Przyczyną tych owrzodzeń jest uszkodzenie skóry i duża podatność tkanek na zakażenie. Około połowy wszystkich zmian martwiczych na stopie ma takie właśnie podłoże i krążenie w niej jest prawidłowo zachowane. Najczęściej bezpośrednią przyczyną owrzodzenia jest ucisk (modzele), pęknięcie suchej skóry, zakażenie grzybicze, uraz mechaniczny lub termiczny. Umiejscowienie i wygląd tych owrzodzeń są nieco inne niż zgorzeli naczyniopochodnej. Występują najczęściej w miejscach narażonych na ucisk (na podeszwie okolica główek I i II kości śródstopia, zewnętrzny brzeg V palca, okolica kostki lub pięty), mają wałowaty lub podminowany brzeg, ich dno pokrywa ropna wydzielina i strzępki tkanek. Skóra w ich otoczeniu jest ciepła i nieraz wyczuwa się tętno w tętnicach stopy. W obrębie owrzodzeń obecne są liczne kolonie bakterii zarówno Gramjdodatnich, jak i Gram-ujemnych, takich jak gronkowiec złocisty, paciorkowce, bakterie z rodzaju Pioteus oraz Pseudomonas aeruginosa. Coraz większego znaczenia patogennego w tych owrzodzeniach nabierają bakterie beztlenowe. W takich przypadkach przy ucisku skóry stwierdza się objaw trzeszczenia, zaś badanie radiologiczne uwidacznia obecność gazu. Chociaż rokowanie w owrzodzeniach jest na ogół lepsze niż w zgorzeli, mogą one — zwłaszcza w razie współistnienia choroby naczyniowej nóg — stać się punktem wyjścia dla głębokiej ropowicy stopy, szerzącej się wzdłuż ścięgien i powięzi, i wówczas wymagają interwencji chirurgicznej. Rozpoznanie. Zwykłe badanie neurologiczne pozwala wykryć odchylenia dopiero w zaawansowanej przewlekłej neuropatii symetrycznej. Wczesne wykrycie zaburzeń czucia umożliwia natomiast badanie wibracji. Jest ono proste i można je wykorzystać do badania dużych grup ludności, pod warunkiem opracowania metod standardowych. Najdokładniejszą jednak metodą badania w tym zespole (podobnie jak i w mononeuropatiach) jest określenie szybkości przewodzenia w nerwach czuciowych i ruchowych. Opóźnienie przewodzenia, które prawidłowo wynosi 50—60 m/s, stwierdza się już na początku choroby i zwykle normalizuje się ono pod wpływem skutecznego leczenia. W cukrzycy długotrwałej zwolnienie przewodzenia kształtuje się na ogół proporcjonalnie do klinicznego obrazu neuropatii i zwykle jest większe w nerwach czuciowych niż ruchowych. Zjawiskiem zasługującym na uwagę i dotąd nie wytłumaczonym jest lepsze znoszenie niedokrwienia przez nerwy ludzi chorych na cukrzycę; w tych przypadkach zwolnienie lub zahamowanie przewodzenia następuje później niż u ludzi zdrowych. Badanie przewodzenia w nerwach jest przeprowadzane tylko w odpowiednio wyposażonych i wyspecjalizowanych pracowniach, co znacznie ogranicza możliwość jego wykonania.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
- Pracownia diagnostyki obrazowej — to tam wykonasz USG, RTG, kolonoskopię i endoskopię
- Niezwykłe bliny z jabłkami: przepis, który musisz spróbować!
zakątek zdrowia
Archiwa
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Glikozuria poposiłkowaGlikozuria poposiłkowa (overilow glycosuria). Są to stany, w których po spożyciu węglowodanów następuje szybko znaczny wzrost glikemii przekraczający próg nerkowy dla glukozy, …
- Proinsulina we krwiProinsulina stanowi około 6% aktywności insulinowej (IRI) ekstrahowanej z trzustki i podobną proporcję tego prohormonu w odniesieniu do wartości IRI stwierdza się …
- Leczenie insulinąStosowanie insuliny konieczne jest u przeciętnie 20% wszystkich chorych na cukrzycę, z czego połowę (10% ogółu chorych) stanowią osoby z cukrzycą typu …
- Metabolizm matki w czasie ciążyGlukoza przenika od matki do płodu przez barierę łożyskową na zasadzie ułatwionej dyfuzji. Inne główne metabolity, jak aminokwasy, glicerol, związki ketonowe i …
- Wstrzykiwanie i dawkowanie insulinyW przewlekłym leczeniu cukrzycy insulinę wstrzykuje się zawsze podskórnie, przy czym najbardziej równomierne jej wchłanianie następuje wówczas, gdy koniec igły dociera do …
- ElektrolityPrawidłowy przebieg wydzielania insuliny wymaga obecności niektórych kationów. Obie fazy sekrecji tego hormonu ulegają zahamowaniu w razie braku wolnych jonów wapniowych lub …
- Leczenie stanów śpiączkowych w cukrzycyTrudność leczenia cukrzycy u chorych znajdujących się w „niecukrzycowym” stanie śpiączkowym jest wynikiem z jednej strony tego, że u wielu spośród nich …
- Piękna oprawa oczuRzęsy i brwi stanowią swoistą oprawę naszych oczu. Dzięki zadbanym, długim i ciemnym włoskom nasz codzienny makijaż nie zajmuje zbyt dużo czasu. …
- Kryteria skuteczności leczenia i samokontrolaDotąd nie ma jednolitego poglądu, jakie warunki muszą być spełnione, aby uznać leczenie cukrzycy dziecięcej za prawidłowe. Obok zwolenników kryteriów rygorystycznych (wskaźników …
- Zależność między zakażeniem a cukrzycąZakażenie i cukrzyca wpływają na siebie wzajemnie w sposób niekorzystny. Infekcja może przyspieszyć przekształcenie potencjalnej, przemijającej czy utrwalonej nieprawidłowej tolerancji glukozy w …
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wygląduW ostatnich latach rynek medycyny estetycznej znacząco się rozwinął, oferując coraz to nowsze i skuteczniejsze metody odmładzania skóry. Jedną z najbardziej innowacyjnych …
Najnowsze komentarze