Epidemiologia i patogeneza. Jest to szczególna odmiana nowotworzenia naczyń w cukrzycy, występującego w tęczówce i ciele rzęskowym, doprowadzająca do zamknięcia kanału przedniej komory oka, wtórnej jaskry i utraty wzroku. Częstość tego powikłania ocenia się na mniej niż 0,5% całej populacji chorych na cukrzycę. Występowaniu tego typu zmian sprzyja niedokrwienie siatkówki, np. zamknięcie jednej z tętniczek, odklejenie siatkówki, a także zabiegi chirurgiczne, jak usunięcie soczewki czy witrektomia. Obraz kliniczny. Głównymi objawami są silne bóle gałek ocznych spowodowane jaskrą oraz szybko postępująca utrata wzroku. Ciśnienie śródgałkowe często przekracza 6,7 kPa (50 mm Hg), co łatwo można stwierdzić badaniem palpacyjnym gałek ocznych. Obraz morfologiczny jest typowy i właściwe badanie okulistyczne pozwala ustalić rozpoznanie. Rozpoznanie różnicowe. Powyższy zespół należy różnicować z wtórnym nowotworzeniem naczyń w siatkówce, które może wystąpić poza cukrzycą w chorobach naczyniowych siatkówki, a przede wszystkim z przewlekłą jaskrą prostą (pierwotną), która u chorych na cukrzycę występuje częściej, a w której wobec zachowania drożności kanału przedniej komory oka rokowanie jest znacznie lepsze. Leczenie. Leczenie wtórnej jaskry w przebiegu rubeosis iridis jest bardzo trudne. Leki zmniejszające ciśnienie śródgałkowe, zarówno działające ogólnie (inhibitor anhydrazy węglanowej), jak i miejscowo (leki cholinergiczne), są mało skuteczne. Pewną poprawę może przynieść operacyjne wytworzenie kanału pomiędzy przednią komorą oka a przestrzenią podspojówkową. Rokowanie jest złe i w razie całkowitej utraty wzroku i bardzo silnych bólów zachodzi konieczność usunięcia gałek ocznych.
O autorze
Podobne wpisy
Pierwotne uszkodzenie włókna osiowego związane z zaburzeniem przemiany mioinozytolu
22 października 2017
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Sport – samo dobro
Korzyści z aktywności fizycznej jest wiele i warto o tym pamiętać. Ludzie nauczyli się lekceważyć jak ważna to część naszego życia, a …Dopalacze – skutki zatrucia. Objawy zażywania
Dopalacze to jedne z najniebezpieczniejszych substancji spośród wszystkich środków psychoaktywnych. Różnorodność dostępnych produktów sprawia, że często lekarze nie są w stanie udzielić …- fizykoterapia warszawa
- Próba obciążenia insulinąPolega ona na dożylnym wstrzyknięciu na czczo insuliny krystalicznej krótko działającej (Insulinum Maxirapid Polfa) w dawce 0,1 j.m. na kg masy ciała …
- Biosynteza insulinyBiosynteza insuliny podlega kontroli genu insulinowego, mieszczącego się na krótszym ramieniu chromosomu 11. U człowieka liczy on z przylegającymi regionami 1789 par …
- KalmodulinaGłównym ogniwem łączącym napływ wolnych jonów wapniowych do cytozolu z procesem wydzielania insuliny jest kalmodulina, białko o masie cząsteczkowej 17 000, występujące …
- Czynność narządu wyspowego w cukrzycyW cukrzycy stwierdza się wyraźne zmiany ilościowe i zaburzenia czynności wszystkich rodzajów komórek wysp trzustkowych. Zachodzi przy tym wyraźna różnica pomiędzy cukrzycą …
- Wpływy metaboliczne insuliny w niektórych tkankachMetaboliczne wpływy insuliny ulegają zróżnicowaniu w zależności od tkanki i jej funkcji fizjologicznej. Szczególnie wyraźne odrębności działania tego hormonu występują w tkance …
- Oznaczenie hemoglobiny glikozylowanej i białek glikozylowanych surowicyW diagnostyce zaburzeń przemiany węglowodanów wykorzystuje się zjawisko glikozylacji białek, a w szczególności hemoglobiny i białek surowicy (albuminy). W krwince czerwonej dorosłego …
- Rokowanie i zapobieganie encefalopatii cukrzycowejRokowanie. Jest ono w chorobie naczyniowej nóg nadal niepewne i mimo dużego postępu w leczeniu chorób naczyń u chorych na cukrzycę notuje …
- Przemiana tłuszczów i białekPrzemiana tłuszczów. Glukagon działa lipolitycznie, zarówno w tkance tłuszczowej, jak i w wątrobie, i powoduje zwiększone uwalnianie kwasów tłuszczowych i ich utlenianie. …
- Niekonwencjonalne sposoby podawania insulinyPodskórne wstrzyknięcia dużej dawki insuliny jeden lub kilka razy dziennie — także preparatów o działaniu przedłużonym — jest niefizjologiczne zarówno ze względu …
Najnowsze komentarze