Komórki A występują zawsze w wyspach trzustkowych u człowieka i większości zwierząt. Ich liczba jest mniejsza w wyspach mieszczących się w głowie aniżeli w wyspach pozostałej części trzustki. U ptaków i gadów komórki te są skupione w oddzielnych, tzw. ciemnych, wyspach (daik islets), natomiast komórki B tworzą u tych zwierząt tzw. jasne wyspy (light islets). U gryzoni, podobnie jak u człowieka w dzieciństwie, komórki A mieszczą się na obwodzie wyspy. Jądro ich jest większe niż w komórkach B, ma ono nieregularny zarys, grudkowatą chromatynę i niekształtne jąderko. Ziarnistości cytoplazmy komórek A są kwasochłonne i podczas barwienia wysp hematoksyliną chromową lub odczynnikiem aldehydowo-fuksynowym i floksyną lub eozyną wg Gomoriego przybierają zabarwienie czerwone; dają też dodatni odczyn na grupy indolowe (tryptofan). Metodą immunofluorescencyjną stwierdzono w nich glukagon. W mikroskopie elektronowym widać je w postaci dużych ziarnistości, o średnicy ocenianej przez różnych autorów w granicach 200— —400 nm; jest ich więcej niż w komórkach B, tak że stanowią około 10% objętości cytoplazmy. Można w nich wyróżnić część środkową, utworzoną przez jednorodną zbitą substancję, którą od cienkiej błonki oddziela jaśniejsza przestrzeń. Nowsze badania immunofluorescencyjne z zastosowaniem swoistych przeciwciał wykazały, że w zbitej części środkowej zawarty jest glukagon, natomiast w jaśniejszej części obwodowej — jego prekursor: glicentyna, Komórki A mają w porównaniu z komórkami B mniej mitochondriów, które są również mniejsze, oraz słabiej rozwinięte: aparat Golgiego i ziarnistą siateczkę śródplazmatyczną.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Teoria genetycznaPodług tej teorii zmiany we włośniczkach w cukrzycy są uwarunkowane genetycznie obecnością określonych konstelacji zmutowanych genów i są objawem towarzyszącym zaburzeniu tolerancji …
- Cukrzyca a ciążaDzięki wprowadzeniu insuliny do leczenia cukrzycy młode dziewczęta dotknięte tą chorobą mogą osiągać dojrzałość płciową, a młode kobiety zachodzić w ciążę i …
- Biosynteza i wydzielanie insulinyU człowieka, podobnie jak u wszystkich kręgowców, insulina jest wytwarzana w swoistych komórkach B wysp trzustkowych, a następnie wydzielana do krwi, z …
- Kryteria oceny leczenia cukrzycyCelem prawidłowego leczenia cukrzycy jest przywrócenie chorym sprawności życiowej, możliwości pełnego uczestniczenia w życiu społecznym („zdrowie uwarunkowane”), uchronienie od następstw inwalidztwa spowodowanego …
- Losowanie liczb w KaskadzieKażdy kto lubi gry liczbowe, koniecznie powinien spróbować swoich sił w grze liczbowej Lotto. Wybór gier w tej kategorii, jest bardzo duży. …
- Przeciwwskazania do leczenia cukrzycy pochodnymi biguaniduPrzeciwwskazania do stosowania pochodnych biguanidu w cukrzycy można podzielić na 2 grupy, z tym że determinujące je mechanizmy niekiedy się zazębiają. Pierwszą …
- Zależność między zakażeniem a cukrzycąZakażenie i cukrzyca wpływają na siebie wzajemnie w sposób niekorzystny. Infekcja może przyspieszyć przekształcenie potencjalnej, przemijającej czy utrwalonej nieprawidłowej tolerancji glukozy w …
- Rozkład posiłków w ciągu dniaW prawidłowym żywieniu chorych na cukrzycę duże znaczenie ma rozłożenie spożycia węglowodanów na możliwie dużą liczbę posiłków. Zapobiega się w ten sposób …
- Ostre powikłania cukrzycyJak była o tym mowa wyżej, do ostrych powikłań cukrzycy zaliczane są pojawiające się w krótkim czasie zespoły ciężkich objawów klinicznych, będących …
- Śpiączka ketonowaNajlepiej poznana i najczęściej występująca jest śpiączka cukrzycowa rozwijająca się w przebiegu kwasicy ketonowej. Wiele dokładnych badań biochemicznych i studiów klinicznych dotyczących …
- Sport – samo dobroKorzyści z aktywności fizycznej jest wiele i warto o tym pamiętać. Ludzie nauczyli się lekceważyć jak ważna to część naszego życia, a …
Najnowsze komentarze