Metoda kolorymetryczna znalazła zastosowanie w oznaczaniu glikozylowanej albuminy lub całkowitego białka surowicy (glycosylated serum protein, GSP). Ze względu na pracochłonność oddzielania albuminy w badaniach rutynowych najczęściej określa się GSP. Reakcja polega na tworzeniu się w czasie podgrzewania białek glikozylowanych w środowisku słabo kwaśnym 5-hydroksymetylofurfurolu (HMF), który z kwasem tiobarbiturowym daje reakcję barwną. U ludzi zdrowych średnie stężenie GSP wynosi około 0,300 nmol HMF/ing białka, w cukrzycy jest 2—3 razy większe, Ostatnio wprowadzono do oznaczania GSP stosunkowo prosty w wykonaniu test, oparty na redukcji błękitu nitrotetrazolinowego w środowisku zasadowym przez ketoaminę (fruktozaminę — Fructosamine Test Roche). Należy jedynie mieć na uwadze, że zwiększone stężenie fruktozaminy w surowicy może także występować w paraproteinemiach. Podobnie jak stężenie HBAlc, tak i zawartość glikozylowanego białka w surowicy wykazuje korelację z wartościami glikemii poposiłkowej i dobowej, natomiast znamienną korelację z glikemią na czczo tylko w ustabilizowanej cukrzycy typu 2. W dużym odsetku przypadków z podwyższonym poziomem stężenia HbAlc (HbAt) poziom GSP jest prawidłowy. Wynika to z tego, że okres półtrwania albuminy, stanowiącej główny składnik białek surowicy, jest 4-krotnie krótszy od okresu półtrwania hemoglobiny. W związku z tym sugeruje się, że z wartości GSP można wnioskować o kształtowaniu się glikemii dobowej w okresie ostatnich 2 tygodni przed wykonaniem badania. W sumie jednak liczba dotychczasowych badań dotyczących zachowania się GSP w cukrzycy i innych chorobach jest niewielka i przydatność diagnostyczna tego pomiaru nie jest ostatecznie ustalona.Wszystkie hormony wytwarzane przez komórki wysp trzustkowych oznacza się obecnie we krwi (osoczu lub surowicy) metodami radioimmunologicznymi, cechującymi się dużą czułością. Dzięki oznaczaniu tych hormonów we krwi poznano wiele faktów z zakresu fizjologii i patofizjologii narządu wyspowego trzustki, natomiast przydatność diagnostyczna tego typu badań jest ograniczona i uzyskane wyniki nabierają znaczenia najczęściej dopiero w zestawieniu ze wskaźnikami metabolicznymi, przede wszystkim ze stężeniem glukozy we krwi. Interpretując te wyniki należy mieć na uwadze 2 fakty: Po pierwsze, radioimmunologiczne metody oznaczania hormonów białkowych są swoiste dla ich determinant antygenowych, które najczęściej nie są identyczne z grupami metabolicznie aktywnymi, zaś we krwi obecne są substancje mające determinanty antygenowe hormonów trzustkowych, a pozbawione (całkowicie lub częściowo) działania biologicznego tych hormonów. Po drugie, stężenie poszczególnych hormonów we krwi obwodowej odzwierciedla nie tylko aktywność wydzielniczą wytwarzających je komórek, ale także udział wątroby w pobieraniu i degradacji tych hormonów.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2023
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Jakie terapie można odbyć w ośrodku uzależnień?
W ośrodkach uzależnień można odbyć różne terapie w zależności od rodzaju uzależnienia. Niezależnie od tego, czego dokładnie dotyczy problem, kluczowe jest dobranie …- Obraz kliniczny i rozpoznanie kardiopatii cukrzycowejObjawy udaru mózgu oraz przemijających napadów ischemicznych są takie same u chorych na cukrzycę, jak i bez cukrzycy. Jak była o tym …
- Swoisty system transportuW usuwaniu nadmiaru cholesterolu z komórek do wątroby, która jest głównym narządem wydalającym go z organizmu, szczególną rolę odgrywa swoisty system transportu …
- Cukrzyce wtórne i skojarzone (typ 3)Odróżnienie cukrzyc wtórnych i skojarzonych z innymi chorobami od cukrzycy idiopatycznej, jak również różnicowanie pomiędzy poszczególnymi rodzajami zaburzeń przemiany węglowodanów, zaliczanymi do …
- Wpływy metaboliczne insulinyWewnątrzkomórkowe wpływy insuliny dzielą się na doraźne i bardziej długotrwałe. Do pierwszej grupy należą wpływy będące wynikiem głównie aktywacji (defosforylacji lub fosforylacji) …
- FruktozurieSą to stany cechujące się pojawieniem się fruktozy w moczu. Wchłania się ona wolniej w jelicie cienkim aniżeli glukoza, natomiast ulega szybszym …
- Fizjologiczna zależność czynnościowaZależność czynnościowa pomiędzy komórkami A, B i D wysp trzustkowych jest wynikiem omówionych w poprzednich podrozdziałach mechanizmów działania hormonów wydzielanych przez poszczególne …
Konsekwencje alkoholizmu. Jakie mogą być skutki długofalowego picia alkoholu?
Alkoholizm to poważny problem i jedna z groźniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Choć w małych ilościach alkohol nie szkodzi, w większych, przyjmowanych …Czy implanty zębowe wystarczają na całe życie?
Implanty stomatologiczne to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów na uzupełnienie brakujących zębów. Ale czy rzeczywiście wystarczą na całe życie? Odpowiedź nie jest …- Śpiączka mleczanowaW przeciwieństwie do śpiączek hiperglikemicznych — ketonowej i hipermolalnej — kwasica mleczanowa i śpiączka mleczanowa nie są swoistym powikłaniem cukrzycy i występują …
- Leczenie neuropatiiW razie niewyrównania cukrzycy należy dokonać korekty jej leczenia zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Neuropatia cukrzycowa nie narzuca pod tym względem specjalnych …
Najnowsze komentarze