Trudność leczenia cukrzycy u chorych znajdujących się w „niecukrzycowym” stanie śpiączkowym jest wynikiem z jednej strony tego, że u wielu spośród nich wybitnie pogarsza się tolerancja węglowodanów, z drugiej zaś niemożności ich normalnego odżywiania. W tych wszystkich przypadkach zasadą jest przejście na dożylne podawanie glukozy i równoczesne wstrzykiwanie insuliny; hormon ten stosuje się także u tych pacjentów, którzy przedtem byli leczeni dietą lub dietą i lekami doustnymi. Dobowa ilość glukozy powinna wynosić około 200—250 g, przy czym podaje się ją najczęściej w postaci 10% roztworu w 4 porcjach po 500 ml co 6 h lub w 3 porcjach po 750 ml co 8 h. Czas trwania wlewu pojedynczej porcji roztworu glukozy powinien wynosić co najmniej 2 h. Wstrzykuje się insulinę krótko działającą (krystaliczną kwaśną, obojętną lub maxirapid) podskórnie, w stanach odwodnienia — domięśniowo, w równych porcjach na 10—15 min przed rozpoczęciem każdego dożylnego wlewu roztworu glukozy; jedynie w godzinach rannych dawkę zwiększa się ze względu na skłonność do porannej hiperglikemii o 4—-6—8 j.m. Wstępną dobową dawkę insuliny oblicza się w ten sposób, że ilość tego hormonu wstrzykiwaną uprzednio przez pacjenta zwiększa się przeciętnie (w zależności od glikemii) o 25%. Chorym, którzy przedtem nie otrzymywali insuliny, na wstępie podaje się 30—40 j.m. na dobę. Jeżeli rokowanie w chorobie lub zatruciu doprowadzającym do śpiączki nie jest złe (np. w zatruciach polekowych) i przewiduje się w późniejszym okresie powrót do leczenia doustnego lub tylko dietetycznego cukrzycy, należy stosować insulinę wysoko oczyszczoną. Wstępną dawkę hormonu koryguje się pod kontrolą glikemii, którą należy oznaczać nie wcześniej niż w 2 h po zakończeniu wlewu pojedynczej porcji glukozy. Glikemia w granicach 8,3—14 mmol/1 (150—250 mg%) chroni zarówno przed niebezpiecznym wówczas stanem niedocukrzenia krwi, jak i przed ketozą oraz kwasicą ketonową. Z chwilą odzyskania przez pacjenta świadomości i możności odżywianiego doustnie stopniowo zmniejsza się ilość glukozy podawanej dożylnie (np. w postaci roztworu 5%), a następnie odstawia ją całkowicie. Odpowiednio modyfikuje się dawkowanie insuliny, którą najczęściej trzeba jeszcze przez różnie długi okres stosować w 3 wstrzyknięciach na dobę. Na oddziałach szpitalnych, które dysponują pompami strzykawkowymi, insulinę można podawać w postaci powolnego wlewu dożylnego równolegle z roztworem glukozy. Ten sposób leczenia wymaga jednak odpowiedniego doświadczenia i możności wykonywania częstych oznaczeń glikemii.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
- Pracownia diagnostyki obrazowej — to tam wykonasz USG, RTG, kolonoskopię i endoskopię
- Niezwykłe bliny z jabłkami: przepis, który musisz spróbować!
zakątek zdrowia
Archiwa
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Proinsulina i peptyd CPierwszym produktem translacji mRNA w rybosomach jest pojedynczy polipeptyd, liczący u człowieka 110 aminokwasów, o masie cząsteczkowej około 11 500, który nazwano …
- „Trzecia śpiączka" WęgierkiW 1956 r. Jakub Węgierko opisał występowanie u chorych na cukrzycę śpiączki, która nie odpowiadała żadnemu ze znanych w owym czasie stanów …
- Neuropatia cukrzycowaPod nazwą neuropatia cukrzycowa (neuropathia diabetica) rozumie się różnego rodzaju uszkodzenia obwodowego układu nerwowego, występujące w cukrzycy i przyczynowo z nią związane. …
- Choroba CushingaW chorobie Cushinga stężenie insuliny we krwi jest najczęściej zwiększone, podobnie jak u ludzi zdrowych, którym podano duże dawki glikokortykosteroidów. Nie jest …
- Próba doustnego obciążenia glukoząWykonuje się ją, podając do spożycia glukozę jednorazowo w dawce 50 g (30 g na m2 powierzchni ciała lub 0,8 g na …
- Szybkie dania z dowozem do domu – pizzeria 24h Warszawa. Pizza nocą catering z dowozemMłodzi ludzie coraz chętniej korzystają z zamawiania potraw z dostawą do domu: tryb i szybkość życia oraz brak czasu na przyrządzenie bardziej …
- KetogenezaKońcowa przemiana kwasów tłuszczowych może w obrębie hepatocytów przebiegać nieco odmiennie, prowadząc do powstania acetooctanu. Mniejsze znaczenie w syntezie acetooctanu ma prosta …
- Czym się różni USG płodu 4D od 3D?Ciąża jest pięknym, ale zarazem bardzo stresującym czasem dla każdego rodzica. Na szczęście, współczesna medycyna dysponuje wieloma narzędziami diagnostycznymi, które pozwalają monitorować …
- Skład jakościowy dietyW ramach ustalonego na wstępie zapotrzebowania energetycznego należy tak dobrać poszczególne składniki pokarmowe, aby dzienna racja żywności zawierała odpowiednią ilość białka, tłuszczu …
- Namiastki cukru i sztuczne środki słodząceNamiastkami (surogatami) cukru nazywa się obdarzone słodkim smakiem substancje zbliżone do glukozy, które swego czasu zaliczano do „nieszkodliwych węglowodanów”. Obecnie w żywieniu …
- Rozpoznanie i leczenie choroby niedokrwienna sercaObraz kliniczny i rozpoznanie. Obraz kliniczny choroby niedokrwiennej serca, a w szczególności zawału mięśnia sercowego, u chorych na cukrzycę jest taki sam …
Najnowsze komentarze