Do wizyty w gabinecie urologicznym powinny skłonić nas niepokojące objawy ze strony układu moczowo-płciowego, takie choćby jak problemy z oddawaniem moczu czy ból w podbrzuszu. O czym warto pamiętać, planując wizytę u specjalisty urologa? Jak przygotować się do wizyty? Na te oraz na inne pytania odpowiemy w naszym artykule.

Kiedy należy udać się do specjalisty urologa?

Urolog to lekarz, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń związanych z drogami moczowymi oraz męskimi narządami rozrodczymi. Urolodzy są przeszkoleni w diagnozowaniu i leczeniu chorób nerek, pęcherza moczowego, cewki moczowej, prostaty, jąder, nadnerczy i innych organów w obrębie układu moczowo-płciowego.

Wśród objawów, które powinny skłonić Cię do wizyty u urologa, wymienić warto: częste oddawanie moczu, ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, krew w moczu, ból w podbrzuszu, ból podczas stosunku, nietrzymanie moczu lub nieprawidłowe narośla w okolicy narządów płciowych. Jeśli zauważyłeś u siebie niepokojące objawy, koniecznie zgłoś się do specjalistycznego gabinetu, jak na przykład Prywatny Gabinet Urologiczny lek. Med. Piotra Kowalskiego w Skierniewicach.

Postawienie diagnozy oraz niezwłoczne rozpoczęcie wymaganego leczenia wpłyną pozytywnie na jakość życia, a w niektórych przypadkach – zapobiegną tragicznym skutkom zaniedbania.

Czego można się spodziewać podczas wizyty urologicznej?

Wizyta urologiczna rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego. W trakcie wizyty urolog będzie zadawał pytania dotyczące niepokojących objawów, występowania chorób układu moczowo-płciowego w rodzinie, stylu życia i wszelkich przyjmowanych leków. W razie konieczności, lekarz może zlecić badania, takie jak badanie moczu oraz krwi, lub badania obrazowe, takie jak USG lub RTG. Po wstępnej ocenie lekarz omówi potencjalne możliwości leczenia i odpowie na wszelkie pytania.

Jak przygotować się do wizyty?

Aby jak najlepiej wykorzystać wizytę, ważne jest, aby przyjść na nią przygotowanym z pytaniami do lekarza. Przed wizytą warto zapisać wszelkie pytania oraz towarzyszące objawy, które chcesz omówić z lekarzem. Dodatkowo, warto przynieść listę wszystkich leków i suplementów, które przyjmujesz. Warto ponadto mieć przy sobie aktualne wyniki badań krwi i moczu, co pozwoli przyspieszyć i usprawnić postawienie diagnozy.