W razie niewyrównania cukrzycy należy dokonać korekty jej leczenia zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Neuropatia cukrzycowa nie narzuca pod tym względem specjalnych wymogów i chorzy z cukrzycą typu 2 mogą otrzymywać leki doustne, o ile są one skuteczne. U chorych z zaawansowaną neuropatią wegetatywną leczonych insuliną należy mieć na uwadze opóźnienie opróżniania się żołądka i wchłaniania jelitowego glukozy oraz wyłączenie odpowiedzi ze strony rdzenia nadnerczy na obniżenie poziomu glikemii, co z jednej strony pogłębia efekt hipoglikemizujący insuliny, z drugiej eliminuje subiektywne odczucie zbliżającego się stanu niedocukrzenia krwi. W leczeniu ukierunkowanym na patogenezę neuropatii cukrzycowej obiecująco zapowiada się stosowanie swoistego inhibitora reduktazy aldozowej, zmniejszającego wytwarzanie sorbitolu. Ze wstępnych doniesień wynika, że lek ten daje wyraźną obiektywną poprawę, wyrażającą się przyspieszeniem przewodzenia w nerwach motorycznych i czuciowych. Potrzebne są jednak długotrwałe obserwacje dla pełnej oceny skuteczności tego preparatu. Leczenie dolegliwości i objawów związanych z neuropatią jest objawowe. Ogólnie stosuje się witaminy z grupy B, pirofosforan tiaminy (Cocarboxylasum), kwas liponowy, witaminę B12 w dużych dawkach. Celem złagodzenia dolegliwości czuciowych (bóle, pieczenie) zaleca się leki przeciwpadaczkowe, jak karbamazepinę (Amizepin) i fenytoinę (Phenydantoin). Hipotonię ortostatyczną można niekiedy opanować podając glikokortykosteroidy, np. fluorokortolon. W atonii żołądka i pęcherza moczowego pomocne może być podanie prostygmi- ny i metoklopramidu. W przypadku bardzo dużego zalegania moczu wyraźną poprawę przynosi przecięcie zwieracza wewnętrznego pęcherza. Biegunka poddaje się czasem leczeniu antybiotykami o szerokim zakresie działania. W impotencji niektórzy zalecają stosowanie gonadotropiny (Biogonadyl) i testosteronu, a także leków poprawiających przepływ naczyniowy, aczkolwiek skuteczność takiego leczenia jest bardzo wątpliwa. W każdym też przypadku należy wyjaśnić, czy pacjent nie przyjmuje innych leków, które mogą upośledzać potencję! np. leków przeciwnadciśnieniowych, spironolaktonów, leków antycholinergicznych. Obecnie coraz szersze zastosowanie w leczeniu tego powikłania znajduje wszczepianie do ciał jamistych protezy silikonowej, wypełnianej płynem przez pompę umieszczoną w worku mosznowym.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2023
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Leczenie zaburzeń czynności ośrodkowego układu nerwowegoZ chwilą rozpoznania śpiączki cukrzycowej lub stanu zagrażającego jej wystąpieniem (praecoma) chorego należy natychmiast skierować do najbliższego szpitala, w którym trzeba mu …
- Badania laboratoryjne nefropatii cukrzycowejW początkowym okresie nefropatii cukrzycowej, przy zachowanej wydolności nerek, stwierdza się białkomocz przekraczający przeważnie 2—3 g/d, zaś w surowicy zmniejszenie stężenia albumin, …
- Zmiany włośniczek w cukrzycyZmiany włośniczek są swoistym morfologicznym objawem cukrzycy. Wprawdzie podobne obrazy można spotkać w niektórych innych chorobach (np. w stanach zwiększonej lepkości krwi …
- LipogenezaKwasy tłuszczowe mogą być syntetyzowane z dowolnego prekursora, który ulega przekształceniu do acetylo-CoA. U ssaków synteza ta przebiega dwiema drogami. Jedna z …
- Stomatologiczne powikłania cukrzycyPowikłania cukrzycy w obrębie jamy ustnej były częste i osiągały znaczne nasilenie przed odkryciem insuliny. W owym czasie powszechnym zjawiskiem w tej …
Którą metodę wybielania zębów wybrać?
Wybielanie zębów to zabieg, który powinien być wykonywany tylko przez profesjonalistów. Domowe metody czy jakiekolwiek samodzielne próby mogą być szkodliwe dla szkliwa …Rola psychiki w mechanizmie powstawania uzależnienia – czynniki psychiczne.
Podłoże powstawania uzależnienia jest niezmiernie skomplikowane. Zaplatają się tu różnorodne czynniki, prowadzące człowieka w szpony nałogu. Spośród najważniejszych wyróżnia się czynniki psychiczne, …- Alkohol i pochodne sulfonylomocznikaInterakcja pomiędzy alkoholem a pochodnymi sulfonylomocznika może być dwojaka. Pierwszy jej typ polega na wystąpieniu głębokiej hipoglikemii, która jest spowodowana głównie sumowaniem …
- Hormony jelitowePrzed około 50 laty wyodrębniono w kwaśnym wyciągu błony śluzowej dwunastnicy frakcję pobudzającą wewnątrzwydzielniczą czynność trzustki, którą La Barre i Wsp. nazwali …
- Obraz kliniczny i rozpoznaniePonad połowa chorych przyjmowanych do szpitala z powodu śpiączki hipermolalnej jest nieprzytomna, u pozostałych stwierdza się; mniej nasilone zaburzenia świadomości, nieraz też …
- ProlactinomaU chorych z guzem (gruczolakiem, rakiem) części gruczołowej przysadki, wytwarzających zwiększoną ilość prolaktyny, obserwuje się nieprawidłową tolerancję glukozy, która wyraża się nadmiernym …
Najnowsze komentarze