenoszona do tkanek docelowych, w których wywiera swoiste działanie biologiczne. Interesujące hipotezy na temat jej funkcji jako hormonu parakrynnego (w integracji czynnościowej wysp trzustkowych) czy neurotransmitera (w ośrodkowym układzie nerwowym) nie podważają oczywistego faktu, że dla prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych w tkankach niezbędny jest stały dopływ z krwią insuliny wytworzonej w komórkach B. Podejmowane od dziesiątków lat wysiłki zmierzające do miarodajnego określenia insulinemii zostały uwieńczone sukcesem dopiero z chwilą opracowania przez Yalow i Bersona radioimmunologicznej metody oznaczania tego hormonu we krwi, W toku tych badań okazało się, że we krwi obok insuliny wytwarzanej w komórkach B wysp trzustkowych występują także substancje o zbliżonej strukturze i znacznie od niej słabszym działaniu biologicznym. Oznaczanie metodą radioimmunologiczną insuliny we krwi (z reguły we krwi żylnej) zarówno w warunkach podstawowych, jak i po stosowaniu różnych bodźców i inhibitorów stanowiło w ostatnim dwudziestoleciu nie tylko podstawową metodę badania czynności komórek B in vivo, ale pozwalało wnioskować o biologicznej efektywności tego hormonu w tkankach. Na podstawie tych badań uzyskano wiele istotnych informacji o wydzielaniu, transporcie i działaniu insuliny w cukrzycy i niektórych innych chorobach łub stanach patologicznych (np. w otyłości). Ostatnio przekonano się, że dla dokładnej oceny sprawności czynnościowej komórek B niezbędne jest oznaczenie we krwi także innych wytworów tych komórek — peptydu C i proinsuliny. Pozwoli to zapewne w przyszłości poszerzyć wiadomości o wydzielaniu i transporcie insuliny zarówno w stanie zdrowia, jak i w chorobach, w których te procesy mogą ulegać zaburzeniu.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
- Pracownia diagnostyki obrazowej — to tam wykonasz USG, RTG, kolonoskopię i endoskopię
- Niezwykłe bliny z jabłkami: przepis, który musisz spróbować!
zakątek zdrowia
Archiwa
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Papryka wędzona, cukier z brzozyZakup żywności do własnej kuchni to bardzo poważna sprawa, ponieważ to co jemy, ma oczywiście duży wpływ na nasze zdrowie. Warto się …
- Gruczolak chromochłonnyU około 75% chorych z tym typem guza nadnerczy stwierdzono w okresie przedoperacyjnym nieprawidłowy wynik testu (doustnego i dożylnego) tolerancji glukozy, a …
- Dermopatia cukrzycowaTen rodzaj zmian skórnych występuje w cukrzycy najczęściej. Spotyka się je u 60% mężczyzn i 30% kobiet w wieku powyżej 30 lat, …
- Przemiana fosfolipidów w komórkach BPrzemiana fosfolipidów w komórkach B. W ostatnich latach ustalono, że aktywacji komórek B wysp trzustkowych towarzyszy nasilenie przemiany fosfolipidów, szczególnie w cyklu …
- Insulina in vivo – wyjaśnienieCoraz powszechniejsze w ostatnich latach oznaczanie peptydu C we krwi obwodowej okazało się bardzo pomocne w wyjaśnianiu wydzielania i dalszych losów insuliny …
- Przeciwciała alergiczneSą to ciepłochwiejne przeciwinsulinowe przeciwciała humoralne, należące do immunoglobulin E, powodujące w stężeniach ponadprogowych kliniczne objawy natychmiastowej alergii insulinowej. Usadowione na komórkach …
- Mechanizm działania polipeptydu trzustkowegoMechanizm komórkowego działania PP nie jest dotąd znany. Z efektów, które wywołuje u ludzi, jedynie pewnymi są: hamowanie czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki i …
- jaskra wtórnaEpidemiologia i patogeneza. Jest to szczególna odmiana nowotworzenia naczyń w cukrzycy, występującego w tęczówce i ciele rzęskowym, doprowadzająca do zamknięcia kanału przedniej …
- Cukromocz ciężarnychGlukoza pojawia się w moczu w około 25% przypadków ciąży i jest następstwem zwiększonego przesączania kłębuszkowego i zmniejszonego wchłaniania w cewkach tego …
- Co może przynieść zatrucie alkoholem? Przedawkowanie alkoholu objawyPodobno wszystko może być lekarstwem i trucizną. Alkohol pity w dużych ilościach staje się bardzo niebezpieczny dla osoby spożywającej go. Dlatego mówi …
- Powikłania ciąży u kobiet chorych na cukrzycęUmieralność okołoporodowa matek chorych na cukrzycę jest obecnie prawie taka sama (0,3—0,7%), jak bez cukrzycy (0,32—0,37%). Ciąża nie skraca też oczekiwanego okresu …
Najnowsze komentarze