Przyczyną tych owrzodzeń jest uszkodzenie skóry i duża podatność tkanek na zakażenie. Około połowy wszystkich zmian martwiczych na stopie ma takie właśnie podłoże i krążenie w niej jest prawidłowo zachowane. Najczęściej bezpośrednią przyczyną owrzodzenia jest ucisk (modzele), pęknięcie suchej skóry, zakażenie grzybicze, uraz mechaniczny lub termiczny. Umiejscowienie i wygląd tych owrzodzeń są nieco inne niż zgorzeli naczyniopochodnej. Występują najczęściej w miejscach narażonych na ucisk (na podeszwie okolica główek I i II kości śródstopia, zewnętrzny brzeg V palca, okolica kostki lub pięty), mają wałowaty lub podminowany brzeg, ich dno pokrywa ropna wydzielina i strzępki tkanek. Skóra w ich otoczeniu jest ciepła i nieraz wyczuwa się tętno w tętnicach stopy. W obrębie owrzodzeń obecne są liczne kolonie bakterii zarówno Gramjdodatnich, jak i Gram-ujemnych, takich jak gronkowiec złocisty, paciorkowce, bakterie z rodzaju Pioteus oraz Pseudomonas aeruginosa. Coraz większego znaczenia patogennego w tych owrzodzeniach nabierają bakterie beztlenowe. W takich przypadkach przy ucisku skóry stwierdza się objaw trzeszczenia, zaś badanie radiologiczne uwidacznia obecność gazu. Chociaż rokowanie w owrzodzeniach jest na ogół lepsze niż w zgorzeli, mogą one — zwłaszcza w razie współistnienia choroby naczyniowej nóg — stać się punktem wyjścia dla głębokiej ropowicy stopy, szerzącej się wzdłuż ścięgien i powięzi, i wówczas wymagają interwencji chirurgicznej. Rozpoznanie. Zwykłe badanie neurologiczne pozwala wykryć odchylenia dopiero w zaawansowanej przewlekłej neuropatii symetrycznej. Wczesne wykrycie zaburzeń czucia umożliwia natomiast badanie wibracji. Jest ono proste i można je wykorzystać do badania dużych grup ludności, pod warunkiem opracowania metod standardowych. Najdokładniejszą jednak metodą badania w tym zespole (podobnie jak i w mononeuropatiach) jest określenie szybkości przewodzenia w nerwach czuciowych i ruchowych. Opóźnienie przewodzenia, które prawidłowo wynosi 50—60 m/s, stwierdza się już na początku choroby i zwykle normalizuje się ono pod wpływem skutecznego leczenia. W cukrzycy długotrwałej zwolnienie przewodzenia kształtuje się na ogół proporcjonalnie do klinicznego obrazu neuropatii i zwykle jest większe w nerwach czuciowych niż ruchowych. Zjawiskiem zasługującym na uwagę i dotąd nie wytłumaczonym jest lepsze znoszenie niedokrwienia przez nerwy ludzi chorych na cukrzycę; w tych przypadkach zwolnienie lub zahamowanie przewodzenia następuje później niż u ludzi zdrowych. Badanie przewodzenia w nerwach jest przeprowadzane tylko w odpowiednio wyposażonych i wyspecjalizowanych pracowniach, co znacznie ogranicza możliwość jego wykonania.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Badania laboratoryjne nefropatii cukrzycowejW początkowym okresie nefropatii cukrzycowej, przy zachowanej wydolności nerek, stwierdza się białkomocz przekraczający przeważnie 2—3 g/d, zaś w surowicy zmniejszenie stężenia albumin, …
Rola psychiki w mechanizmie powstawania uzależnienia – czynniki psychiczne.
Podłoże powstawania uzależnienia jest niezmiernie skomplikowane. Zaplatają się tu różnorodne czynniki, prowadzące człowieka w szpony nałogu. Spośród najważniejszych wyróżnia się czynniki psychiczne, …- okulary Prada
Anoreksja – ciekawostki. Czym jest, a czym nie jest anoreksja?
Główną przyczyną anoreksji jest obsesyjna niechęć do jedzenia, ze względu na paniczny lęk przed przybraniem na wadze. Osoba chora postrzega siebie jako …- Cukrzyca a ciążaDzięki wprowadzeniu insuliny do leczenia cukrzycy młode dziewczęta dotknięte tą chorobą mogą osiągać dojrzałość płciową, a młode kobiety zachodzić w ciążę i …
- Rozpoznanie zaburzeń przemiany węglowodanówDo badań laboratoryjnych pomocnych w rozpoznaniu zaburzeń przemiany węglowodanów i mających stąd istotne znaczenie w diagnostyce i kontroli wyrównania cukrzycy należy oznaczenie …
Piękna oprawa oczu
Rzęsy i brwi stanowią swoistą oprawę naszych oczu. Dzięki zadbanym, długim i ciemnym włoskom nasz codzienny makijaż nie zajmuje zbyt dużo czasu. …- Oznaczenie hemoglobiny glikozylowanej i białek glikozylowanych surowicyW diagnostyce zaburzeń przemiany węglowodanów wykorzystuje się zjawisko glikozylacji białek, a w szczególności hemoglobiny i białek surowicy (albuminy). W krwince czerwonej dorosłego …
- Stężenie IRI w surowicyStężenie IRI w surowicy (osoczu), oznaczane najczęściej w praktyce laboratoryjnej dla oceny sprawności czynnościowej komórek B, jest właśnie obarczone możliwością takiej błędnej …
- Wpływ insuliny na przemianę węglowodanówW zakresie przemiany węglowodanów insulina działa następująco: 1. Nasila ona transport glukozy i monosacharydów o analogicznym układzie przestrzennym przy węglach C1—C3 (D-galaktoza, …
- Teoria hormonalnaZakłada ona, że przyczyną rozwoju mikroangiopatii cukrzycowej jest nadmierne wytwarzanie hormonów przysadkowych, głównie hormonu wzrostu. U chorych na cukrzycę, zwłaszcza typu 1, …
- Skład jakościowy dietyW ramach ustalonego na wstępie zapotrzebowania energetycznego należy tak dobrać poszczególne składniki pokarmowe, aby dzienna racja żywności zawierała odpowiednią ilość białka, tłuszczu …
Najnowsze komentarze