Dotąd nie ma jednolitego poglądu, jakie warunki muszą być spełnione, aby uznać leczenie cukrzycy dziecięcej za prawidłowe. Obok zwolenników kryteriów rygorystycznych (wskaźników biochemicznych) wielu pediatrów akceptuje kryteria nieco bardziej liberalne. Są one następujące: 1) dobre samopoczucie dziecka, prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy; 2) dobowa utrata glukozy nie przekraczająca 10% spożytych węglowodanów (przeciętnie mniej niż 30 g); 3) nieobecność acetonurii; 4) niewystępowanie stanów niedocukrzenia krwi; 5) glikemia dobowa w granicach 6,6—14 mmol/1 (120—250 mg%). U dzieci, które otrzymują insulinę w całodobowym powolnym wlewie przez zaprogramowaną pompę strzykawkową, dąży się do tego, by glikemia dobowa była zbliżona do prawidłowej (mniej niż 8,3 mmol/1 = 150 mg%). Metoda samokontroli. Wprowadzona do leczenia cukrzycy dziecięcej przez autorów francuskich, znajduje obecnie coraz szersze zastosowanie w kontroli cukrzycy ludzi starszych, zwłaszcza typu 1. W dalszym jednak ciągu jest najczęściej stosowana przez dzieci, które w tym systemie z pacjentów stają się partnerami zespołu medycznego. Zarówno dzieci, jak i ich rodzice wymagają przedtem gruntownego przeszkolenia w zakresie ogólnej problematyki cukrzycy, zachowań zdrowotnych oraz w szczegółach praktycznych. Dzieci uczą się samodzielnego codziennego półilościowego oznaczania cukru w moczu (Glucotest) i acetonu w moczu (Ketotest), a ostatnio coraz częściej oznaczania glikemii (za pomocą „suchych testów” enzymatycznych ocenianych wizualnie lub w fotometrze odbiciowym), zaś te, które przekroczyły 9 r.ż. — także pobierania, dawkowania, mieszania i wstrzykiwania insuliny. Dzieci w tym wieku dokonują także samodzielnie niewielkiej korekty dawki wstrzykiwanego hormonu (lub zmiany proporcji w mieszaninie insulin) w zależności od stwierdzonego wyniku badania. Dzięki temu systemowi zostało znacznie zredukowane ryzyko zarówno ostrych powikłań cukrzycy (kwasicy ketonowej), jak i niedocukrzenia krwi i zapewniona ciągła kontrola poprawności leczenia.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Przemiana węglowodanówGlukagon powoduje rozpad glikogenu w wątrobie, zwiększone oddawanie glukozy przez ten narząd do krwi i hiperglikemię. Powstały pod wpływem tego hormonu cAMP …
- Nadwrażliwość typu humoralnegoJest ona wywołana obecnością w surowicy w stężeniach ponadprogowych przeciwciał przeciwinsulinowych, wytwarzanych przez plazmocyty powstałe w wyniku proliferacji — stymulowanej przez insulinę …
- Wykonywanie zawoduBadania sprawności zawodowej chorych na cukrzycę nie dają jednolitego- obrazu, przeważa jednak pogląd, że tę grupę pracowników cechuje większa absencja chorobowa, częstsze …
- Praca pielęgniarki.Wielu z nas przebywając w szpitalu zastanawia się na czym polega praca poszczególnych osób spotykanych w tym budynku. Najczęściej do czynienia mamy …
- PseudomeliturieDodatni wynik badania moczu przy użyciu odczynnika Ny- landera lub Fehlinga (Benedicta) może występować w przypadku obecności niecukrowych substancji redukujących. Dotyczy to …
- Leczenie uzdrowiskoweW Polsce, podobnie jak w niektórych innych krajach, utworzono dla chorych na cukrzycę (oddzielnie dla dorosłych i dla dzieci) oddziały specjalistyczne w …
- Wpływy metaboliczne insuliny w niektórych tkankachMetaboliczne wpływy insuliny ulegają zróżnicowaniu w zależności od tkanki i jej funkcji fizjologicznej. Szczególnie wyraźne odrębności działania tego hormonu występują w tkance …
- Budowa glukagonu trzustkowegoGlukagon wytwarzany w komórkach A wysp trzustkowych jest pojedynczym łańcuchem peptydowym, liczącym 29 aminokwasów. W przeciwieństwie do insuliny, w jego cząsteczce nie …
- OtyłośćDynamika zmian stężenia insuliny (IRI) we krwi ludzi zdrowych zmienia się w ciąży, w otyłości i w okresie głodzenia. W ciąży wskutek …
- Alkohol i pochodne sulfonylomocznikaInterakcja pomiędzy alkoholem a pochodnymi sulfonylomocznika może być dwojaka. Pierwszy jej typ polega na wystąpieniu głębokiej hipoglikemii, która jest spowodowana głównie sumowaniem …
- Zmiany tętnic i tętniczek w cukrzycyZmiany tętnic w cukrzycy obejmują miażdżycę (atheromatosis), stwardnienie tętniczek (aiteiiolosclerosis) i, rzadziej, stwardnienie typu Mdnckeberga. Miażdżyca tętnic. Proces aterogenezy przebiega w cukrzycy …
Najnowsze komentarze