Z przeprowadzonych w ostatnich latach badań wynika, że w procesie stymulacji wydzielania insuliny przez glukozę, podobnie zresztą jak i przez bodźce nieglukozowe, istotne znaczenie ma Wzrost stężenia wolnych jonów wapniowych w komórkach B. Glukoza zwiększa napływ tych jonów do cytozolu. Jest on przede wszystkim rezultatem jej katabolizmu w komórkach B i gromadzenia się w nich metabolitów glukozy i jonów potasowych, które depolaryzują błonę komórkową. Ta staje się wówczas przepuszczalna dla napływających z przestrzeni zewnątrzkomórkowej jonów wapniowych, które aktywują kalmodulinę oraz swoiste kinazy białkowe i w ten sposób zapoczątkowują proces wydalania insuliny z komórek B. Proces ten trwa tak długo, dopóki jony wapniowe nie zostaną wydalone na zewnątrz komórki lub zgromadzone w zbiornikach wewnątrzkomórkowych. Wyrazem tych zjawisk są zmiany aktywności elektrycznej komórek B stymulowanych glukozą. Potencjał elektryczny ich błony wynosi około 60 mV (ujemny od strony wewnętrznej). W okresie depolaryzacji błony pojawiają się salwy iglic, które w razie intensywnej stymulacji przechodzą w jednolity ich ciąg. Glukoza jest cukrem, który najsilniej pobudza komórki B do wydzielania insuliny. Spośród innych sacharydów jedynie mannoza oraz niektóre pentozy (ksylitol, ryboza) i aminocukry (glukozamina, N-acetyloglukozamina) działają podobnie, jednak w znacznie słabszym stopniu, i jest mało prawdopodobne, by ten ich wpływ miał znaczenie fizjologiczne. Zwiększone wydzielanie insuliny przez komórki B powodują także niektóre trójwęglowe metabolity glukozy, jak aldehyd glicerynowy i dihydroksyaceton.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- GłodzenieGłodzenie, zarówno krótkoterminowe, jak i przedłużone, idzie w parze ze zmniejszaniem się stężenia insuliny we krwi na czczo. Najczęściej stwierdza się wówczas …
- Wpływ pracy mięśniowej na przemianę węglowodanów u ludzi zdrowychWysiłki fizyczne dzieli się na: dynamiczne i statyczne, na krótkotrwałe (do kilkunastu minut), cechujące się dużą intensywnością i szybkim występowaniem zmęczenia, oraz …
Czy na zabieg tlenoterapii trzeba mieć skierowanie
Kilka słów wstępu co to jest tlenoterapia Terapia hiperbaryczna znana jest z wielu korzyści. Ogólnie poprawia zdrowie, prowadzi do szybszej rehabilitacji po …- Powikłania leczenia insulinąInsulina jest lekiem z wyboru w terapii cukrzycy, gdyż umożliwia rzeczywistą substytucję niedoboru (bezwzględnego i względnego) tego hormonu, jednak w czasie jej …
- Kwasy tłuszczowe i związki ketonoweKwasy tłuszczowe zwiększają wydzielanie insuliny u niektórych gatunków. Efekt ten stwierdzono in vivo u psa, zaś in vitro u szczura. W badaniach …
- Unieczynnienie insulinyUnieczynnienie insuliny następuje również w razie redukcji 1/3 grup sulfhydrylowych, enzymatycznego trawienia wiązań peptydowych wewnątrz cząsteczki, estryfikacji grup karboksylowych, destrukcji grup aminowych. …
- Bodźce nerwoweBodźce nerwowe przekazywane przez układ adrenergiczny i cholinergiczny wpływają tak samo na wszystkie rodzaje komórek wysp trzustkowych. Oznacza to, że te bodźce, …
- Przeciwciała alergiczneSą to ciepłochwiejne przeciwinsulinowe przeciwciała humoralne, należące do immunoglobulin E, powodujące w stężeniach ponadprogowych kliniczne objawy natychmiastowej alergii insulinowej. Usadowione na komórkach …
- Metoda przeponowaJej podstawą jest zjawisko pobudzania przez insulinę pobierania glukozy z otoczenia i syntezy glikogenu przez izolowaną przeponę szczura. Za wskaźniki przemiany glukozy …
- Przemiana tłuszczówTłuszcz stanowi najbardziej skondensowaną postać spichrzania substratów energetycznych w wyższych organizmach. Ma on 2-krotnie większą wartość energetyczną (39 kJ/g, czyli 9,3 kcal/g) …
- Oś jelitowo-trzusłkowaHormony, jelitowe obdarzone właściwościami inkretyny pełnią ważną funkcję fizjologiczną w regulacji wydzielania insuliny (a także innych hormonów wysp trzustkowych), powodując wyrzut tego …
Najnowsze komentarze