Powikłania, które występują w śpiączce cukrzycowej, dzieli się na te, które są następstwem choroby, oraz na te, które są wynikiem niewłaściwej terapii. Wymioty, poza tym, że powodują utratę wody i elektrolitów, mogą być przyczyną zachłyśnięcia się i uduszenia; dlatego u pacjentów nieprzytomnych należy stosować stałe odsysanie zawartości żołądka. Należy także pamiętać, aby chorym przytomnym nie podawać większej ilości płynu doustnie; wskutek występującej wówczas atonii żołądka płyn ten zalega w nim i nasila wymioty. W razie utrzymującej się retencji moczu należy wprowadzić do pęcherza cewnik na okres leczenia. Oznaczanie cukru i związków ketonowych w zbieranych kolejno próbkach moczu dostarcza dodatkowych informacji o skuteczności dotychczasowego postępowania, aczkolwiek nie stanowi alternatywy wobec oznaczania glikemii. U chorych nieprzytomnych łatwo tworzą się odleżyny i należy im zapobiegać za pomocą odpowiedniej pielęgnacji. W razie zapaści stosuje się leczenie typowe dla tego stanu: dekstran, osocze, krew, leki kurczące naczynia (bardziej wskazana jest dobutamina niż działająca silnie Upolitycznię noradrenalina). Ostatnio doniesiono o występowaniu w ciężkiej kwasicy ketonowej zespołu zaburzeń oddychania (adult respiratory distress syndrorae, ARDS), charakteryzującego się nagłą dusznością, głęboką hipoksemią, zmniejszeniem podatności (compliance) płuc i pojawieniem się rozległych nacieków w uprzednio prawidłowych (co zostało potwierdzone badaniem radiologicznym) płucach. Zespół ten występuje głównie u pacjentów młodszych i daje dużą śmiertelność (80%). Dotąd nie ustalono, czy jest on następstwem kwasicy ketonowej, czy też powikłaniem terapii. Wystąpienie tego zespołu wymaga odpowiednio ukierunkowanego leczenia, obejmującego podanie tlenu, utrzymanie drożności oskrzeli (błony szkliste), stosowanie oddechu wspomaganego lub sztucznego. Najważniejszym powikłaniem terapii jest wystąpienie obrzęku mózgu. Zapobiega mu powolne zmniejszanie glikemii i ostrożne stosowanie leków alkalizujących. Podanie potasu we, właściwej porze i ilości zapobiega niebezpiecznej hipekaliemii. Pojawiającej się czasem hipernatremii i hiperchloremii (kwasicy hiperchloremicznej) unika się, dokładnie obliczając ilość podawanego chlorku L sodowego i — w razie potrzeby — podając w późniejszym okresie leczenia półiizjologiczny (0,45%) roztwór tej soli. Równolegle prowadzi się leczenie chorób, które doprowadziły do wystąpienia śpiączki ketonowej, oraz chorób towarzyszących. Stwierdzenie zakażenia, lub nawet jego podejrzenie, a także konieczność założenia cewnika do pęcherza moczowego stanowią wskazanie do podania antybiotyków. W przypadku zawału mięśnia sercowego zachodzi konieczność stosowania leków poprawiających przepływ wieńcowy oraz —• o ile nie ma przeciwwskazań — heparyny.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
- Pracownia diagnostyki obrazowej — to tam wykonasz USG, RTG, kolonoskopię i endoskopię
- Niezwykłe bliny z jabłkami: przepis, który musisz spróbować!
zakątek zdrowia
Archiwa
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Neuropatia przewodu pokarmowegoZaburzenia czynnościowe, spowodowane neuropatią wegetatywną, można wykazać na całej długości przewodu pokarmowego, jednak tylko nieliczne ujawniają się klinicznie i sprawiają dolegliwości. Wspólną …
- Neuropatia inne zaburzenia i nagłe zgonyDo obrazu neuropatii wegetatywnej należą zaburzenia czynności gruczołów potowych, wyrażające się regionalnym zwiększeniem (głowa, górna część tułowia) lub zmniejszeniem (dolna część tułowia, …
- Neuropatia układu moczowo-płciowyW obrębie tego układu najważniejszymi zaburzeniami są: atonia pęcherza moczowego i impotencja. Niedowład pęcherza moczowego jest typowym objawem neuropatii układu autonomicznego. Stwierdza …
- Stężenie IRI w surowicyStężenie IRI w surowicy (osoczu), oznaczane najczęściej w praktyce laboratoryjnej dla oceny sprawności czynnościowej komórek B, jest właśnie obarczone możliwością takiej błędnej …
- Przemiana tłuszczów i białekPrzemiana tłuszczów. Glukagon działa lipolitycznie, zarówno w tkance tłuszczowej, jak i w wątrobie, i powoduje zwiększone uwalnianie kwasów tłuszczowych i ich utlenianie. …
- Neuropatia układu krążeniaUkładowym objawem neuropatii wegetatywnej jest hipotonia oitostatyczna, którą rozpoznaje się, gdy ciśnienie skurczowe w pozycji stojącej obniży się o ponad 4,0 kPa …
- Neuropatia układu autonomicznegoUszkodzenie nerwów układu autonomicznego w cukrzycy daje liczne i zróżnicowane objawy, co jest wynikiem rozległej funkcji regulacyjnej tego układu w organizmie. Zmiany …
- Leczenie neuropatiiW razie niewyrównania cukrzycy należy dokonać korekty jej leczenia zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Neuropatia cukrzycowa nie narzuca pod tym względem specjalnych …
- Leki saluretyczneZmniejszają one sekrecję insuliny i stosowane przez długi czas (np. w leczeniu nadciśnienia) stwarzają rzeczywiste zagrożenie wystąpieniem cukrzycy. To niepożądane działanie tej …
- Inne hormony wysp trzustkowychW wyspach trzustkowych około 20% komórek obdarzonych właściwościami wydzielniczymi stanowią komórki nie-B. Są to komórki A (około 15%) wydzielające glukagon, komórki D …
- Proinsulina in vivoNajprostszym wytłumaczeniem silniejszego biologicznego działania proinsuliny in vivo aniżeli in vitro jest założenie, że jej część zostaje w organizmie przekształcona do insuliny. …
Najnowsze komentarze