Dotąd nie ma jednolitego poglądu, jakie warunki muszą być spełnione, aby uznać leczenie cukrzycy dziecięcej za prawidłowe. Obok zwolenników kryteriów rygorystycznych (wskaźników biochemicznych) wielu pediatrów akceptuje kryteria nieco bardziej liberalne. Są one następujące: 1) dobre samopoczucie dziecka, prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy; 2) dobowa utrata glukozy nie przekraczająca 10% spożytych węglowodanów (przeciętnie mniej niż 30 g); 3) nieobecność acetonurii; 4) niewystępowanie stanów niedocukrzenia krwi; 5) glikemia dobowa w granicach 6,6—14 mmol/1 (120—250 mg%). U dzieci, które otrzymują insulinę w całodobowym powolnym wlewie przez zaprogramowaną pompę strzykawkową, dąży się do tego, by glikemia dobowa była zbliżona do prawidłowej (mniej niż 8,3 mmol/1 = 150 mg%). Metoda samokontroli. Wprowadzona do leczenia cukrzycy dziecięcej przez autorów francuskich, znajduje obecnie coraz szersze zastosowanie w kontroli cukrzycy ludzi starszych, zwłaszcza typu 1. W dalszym jednak ciągu jest najczęściej stosowana przez dzieci, które w tym systemie z pacjentów stają się partnerami zespołu medycznego. Zarówno dzieci, jak i ich rodzice wymagają przedtem gruntownego przeszkolenia w zakresie ogólnej problematyki cukrzycy, zachowań zdrowotnych oraz w szczegółach praktycznych. Dzieci uczą się samodzielnego codziennego półilościowego oznaczania cukru w moczu (Glucotest) i acetonu w moczu (Ketotest), a ostatnio coraz częściej oznaczania glikemii (za pomocą „suchych testów” enzymatycznych ocenianych wizualnie lub w fotometrze odbiciowym), zaś te, które przekroczyły 9 r.ż. — także pobierania, dawkowania, mieszania i wstrzykiwania insuliny. Dzieci w tym wieku dokonują także samodzielnie niewielkiej korekty dawki wstrzykiwanego hormonu (lub zmiany proporcji w mieszaninie insulin) w zależności od stwierdzonego wyniku badania. Dzięki temu systemowi zostało znacznie zredukowane ryzyko zarówno ostrych powikłań cukrzycy (kwasicy ketonowej), jak i niedocukrzenia krwi i zapewniona ciągła kontrola poprawności leczenia.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Insulina we krwi ludzi zdrowychU ludzi zdrowych stężenie insuliny (IRI) we krwi (surowicy, osoczu) na czczo wynosi od 10 do 25 mj. w 1 1, nieco …
Korzyści z jedzenia pizzy – pizza na telefon Wrocław.
Choć wydaje się to niemożliwe, pizza może stanowić smaczny i zdrowy przysmak, który posiada wiele witamin, minerałów i zdrowych tłuszczu. Podstawą jest …Dopalacze ciekawostki- obiekt kolekcjonerski czy niebezpieczna używka?
Zatrucie dopalaczami może być bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Podobnie jak alkohol i standardowe narkotyki są one substancjami psychoaktywnymi, wywołującymi stany odurzenia …Moczenie nocne u chłopców – leczenie
Moczenie nocne u chłopców powinno wzbudzić niepokój rodziców lub opiekunów. Nie można pozostawić tego problemu pod pretekstem, że z czasem dziecko z …- KatecholaminySpośród katecholamin biologicznie czynnych główny wpływ na metabolizm wywiera adrenalina. Jej fizjologiczna funkcja polega na szybkim uruchamianiu rezerw energetycznych organizmu i dostarczeniu …
- Preparaty insuliny długo działającePrzedłużenie okresu działania insuliny, przekraczające 24 h, a najczęściej sięgające 30—36 h, uzyskano przez dodanie do niej protaminy i (lub) większej ilości …
- Przemiana fosfolipidów w komórkach BPrzemiana fosfolipidów w komórkach B. W ostatnich latach ustalono, że aktywacji komórek B wysp trzustkowych towarzyszy nasilenie przemiany fosfolipidów, szczególnie w cyklu …
- Wpływy metaboliczne insuliny w niektórych tkankachMetaboliczne wpływy insuliny ulegają zróżnicowaniu w zależności od tkanki i jej funkcji fizjologicznej. Szczególnie wyraźne odrębności działania tego hormonu występują w tkance …
- Metody biologicznePunktem wyjścia do oznaczeń biologicznych były spostrzeżenia, że in vivo stężenie glukozy zmniejsza się po wstrzyknięciu wyciągów trzustkowych. W celu zwiększenia wrażliwości …
- HemochromatozaW chorobie tej, charakteryzującej się nadmiernym odkładaniem złogów żelaza (hemosyderyny) w tkankach, głównie w wątrobie i trzustce (zawartość żelaza w tych narządach …
Przekłuwanie uszu – ile kosztuje?
Tanie i jednocześnie bardzo skuteczne metody na poprawę wizerunku, zyskują wciąż na popularności. Choć na rynku kosmetycznym pojawia się coraz więcej możliwości …
Najnowsze komentarze