Hormony te, a zwłaszcza adrenalina, hamują wydzielanie insuliny, co stwierdzono w badaniach in vitro oraz in vivo. Komórki B mają receptory adrenergiczne typu at i 32. Pobudzenie pierwszych powoduje zahamowanie sekrecji insuliny, pobudzenie drugich — jej nasilenie. Zwiększenie się wydzielania insuliny po stymulacji receptorów 32 jest wynikiem aktywacji cyklazy adenylanowej i zwiększenia się wewnątrzkomórkowego stężenia cAMP. Mniej jasny jest mechanizm hamowania tego wydzielania w następstwie pobudzenia receptorów at (wzrost wewnątrzkomórkowego stężenia cGMP i wtórne zmniejszenie stężenia cAMP w komórkach B?). W warunkach fizjologicznych przeważa pobudzenie przez adrenalinę właśnie receptorów ar W razie ich zablokowania hamujący wpływ tego hormonu zostaje zniesiony i wówczas zwiększa on sekrecję insuliny. To zjawisko można dokładniej prześledzić, stosując noradrenalinę i izoproterenol, które słabiej pobudzają receptory aniżeli adrenalina i słabiej hamują wydzielanie insuliny. Stwierdzono, że izoproterenol, który silnie pobudza receptory 32, po zablokowaniu receptorów aj powoduje Wyraźne zwiększenie wydzielania insuliny przez komórki B i ten efekt jest z kolei znoszony przez blokowanie receptorów. Hamowanie sekrecji insuliny przez adrenalinę ma duże znaczenie fizjologiczne, zwłaszcza podczas większych wysiłków, w których następuje zwiększenie lipolizy i zużytkowania kwasów tłuszczowych. Utlenianie tych kwasów nie wymaga insuliny, natomiast hormon ten wskutek działania antylipolitycznego zmniejsza ich dopływ do mięśni. Tak więc adrenalina przez aktywację cyklazy adenylanowej i silne działanie lipolityczne oraz równoczesne hamowanie sekrecji insuliny zabezpiecza zaopatrzenie tkanek w niezbędny substrat energetyczny.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
- Pracownia diagnostyki obrazowej — to tam wykonasz USG, RTG, kolonoskopię i endoskopię
zakątek zdrowia
Archiwa
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Powikłania związane z cukrzycą u dzieciDzieci wśród chorych na cukrzycę stanowią populację o potencjalnie najdłuższym okresie przeżycia, ale zarazem grupę, w której szkody spowodowane tą chorobą występują …
- Terapia w sieci. Jak leczyć uzależnienia?Czy uzależnienia można wyleczyć w sposób łatwy i szybki? Niestety wszelkiego typu uzależnienia, zwłaszcza te trwające już dłuższy czas, są trudne do …
- Psycholog dziecięcy Strzegom
- Powikłania leczenia insulinąInsulina jest lekiem z wyboru w terapii cukrzycy, gdyż umożliwia rzeczywistą substytucję niedoboru (bezwzględnego i względnego) tego hormonu, jednak w czasie jej …
- Wykorzystanie lasera w leczeniu zębówStomatologia cały czas się rozwija. Lekarze dostają do dyspozycji kolejne, coraz nowocześniejsze narzędzia, które ułatwiają przeprowadzanie zabiegów i zwiększają ich skuteczność. W …
- Laryngolog – kiedy się do niego wybrać?Czym zajmuje się laryngolog? Laryngolog to specjalista, który zajmuje się wieloma aspektami związanymi z ludzkim zdrowiem i leczeniem. Jego wiedza i praktyka …
- GalaktozuriaPróg nerkowy dla galaktozy wynosi 0,5—1,0 mmol/1 (10— 20 mg%) i przekroczenie tej wartości z następczą galaktozurią zdarza się rzadko u dzieci …
- Inne choroby skóryDonoszono o częstym występowaniu w cukrzycy takich dermatoz, jak: liszaj płaski (lichen planus), liszaj twardzinowy i zanikowy (lichen sclerosus et atrophicus), łuszczyca …
- Preparaty insuliny krótko działająceNależą tu preparaty, których działanie rozpoczyna się wkrótce po wstrzyknięciu podskórnym i nie przekracza 12 h. Najstarszą i w Polsce już nie …
- Metody biologicznePunktem wyjścia do oznaczeń biologicznych były spostrzeżenia, że in vivo stężenie glukozy zmniejsza się po wstrzyknięciu wyciągów trzustkowych. W celu zwiększenia wrażliwości …
- Cukrzyca insulinozależna (typu 1)Etiologię tej postaci cukrzycy pojawia się ona najczęściej w dzieciństwie i wieku dojrzewania, znacznie rzadziej w późniejszym okresie życia. Masa ciała chorych …
- Przeciwciała alergiczneSą to ciepłochwiejne przeciwinsulinowe przeciwciała humoralne, należące do immunoglobulin E, powodujące w stężeniach ponadprogowych kliniczne objawy natychmiastowej alergii insulinowej. Usadowione na komórkach …
Najnowsze komentarze