Lipoproteiny przenoszące triglicerydy, wydzielane drogą egzocytozy przez enterocyty do przestrzeni międzykomórkowej (chyloimikrony), a przez komórki wątrobowe do przestrzeni okołozatokowych Dissego (VLDL), nie potrafią przenikać przez błonę komórkową śródbłonka naczyniowego. Z tego względu zawarte w nich triglicerydy ulegają lipolizie śródnaczyniowej, katalizowanej przez lipazę lipoproteinową. W tkance tłuszczowej natomiast lipoliza odbywa się wewnątrzkomórkowo. Dopiero po hydrolizie triglicerydów do WKT i glicerolu te ostatnie mogą przenikać do przestrzeni zewnątrzkomórkowej i do krwi. Ten proces jest kontrolowany przez grupę lipaz, z których enzymem kluczowym, określającym szybkość lipolizy, jest lipaza triglicerydowa, powodująca odszczepienie jednej grupy acylowej (w pozycji a), następne zaś etapy hydrolizy acyloglicerolów są katalizowane przez lipazę diglicerydową i monoglicerydową. Lipaza triglicerydowa występuje w postaci nieaktywnej (defosforylowanej) i aktywnej (ufosforylowanej). Fosforylacja lipazy triglicerydowej jest katalizowana przez nieswoistą kinazę białkową, aktywowaną z kolei przez cAMP. Mechanizm aktywacji lipazy triglicerydowej jest więc podobny do mechanizmu aktywującego fosforylazę glikogenową. Enzym ten jest wrażliwy na działanie hormonów i te hormony, które zwiększają stężenie cAMP, działają Upolitycznię. Należą tu: katecholaminy, glukagon, ACTH, TSH, a także hormony tarczycy. Insulina zmniejsza aktywność lipazy triglicerydowej, gdyż zmniejsza stężenie cAMP w adypocytach. Hormony mogą pobudzać lipolizę także przez stymulację syntezy de novo samej lipazy (hormon wzrostu) lub kinazy białkowej (glikokortykosteroidy). Dalsza przemiana uwolnionych kwasów tłuszczowych zależy od sytuacji energetyczne) organizmu. W warunkach prawidłowego odżywiania i prawidłowej podaży glukozy (a tym samym glicerolo-3-fosforanu) przeważająca ilość tych kwasów po aktywacji przez swoistą kinazę ulega reestryfikacji do triglicerydów, a tylko niewielka ich część zostaje utleniona do C02 lub oddana do krwi. W stanie głodu i mniejszej podaży glukozy reestryfikacja kwasów tłuszczowych ulega ograniczeniu i większość z nich jest oddawana do krwiobiegu lub zostaje utleniona w tkance tłuszczowej.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
- Pracownia diagnostyki obrazowej — to tam wykonasz USG, RTG, kolonoskopię i endoskopię
- Niezwykłe bliny z jabłkami: przepis, który musisz spróbować!
zakątek zdrowia
Archiwa
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Korzyści z jedzenia pizzy – pizza na telefon Wrocław.Choć wydaje się to niemożliwe, pizza może stanowić smaczny i zdrowy przysmak, który posiada wiele witamin, minerałów i zdrowych tłuszczu. Podstawą jest …
- Zakażenia skórySkóra jest siedliskiem zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, które u chorych na cukrzycę mogą występować częściej i mają na ogół bardziej gwałtowny lub …
- Układ sercowo-naczyniowy a doustne leczenie cukrzycyW połowie lat siedemdziesiątych żywą dyskusję na temat celowości dalszego doustnego leczenia cukrzycy spowodowały raporty grupy uniwersytetów amerykańskich, dowodzące większej umieralności z …
- Błona podstawnaZmiany w strukturze i czynności błony podstawnej stanowią zasadniczy element mikroangiopatii cukrzycowej i w ciągu ostatnich lat błona ta stała się przedmiotem …
- Hormony jelitowePrzed około 50 laty wyodrębniono w kwaśnym wyciągu błony śluzowej dwunastnicy frakcję pobudzającą wewnątrzwydzielniczą czynność trzustki, którą La Barre i Wsp. nazwali …
- Mechanizm działania somatostatynyreceptorami błonowymi komórek wrażliwych na jej wpływ. W wyniku tej interakcji zmniejsza się w tych komórkach stężenie cAMP, jednak jej główne działanie …
- Zmiany skórne w cukrzycach wtórnychDo charakterystycznych i mających znaczenie diagnostyczne zmian w skórze dochodzi w hemochromatozie, wyspiaku wydzielającym glukagon (glucagonoma) i w rzadkich postaciach cukrzycy cechującej …
- Neuropatia układu krążeniaUkładowym objawem neuropatii wegetatywnej jest hipotonia oitostatyczna, którą rozpoznaje się, gdy ciśnienie skurczowe w pozycji stojącej obniży się o ponad 4,0 kPa …
- Proinsulina we krwiProinsulina stanowi około 6% aktywności insulinowej (IRI) ekstrahowanej z trzustki i podobną proporcję tego prohormonu w odniesieniu do wartości IRI stwierdza się …
- Centralna poradnia cukrzycowaObejmuje ona swoim nadzorem określoną sieć poradni terenowych. Do jej zadań należy: 1. Udzielanie konsultacji chorym kierowanym przez terenowe poradnie cukrzycowe w …
- Piękna oprawa oczuRzęsy i brwi stanowią swoistą oprawę naszych oczu. Dzięki zadbanym, długim i ciemnym włoskom nasz codzienny makijaż nie zajmuje zbyt dużo czasu. …
Najnowsze komentarze