Nerwowa regulacja wydzielania insuliny i pozostałych hormonów wysp trzustkowych podlega kontroli podwzgórza, a w szczególności ośrodka układu adrenergicznego, mieszczącego się w jądrze brzuszno-przyśrodkowym (nucleus ventromedialis), oraz ośrodka układu cholinergicznego, zlokalizowanego w polu brzuszno-bocznym podwzgórza (area ventiolateialis hypothalami). Drażnienie lub wstrzyknięcie katecholamin do jądra brzuszno-przyśrodkowego hamuje wydzielanie insuliny i zwiększa sekrecję glukagonu, z kolei drażnienie pola brzuszno-bocznego zwiększa wydzielanie insuliny, nie wpływając na sekrecję glukagonu. Oba ośrodki integrują bodźce dopływające do nich z narządów i tkanek, a także z wyższych struktur mózgu, po czym przekazują je w formie skoordynowanych sygnałów za pośrednictwem nerwów trzewnych, nerwu błędnego i prawdopodobnie neurohormonów (somatostatyna) na komórki wysp trzustkowych. U psów z przetoką przełyku następuje wyraźny wzrost insulinemii podczas pozornego karmienia, jednak uprzednie znieczulenie jamy ustnej niweluje ten odruch. Nie wystąpi on także, jeżeli zwierzęciu podać zamiast glukozy sztuczny środek słodzący. U ludzi obserwuje się również przyrost insulinemii (IRI) we krwi pod wpływem bodźców wzrokowych i węchowych. Wpływ stymulacji adrenergicznej i cholinergicznej komórek B uwidacznia się tylko w razie pobudzenia ich czynności substratami metabolicznymi (glukoza, arginina). Odnerwienie trzustki i jej przeszczepienie nie znosi wpływu tych substratów na wydzielanie insuliny i ten fakt jest wykorzystywany w próbach leczenia cukrzycy przeszczepem całej trzustki czy tylko samych komórek B. W związku z tym uważa się, że rola autonomicznego układu nerwowego sprowadza się w zasadzie do modulowania wpływu innych bodźców działających na komórki B i pozostałe komórki wysp trzustkowych. Jest jednak prawdopodobne, że wypadnięcie tego modulującego wpływu autonomicznego układu nerwowego z całości systemu regulacji wydzielania insuliny może powodować konsekwencje o znaczeniu klinicznym. Doniesiono, że u chorych na cukrzycę typu 2 modulujący wpływ blokowania receptorów cg i B-adrenergicznych komórek B oraz stymulacji i blokowania receptorów cholinergicznych komórek A i B zaznacza się słabiej aniżeli u ludzi zdrowych, co może być rezultatem uszkodzenia w tej chorobie autonomicznego układu nerwowego. Na uwagę zasługuje także prawie zupełny brak unerwienia wysp trzustkowych u myszy kolczastej (Acomys cahirinus), która przekarmiana w hodowli laboratoryjnej łatwo zapada na cukrzycę.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
- Pracownia diagnostyki obrazowej — to tam wykonasz USG, RTG, kolonoskopię i endoskopię
- Niezwykłe bliny z jabłkami: przepis, który musisz spróbować!
zakątek zdrowia
Archiwa
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Zmiany wysp trzustkowych w cukrzycy typu iZmiany morfologiczne wysp trzustkowych są w cukrzycy typu 1 bardzo widoczne i wykazują charakterystyczną dynamikę. W okresie początkowym występują — głównie u …
- Próby czynnościoweSpośród prób czynnościowych, używanych w diagnostyce zaburzeń przemiany węglowodanów, najszersze zastosowanie znajdują próby obciążenia glukozą, w których po podaniu testowej dawki tego …
- Leczenie cukrzycyleczenie cukrzycy obejmuje; 1) przestrzeganie właściwej diety; 2) stosowanie leków przeciwcukrzycowych (insulina, doustne preparaty przeciwcukrzycowe); 3) wykorzystanie pracy mięśniowej w poprawie zaburzonej …
- Interakcja z innymi lekamiNajczęściej występuje i ma największe znaczenie interakcja pochodnych sulfonylomocznika z lekami, które nasilają i przedłużają ich działanie hipoglikemizujące. Mechanizm tej interakcji jest …
- Mechanizm cybernetycznyMechanizm wpływu stężenia glukozy w płynie zewnątrzkomórkowym na wytwarzanie i wydzielanie insuliny jest prawdopodobnie podwójny. Pierwszy z nich można nazwać mechanizmem cybernetycznym, …
- Przyjęcie urodzinowe w domu – jak je zorganizować? Pizza w nocy KrakówDomowe przyjęcia cieszą się dużą popularnością wśród młodych ludzi. To sposób na urządzenie niewielkiej, taniej i wygodnej imprezy okolicznościowej dla każdego, kto …
- Rozpoznanie różnicowe i leczenie retinopatii cukrzycowejTrzy rodzaje zmian w oczach są głównymi przyczynami upośledzenia widzenia i ślepoty u chorych na cukrzycę: retinopatia cukrzycowa, wtórna jaskra w przebiegu …
- Metoda kolorymetrycznaMetoda kolorymetryczna znalazła zastosowanie w oznaczaniu glikozylowanej albuminy lub całkowitego białka surowicy (glycosylated serum protein, GSP). Ze względu na pracochłonność oddzielania albuminy …
- Stany zapalne stawów: leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego SzczecinNa świecie występuje wiele poważnych chorób, których nie wolno w żaden sposób lekceważyć. Oczywiście bardzo niebezpieczne są przede wszystkim różnego rodzaju stany …
- Wybór zawoduWobec konieczności wyboru zawodu stają pacjenci młodociani, chorujący najczęściej na cukrzycę typu 1, natomiast u osób w wieku dojrzałym, zwykle z cukrzycą …
- Ogólne wpływy insulinyPrzytaczane najczęściej mechanizmy ogólnego działania insuliny stanowią poniekąd historyczny przegląd postępu badań w dziedzinie poznawania molekularnych podstaw funkcjonowania komórki i jej struktur. …
Najnowsze komentarze