Podobnie jak nie wyjaśniono ostatecznie przeciwcukrzycowego działania pochodnych sulfonylomocznika, nie jest też dotychczas w pełni poznany mechanizm takiego wpływu pochodnych biguanidu. Te ostatnie powodują w zasadzie zmniejszenie stężenia glukozy we krwi tylko u chorych na cukrzycę, jednak wykazano, że oddziałują one także na metabolizm człowieka zdrowego. Spośród licznych badań z tego zakresu na uwagę zasługuje omówienie 2 zjawisk, które stanowią z kolei podstawę dla kilku hipotez. Pierwszym zjawiskiem jest zmniejszenie syntezy ATP wskutek hamowania oksydacyjnej fosforylacji. Wykazano, że pochodne biguanidu gromadzą się w błonie mitochondrialnej i powodując zmianę jej potencjału elektrycznego zwalniają transport elektronów w łańcuchu oddechowym. Natężenie (ilościowe) tego efektu jest determinowane budową rodnika przy azocie Nt i fenformina działa silniej niż buformina czy metformina. Niedobór ATP i zwiększenie stężenia wewnątrzkomórkowego ADP i AMP przez aktywację fosfofruktokinazy nasilają glikolizę beztlenową, z czym wiąże się zwiększenie przenikania glukozy z przestrzeni zewnątrzkomórkowej do komórek, zmniejszenie zapasu glikogenu i zwiększenie wytwarzania mleczanu. To zjawisko występuje przy stężeniach fenforminy od 2-10-5 do 2* 10-4 mol/1 (5—20 gg/1); są to stężenia 20—50-krotnie większe od stwierdzanych we krwi chorych na cukrzycę, jednak w niektórych narządach (przewód pokarmowy, wątroba) stężenia takie występują po podaniu leczniczych dawek tej pochodnej biguanidu. Drugim ważnym zjawiskiem jest zmniejszenie wydzielania insuliny przez pochodne biguanidu w warunkach hiperglikemii lub hiperaminoacydemii. W badaniach doświadczalnych, podając zwierzętom duże dawki fenforminy lub metforminy, uzyskano co prawda krótkotrwałe przyrosty wydzielania insuliny, jednak nie wydaje się, aby odgrywały one istotną rolę w wywoływaniu utrzymującej się później długo hipoglikemii. U ludzi natomiast stwierdza się znacznie mniejszy przyrost insulinemii (IRI) po doustnym podaniu glukozy lub po dodwunastniczym wlewie aminokwasów, jeżeli tym osobom podano uprzednio leki z grupy biguanidu. Zjawisko to występuje sźczególnie wyraźnie u otyłych chorych na cukrzycę, u których stężenie insuliny na czczo i po obciążeniu różnymi bodźcami jest wyraźnie zwiększone.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2023
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Oświata zdrowotnaNauczanie o cukrzycy powinno objąć także szersze kręgi społeczeństwa. Będąc chorobą społeczną i cywilizacyjną o coraz szerszym zasięgu, stanowi ona zagrożenie dla …
- Zmiany włośniczek w cukrzycyZmiany włośniczek są swoistym morfologicznym objawem cukrzycy. Wprawdzie podobne obrazy można spotkać w niektórych innych chorobach (np. w stanach zwiększonej lepkości krwi …
- https://portalrandki.pl
- Próba obciążenia tolbutamidemTen typ próby polega na pobudzeniu przez tolbutamid komórek B wysp trzustkowych do zwiększonego wydzielania insuliny, a w jej ocenie uwzględnia się …
- Zmiany składu błony podstawnej w cukrzycyWiększość przeprowadzonych dotąd na ten temat badań dotyczyła błony podstawnej kłębuszków nerkowych, która jest stosunkowo łatwo dostępna. Główną zmianą składu tej błony …
Zaskakujące dyniowe tiramisu
Tiramisu to klasyczny deser, znany i kochany przez większość. Jednak czasem nawet klasyka może się przejeść. Zwykle klasyczne tiramisu warto więc czasami …- jaskra wtórnaEpidemiologia i patogeneza. Jest to szczególna odmiana nowotworzenia naczyń w cukrzycy, występującego w tęczówce i ciele rzęskowym, doprowadzająca do zamknięcia kanału przedniej …
Anoreksja – ciekawostki. Czym jest, a czym nie jest anoreksja?
Główną przyczyną anoreksji jest obsesyjna niechęć do jedzenia, ze względu na paniczny lęk przed przybraniem na wadze. Osoba chora postrzega siebie jako …- Próba obciążenia glukagonemW próbie tej Wykorzystuje się zarówno działanie glikogenolityczne glukagonu w wątrobie, jak i pobudzanie przez ten hormon wydzielania insuliny. Pierwsza właściwość glukagonu …
- Przemiana tłuszczówTłuszcz stanowi najbardziej skondensowaną postać spichrzania substratów energetycznych w wyższych organizmach. Ma on 2-krotnie większą wartość energetyczną (39 kJ/g, czyli 9,3 kcal/g) …
- Przeciwwskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika w leczeniu cukrzycyPrzeciwwskazaniem do doustnego leczenia pochodnymi sulfonylomocznika jest cukrzyca typu 1, cukrzyca chwiejna, najczęściej także cukrzyca typu 3, a w szczególności cukrzyce wtórne …
- Wskazania do leczenia cukrzycy pochodnymi biguaniduPochodne biguanidu działają na przemianę węglowodanów i inne procesy metaboliczne niezależnie od aparatu wyspowego trzustki i w związku z tym mogą być …
Najnowsze komentarze