Układowym objawem neuropatii wegetatywnej jest hipotonia oitostatyczna, którą rozpoznaje się, gdy ciśnienie skurczowe w pozycji stojącej obniży się o ponad 4,0 kPa (30 mm Hg) w porównaniu z wartością w pozycji leżącej. Jej przyczyną jest uszkodzenie neuronów układu współczulnego i brak odruchowego skurczu naczyń w jamie brzusznej z chwilą pionizacji. Znaczna hipotonia ortostatyczna zdarza się rzadko; może wówczas powodować objawy niedokrwienia mózgu po całkowitą utratę przytomności. Hipotonię ortostatyczną pogłębia wstrzyknięcie insuliny, przy czym mechanizm tego wpływu nie jest wyjaśniony (zmniejszenie powrotu żylnego? zwiększenie przepuszczalności śródbłonka naczyniowego i zmniejszenie objętości osocza?). Poinsulinowa hipotonia może doprowadzić do utraty przytomności i bywa mylnie rozpoznawana jako stan niedocukrzenia krwi. Retencja wody w organizmie, związana z niewydolnością krążenia lub nerek, łagodzi hipotonię ortostatyczną lub powoduje całkowite jej zniknięcie. W obrębie serca uszkodzenie dotyczy w pierwszej kolejności i w większym stopniu nerwów cholinergicznych, w związku z czym zaznacza się przewaga układu współczulnego. Wyraża się ona stałym częstoskurczem, dochodzącym do 90—100/min, nie reagującym na odruchy fizjologiczne ani na bodźce farmakologiczne. Charakterystycznym objawem neuropatii serca jest zniesienie niemiarowości oddechowej, zależnej od bodźców przekazywanych przez nerw błędny. W późniejszym okresie dochodzi także do uszkodzenia nerwów adrenergicznych w sercu; czynność serca ulega zwolnieniu, natomiast pogłębia się brak reaktywności na bodźce fizjologiczne i farmakologiczne. Zaburzenie unerwienia serca i spowodowane tym nadmierne obciążenie tego narządu składają się na bardziej wielorakie jego uszkodzenie w cukrzycy, określane mianem kardiopatii cukrzycowej. Skutkiem uszkodzenia czuciowych nerwów układu autonomicznego w sercu jest względnie częsty bezbólowy przebieg zawału mięśnia sercowego u chorych na cukrzycę.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Opieka nad ciężarną chorą na cukrzycęPonieważ prawidłowy metabolizm matki ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży i dla urodzenia zdrowego dziecka, optymalne wyrównanie cukrzycy jest naczelnym zadaniem …
- Badania dodatkowe encefalopatii cukrzycowejDo najpowszechniejszych pomiarów przepływu krwi w kończynach należy określenie wskaźnika oscylometrycznego i temperatury skóry: oba te parametry ulegają zmniejszeniu w chorobie naczyniowej …
- https://dom-i-wnetrze.pl/glicynia-chinska-wisteria-wymagania-uprawy-i-pielegnacja/
- Próchnica zębówObecnie próchnicę zębów (caiies dentium) stwierdza się rzadziej wśród chorych na cukrzycę aniżeli w ogólnej populacji. Ta różnica jest szczególnie widoczna u …
- Zmiany wysp trzustkowych w cukrzycy typu 3Spośród dużej grupy odmian tego typu cukrzycy zmiany w wyspach trzustkowych występują w zapaleniach trzustki, w hemochromatozie oraz w nowotworach trzustki, zarówno …
Dlaczego pijemy? Standardowe mechanizmy uzależnienia od alkoholu
Alkohol to substancja psychoaktywna, czyli wpływająca w sposób bezpośredni na funkcjonowanie ludzkiego mózgu, wywołując efekty takie, jak: zmiany postrzegania, świadomości i nastroju. …Błonnik witalny opinie, błonnik oczyszczający
Panie, które chcą skutecznie zadbać o swoje zdrowie muszą się odpowiednio za to zabrać. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości …Ciekawostki o marihuanie. Marihuana – czy naprawdę nie uzależnia?
W społeczeństwie funkcjonuje większa tolerancja na używanie marihuany niż innych narkotyków. Jest uważana za tak zwany „narkotyk miękki”, którego zadaniem jest poprawianie …- Zmiany wysp trzustkowych w cukrzycy typu iZmiany morfologiczne wysp trzustkowych są w cukrzycy typu 1 bardzo widoczne i wykazują charakterystyczną dynamikę. W okresie początkowym występują — głównie u …
- Inhibitory białkoweOpisano występowanie w surowicy następujących białkowych inhibitorów: 1. W 1953 r. Bornstein i Park wykazali w surowicy zwierząt z cukrzycą alloksanową, a …
- Alkohol i pochodne sulfonylomocznikaInterakcja pomiędzy alkoholem a pochodnymi sulfonylomocznika może być dwojaka. Pierwszy jej typ polega na wystąpieniu głębokiej hipoglikemii, która jest spowodowana głównie sumowaniem …
- Niekonwencjonalne sposoby podawania insulinyPodskórne wstrzyknięcia dużej dawki insuliny jeden lub kilka razy dziennie — także preparatów o działaniu przedłużonym — jest niefizjologiczne zarówno ze względu …
Najnowsze komentarze