Nerwowa regulacja wydzielania insuliny i pozostałych hormonów wysp trzustkowych podlega kontroli podwzgórza, a w szczególności ośrodka układu adrenergicznego, mieszczącego się w jądrze brzuszno-przyśrodkowym (nucleus ventromedialis), oraz ośrodka układu cholinergicznego, zlokalizowanego w polu brzuszno-bocznym podwzgórza (area ventiolateialis hypothalami). Drażnienie lub wstrzyknięcie katecholamin do jądra brzuszno-przyśrodkowego hamuje wydzielanie insuliny i zwiększa sekrecję glukagonu, z kolei drażnienie pola brzuszno-bocznego zwiększa wydzielanie insuliny, nie wpływając na sekrecję glukagonu. Oba ośrodki integrują bodźce dopływające do nich z narządów i tkanek, a także z wyższych struktur mózgu, po czym przekazują je w formie skoordynowanych sygnałów za pośrednictwem nerwów trzewnych, nerwu błędnego i prawdopodobnie neurohormonów (somatostatyna) na komórki wysp trzustkowych. U psów z przetoką przełyku następuje wyraźny wzrost insulinemii podczas pozornego karmienia, jednak uprzednie znieczulenie jamy ustnej niweluje ten odruch. Nie wystąpi on także, jeżeli zwierzęciu podać zamiast glukozy sztuczny środek słodzący. U ludzi obserwuje się również przyrost insulinemii (IRI) we krwi pod wpływem bodźców wzrokowych i węchowych. Wpływ stymulacji adrenergicznej i cholinergicznej komórek B uwidacznia się tylko w razie pobudzenia ich czynności substratami metabolicznymi (glukoza, arginina). Odnerwienie trzustki i jej przeszczepienie nie znosi wpływu tych substratów na wydzielanie insuliny i ten fakt jest wykorzystywany w próbach leczenia cukrzycy przeszczepem całej trzustki czy tylko samych komórek B. W związku z tym uważa się, że rola autonomicznego układu nerwowego sprowadza się w zasadzie do modulowania wpływu innych bodźców działających na komórki B i pozostałe komórki wysp trzustkowych. Jest jednak prawdopodobne, że wypadnięcie tego modulującego wpływu autonomicznego układu nerwowego z całości systemu regulacji wydzielania insuliny może powodować konsekwencje o znaczeniu klinicznym. Doniesiono, że u chorych na cukrzycę typu 2 modulujący wpływ blokowania receptorów cg i B-adrenergicznych komórek B oraz stymulacji i blokowania receptorów cholinergicznych komórek A i B zaznacza się słabiej aniżeli u ludzi zdrowych, co może być rezultatem uszkodzenia w tej chorobie autonomicznego układu nerwowego. Na uwagę zasługuje także prawie zupełny brak unerwienia wysp trzustkowych u myszy kolczastej (Acomys cahirinus), która przekarmiana w hodowli laboratoryjnej łatwo zapada na cukrzycę.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Nauczanie pacjentówPodejmując szkolenie chorego na cukrzycę należy uwzględnić jego wiek, rodzaj cukrzycy, stan emocjonalny, poziom wykształcenia, zdolność przyswojenia sobie wiadomości, a także sytuację …
- jaskra wtórnaEpidemiologia i patogeneza. Jest to szczególna odmiana nowotworzenia naczyń w cukrzycy, występującego w tęczówce i ciele rzęskowym, doprowadzająca do zamknięcia kanału przedniej …
- Somatostatyna we krwiW związku z tym, że głównym źródłem somatostatyny we krwi jest przewód pokarmowy i że wątroba zatrzymuje i degraduje znaczne ilości tego …
- Połączenia międzykomórkowePomiędzy komórkami wysp istnieją połączenia, które występują także w innych tkankach i narządach. Jest ich kilka rodzajów. Połączenia typu przylegania, zwane desmosomami, …
- Okres pooperacyjnyPostępowanie ukierunkowane na wyrównanie cukrzycy zależy w tym okresie od stanu metabolicznego chorego oraz rodzaju wykonanej operacji. U osób, które były poddane …
- Kontrola cukrzycy w czasie operacjiBezpośrednie niebezpieczeństwo zabiegu chirurgicznego u chorego z cukrzycą sprowadza się z jednej strony do wystąpienia stanu niedocukrzenia krwi, z drugiej zaś do …
- Obraz kliniczny i leczenie cukrzycyNa ukształtowanie się obrazu klinicznego cukrzycy składają się z jednej strony zróżnicowane czynniki etiologiczne, doprowadzające do bezwzględnego lub względnego niedoboru insuliny, z …
- Komórki AKomórki A występują zawsze w wyspach trzustkowych u człowieka i większości zwierząt. Ich liczba jest mniejsza w wyspach mieszczących się w głowie …
- Nieswoiste zakażenia układu oddechowegoSpośród wszystkich infekcji zapalenia płuc u chorych na cukrzycę stanowią obok zakażeń dróg moczowych i nerek najczęstszą przyczynę zgonu. Bakteriami chorobotwórczymi są: …
- Budowa, biosynteza i wydzielanie somatostatynySomatostatyna jest krótkim cyklicznym polipeptydem, liczącym 14 aminokwasów (somatostatyna 14 = SS14), o masie cząsteczkowej 1638, może także występować jako peptyd liczący …
- Powikłania leczenia insulinąInsulina jest lekiem z wyboru w terapii cukrzycy, gdyż umożliwia rzeczywistą substytucję niedoboru (bezwzględnego i względnego) tego hormonu, jednak w czasie jej …
Najnowsze komentarze