W razie niewyrównania cukrzycy należy dokonać korekty jej leczenia zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Neuropatia cukrzycowa nie narzuca pod tym względem specjalnych wymogów i chorzy z cukrzycą typu 2 mogą otrzymywać leki doustne, o ile są one skuteczne. U chorych z zaawansowaną neuropatią wegetatywną leczonych insuliną należy mieć na uwadze opóźnienie opróżniania się żołądka i wchłaniania jelitowego glukozy oraz wyłączenie odpowiedzi ze strony rdzenia nadnerczy na obniżenie poziomu glikemii, co z jednej strony pogłębia efekt hipoglikemizujący insuliny, z drugiej eliminuje subiektywne odczucie zbliżającego się stanu niedocukrzenia krwi. W leczeniu ukierunkowanym na patogenezę neuropatii cukrzycowej obiecująco zapowiada się stosowanie swoistego inhibitora reduktazy aldozowej, zmniejszającego wytwarzanie sorbitolu. Ze wstępnych doniesień wynika, że lek ten daje wyraźną obiektywną poprawę, wyrażającą się przyspieszeniem przewodzenia w nerwach motorycznych i czuciowych. Potrzebne są jednak długotrwałe obserwacje dla pełnej oceny skuteczności tego preparatu. Leczenie dolegliwości i objawów związanych z neuropatią jest objawowe. Ogólnie stosuje się witaminy z grupy B, pirofosforan tiaminy (Cocarboxylasum), kwas liponowy, witaminę B12 w dużych dawkach. Celem złagodzenia dolegliwości czuciowych (bóle, pieczenie) zaleca się leki przeciwpadaczkowe, jak karbamazepinę (Amizepin) i fenytoinę (Phenydantoin). Hipotonię ortostatyczną można niekiedy opanować podając glikokortykosteroidy, np. fluorokortolon. W atonii żołądka i pęcherza moczowego pomocne może być podanie prostygmi- ny i metoklopramidu. W przypadku bardzo dużego zalegania moczu wyraźną poprawę przynosi przecięcie zwieracza wewnętrznego pęcherza. Biegunka poddaje się czasem leczeniu antybiotykami o szerokim zakresie działania. W impotencji niektórzy zalecają stosowanie gonadotropiny (Biogonadyl) i testosteronu, a także leków poprawiających przepływ naczyniowy, aczkolwiek skuteczność takiego leczenia jest bardzo wątpliwa. W każdym też przypadku należy wyjaśnić, czy pacjent nie przyjmuje innych leków, które mogą upośledzać potencję! np. leków przeciwnadciśnieniowych, spironolaktonów, leków antycholinergicznych. Obecnie coraz szersze zastosowanie w leczeniu tego powikłania znajduje wszczepianie do ciał jamistych protezy silikonowej, wypełnianej płynem przez pompę umieszczoną w worku mosznowym.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
- Pracownia diagnostyki obrazowej — to tam wykonasz USG, RTG, kolonoskopię i endoskopię
zakątek zdrowia
Archiwa
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Zmiany anatomopatologiczne w cukrzycyZmiany morfologiczne, które stwierdza się w cukrzycy, można podzielić na takie, które wiążą się z etiologią tej choroby, oraz na ujawniające się …
- Powikłania cukrzycyPrzez powikłania cukrzycy rozumie się heterogenną grupę dolegliwości i objawów, tworzących charakterystyczne zespoły, które występują w przebiegu tej choroby i o nim …
- Powody alkoholizmu – przyczyny uzależnienia od alkoholu. Alkoholizm – jaka może być przyczyna picia?Nie ma jednego konkretnego powodu powstawania uzależnień takich, jak na przykład alkoholizm. Przyczyny sięgania po alkohol mogą mieć różne podłoże i być …
- Choroba niedokrwienna sercaSpośród wszystkich jednostek klinicznych, zaliczanych do choroby dużych naczyń w cukrzycy, choroba niedokrwienna serca występuje najczęściej i jest główną przyczyną zgonów osób …
- Cukrzyca insulinozależna (typu 1)Etiologię tej postaci cukrzycy pojawia się ona najczęściej w dzieciństwie i wieku dojrzewania, znacznie rzadziej w późniejszym okresie życia. Masa ciała chorych …
- Mechanizm działania somatostatynyreceptorami błonowymi komórek wrażliwych na jej wpływ. W wyniku tej interakcji zmniejsza się w tych komórkach stężenie cAMP, jednak jej główne działanie …
- Wielokrotne w ciągu dnia wstrzykiwanie insulinyJest to prosty sposób zbliżenia do naturalnego rytmu wydzielania tego hormonu. W praktyce ta metoda leczenia sprowadza się do wstrzykiwania insuliny krótko …
- Mechanizm przeciwcukrzycowego działania pochodnych biguaniduPodobnie jak nie wyjaśniono ostatecznie przeciwcukrzycowego działania pochodnych sulfonylomocznika, nie jest też dotychczas w pełni poznany mechanizm takiego wpływu pochodnych biguanidu. Te …
- Cukromocz ciężarnychGlukoza pojawia się w moczu w około 25% przypadków ciąży i jest następstwem zwiększonego przesączania kłębuszkowego i zmniejszonego wchłaniania w cewkach tego …
- Wpływy metaboliczne insuliny w niektórych tkankachMetaboliczne wpływy insuliny ulegają zróżnicowaniu w zależności od tkanki i jej funkcji fizjologicznej. Szczególnie wyraźne odrębności działania tego hormonu występują w tkance …
- Leczenie insulinąInsuliny wymagają wszystkie dzieci z przemijającą i trwałą cukrzycą okresu noworodkowego i niemowlęcego oraz wszystkie dzieci, u których w późniejszym okresie życia …
Najnowsze komentarze