Komórki A występują zawsze w wyspach trzustkowych u człowieka i większości zwierząt. Ich liczba jest mniejsza w wyspach mieszczących się w głowie aniżeli w wyspach pozostałej części trzustki. U ptaków i gadów komórki te są skupione w oddzielnych, tzw. ciemnych, wyspach (daik islets), natomiast komórki B tworzą u tych zwierząt tzw. jasne wyspy (light islets). U gryzoni, podobnie jak u człowieka w dzieciństwie, komórki A mieszczą się na obwodzie wyspy. Jądro ich jest większe niż w komórkach B, ma ono nieregularny zarys, grudkowatą chromatynę i niekształtne jąderko. Ziarnistości cytoplazmy komórek A są kwasochłonne i podczas barwienia wysp hematoksyliną chromową lub odczynnikiem aldehydowo-fuksynowym i floksyną lub eozyną wg Gomoriego przybierają zabarwienie czerwone; dają też dodatni odczyn na grupy indolowe (tryptofan). Metodą immunofluorescencyjną stwierdzono w nich glukagon. W mikroskopie elektronowym widać je w postaci dużych ziarnistości, o średnicy ocenianej przez różnych autorów w granicach 200— —400 nm; jest ich więcej niż w komórkach B, tak że stanowią około 10% objętości cytoplazmy. Można w nich wyróżnić część środkową, utworzoną przez jednorodną zbitą substancję, którą od cienkiej błonki oddziela jaśniejsza przestrzeń. Nowsze badania immunofluorescencyjne z zastosowaniem swoistych przeciwciał wykazały, że w zbitej części środkowej zawarty jest glukagon, natomiast w jaśniejszej części obwodowej — jego prekursor: glicentyna, Komórki A mają w porównaniu z komórkami B mniej mitochondriów, które są również mniejsze, oraz słabiej rozwinięte: aparat Golgiego i ziarnistą siateczkę śródplazmatyczną.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Błonnik witalny opinie ,dawkowanie, funkcje i źródła. Nasiona strączkowe
Błonnik stanowi niezbędny element każdej diety. Odpowiada on za oczyszczanie organizmu z treści pokarmowych znajdujących się w jelitach, dzięki czemu reguluje ich …- Obraz morfologiczny i patogeneza retinopatii cukrzycowejSpośród wymienionych w tym rozdziale mechanizmów, doprowadzających do zmian w naczyniach włosowatych, w siatkówce szczególne znaczenie patogenetyczne przypisuje się względnej hipoksji, która …
- Regulacja hormonalnaSpośród hormonów, które bezpośrednio wpływają na wydzielanie insuliny w stopniu mającym znaczenie fizjologiczne, należy wymienić z jednej strony glukagon i niektóre peptydowe …
- Dermopatia cukrzycowaTen rodzaj zmian skórnych występuje w cukrzycy najczęściej. Spotyka się je u 60% mężczyzn i 30% kobiet w wieku powyżej 30 lat, …
- Wirusowe zapalenie wątroby a cukrzycaCzęstość występowania wirusowego zapalenia wątroby (w.z.w.) u chorych na cukrzycę jest różnie oceniana, co zależy prawdopodobnie od ogólnej zapadalności na tę chorobę …
Przekłuwanie uszu – ile kosztuje?
Tanie i jednocześnie bardzo skuteczne metody na poprawę wizerunku, zyskują wciąż na popularności. Choć na rynku kosmetycznym pojawia się coraz więcej możliwości …- Oznaczenie glukozy we krwiObecnie oznacza się glukozę we krwi (osoczu) 6 metodami dającymi porównywalne wyniki. Są to: 2 metody enzymatyczne (w jednej stosuje się oksydazę …
- Teoria metabolicznaW świetle tej teorii występowanie mikroangiopatii jest następstwem niedoboru insuliny i spowodowanych nim zaburzeń metabolicznych, przede wszystkim hiperglikemii. Zmiany naczyniowe stanowić zatem …
Fonoholizm. Smartfon – przedmiot użyteczny czy niebezpieczny?
W ostatnim czasie telefony komórkowe stały się przedmiotem, bez którego nie wyobrażamy sobie już codziennego funkcjonowania. Używamy ich do pracy, organizacji codziennych …- Zakażenia w cukrzycyW przeszłości zakażenia były częstym powikłaniem cukrzycy i niejednokrotnie w dużym stopniu przyczyniały się do niekorzystnego w niej rokowania. Od czasu odkrycia …
- Inne hormony wysp trzustkowychW wyspach trzustkowych około 20% komórek obdarzonych właściwościami wydzielniczymi stanowią komórki nie-B. Są to komórki A (około 15%) wydzielające glukagon, komórki D …
Najnowsze komentarze