Mechanizm komórkowego działania PP nie jest dotąd znany. Z efektów, które wywołuje u ludzi, jedynie pewnymi są: hamowanie czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki i hamowanie skurczu pęcherzyka żółciowego, wskutek czego zmniejsza się znacznie napływ soku trzustkowego i żółci do dwunastnicy. To działanie polipeptydu związane jest z obecnością C-końcowe- go fragmentu, liczącego 6 aminokwasów. U człowieka PP nie wywiera żadnego znanego wpływu metabolicznego, jednak u ptaków jego odpowiednik stymuluje glikogenolizę w wątrobie i lipogenezę. Nie wiadomo, czy działanie polipeptydu trzustkowego w obrębie samych wysp trzustkowych jest znaczące. U niektórych zwierząt hamuje on w niewielkim stopniu wydzielanie insuliny, jednak zjawiska tego nie potwierdzono u ludzi. Coraz więcej danych przemawia za tym, by w ocenie biologicznego działania PP uwzględniać gatunkowe pochodzenie stosowanego preparatu. Między innymi stwierdzono, że syntetyczny (wolny od domieszek) ludzki polipeptyd trzustkowy (hPP) wybitnie pobudza wydzielanie somatostatyny i zmniejsza stężenie insuliny u małych gryzoni (szczur, mysz), natomiast takiego efektu nie wywołuje ani syntetyczny polipeptyd bydlęcy (bPP), ani wspomniany wyżej jego C-końcowy fragment. Dowodzi to, że PP ma widocznie 2 grupy czynne biologicznie, jedną (C-końcową), hamującą wydzielanie soku trzustkowego i rozkurcz pęcherzyka żółciowego, i drugą — działającą na komórki wysp trzustkowych. Na uwagę zasługuje też obserwacja, że hPP zwiększając wydzielanie somatostatyny przez izolowaną trzustkę szczura, hamuje u tego zwierzęcia wydzielanie somatostatyny przez ścianę przewodu pokarmowego; przemawia to za narządowym zróżnicowaniem działania polipeptydu. Należy oczekiwać, że zastosowanie w przyszłych badaniach homologicznych PPs, w tym hPP u człowieka, umożliwi poznanie mechanizmu działania i zakresu wpływów tego peptydu, jak i patofizjologicznych następstw zaburzenia jego wydzielania.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2023
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Rozpoznanie różnicowe encefalopatii cukrzycowejSzczególnie ważna jest odpowiedź na pytanie, czy zgłaszane przez pacjenta dolegliwości (bóle) i stwierdzane u niego zmiany stopy, a zwłaszcza zakażona jej …
- Obliczenie wskaźnika insulinowegoOznaczając dostatecznie często glikemię po dożylnym wstrzyknięciu testowej dawki insuliny, można w jej przebiegu wyróżnić 3 okresy: 1 — trwający około 5 …
- Wpływ insuliny na przemianę tłuszczówWpływ insuliny na przemianę tłuszczów jest wynikiem zarówno oddziaływania tego hormonu na metabolizm glukozy, jak i bezpośredniej modyfikacji aktywności enzymów kontrolujących niektóre …
- Okres przedoperacyjnyPrzed operacją mogą wyłonić się trudności związane z rozpoznaniem oraz z kwalifikacją i przygotowaniem chorego do zabiegu. W chorobach jamy brzusznej niektóre …
- Patogeneza śpiączki mleczanowejPodstawowym zaburzeniem w omawianym zespole jest nadmierne gromadzenie się we krwi (płynie ustrojowym) kwasu mlekowego oraz mleczanu i wystąpienie kwasicy metabolicznej. Może …
- Choroba małych naczyńSwoiste dla cukrzycy zmiany w naczyniach włosowatych występują prawdopodobnie we wszystkich narządach, w których te naczynia mają błonę podstawną. Przede wszystkim jednak …
- Rokowanie i zapobieganie śpiączki hipermolalnejRokowanie w śpiączce hipermolalnej jest gorsze niż w ketonowej. Śmiertelność w tym zespole jest przez różnych autorów podawana w bardzo szerokich granicach …
- Badania dodatkowe encefalopatii cukrzycowejDo najpowszechniejszych pomiarów przepływu krwi w kończynach należy określenie wskaźnika oscylometrycznego i temperatury skóry: oba te parametry ulegają zmniejszeniu w chorobie naczyniowej …
- Rozpoznanie różnicowe cukrzycy idiopatycznejW rozpoznaniu cukrzycy idiopatycznej, czyli typu 1 i 2, należy uwzględnić: 1. Cukromocze na innym tle. 2. Hiperglikemie w przebiegu różnych chorób …
- Wyspiak wydzielający insulinęW tym typie wyspiaków obok typowych stanów hipoglikemicznych może występować zmniejszenie tolerancji glukozy, wyrażające się dużymi wartościami glikemii po doustnym obciążeniu glukozą. …
- Insuliny wysoko oczyszczonePunktem wyjścia do produkcji insulin wysoko oczyszczonych (highly puriiiecl insulins] było stwierdzenie na początku lat siedemdziesiątych przez Schlichtktrulla, że nawet kilkakrotnie krystalizowana …
Najnowsze komentarze