Na ukształtowanie się obrazu klinicznego cukrzycy składają się z jednej strony zróżnicowane czynniki etiologiczne, doprowadzające do bezwzględnego lub względnego niedoboru insuliny, z drugiej zaś dość jednorodne dla całej grupy cukrzyc następstwa metaboliczne i strukturalne tego niedoboru, stanowiące o patogenezie choroby. Te ostatnie znajdują diagnostyczny wykładnik w zwiększeniu stężenia glukozy we krwi i według definicji WHO cukrzyca (wszystkie jej typy) jest stanem przewlekłej hiperglikemii, W istocie rzeczy hiperglikemia jest czynnikiem determinującym występowanie głównych dolegliwości i objawów cukrzycy, a jej zmniejszenie i normalizacja stanowią uznane kryteria skuteczności leczenia. Skupienie w poszczególnych typach (i podtypach) cukrzycy dolegliwości i objawów wspólnych, zależnych od tych samych zaburzeń patogenetycznych, oraz dolegliwości i objawów odróżniających, uwarunkowanych odmienną etiologią tej choroby, sprawia, że ustalenie rozpoznania właściwego typu cukrzycy nie zawsze jest łatwe, czy wręcz możliwe. W tym celu niezbędna jest wnikliwa analiza informacji, uzyskanych od pacjenta i (lub) jego otoczenia, oraz objawów przedmiotowych, a także wykorzystanie badań pomocniczych, których zakres systematycznie się rozszerza. Szczególne znaczenie mają badania typu laboratoryjnego, ukierunkowane na wykrycie odchyleń w przemianie węglowodanów, gdyż one decydują o ostatecznym rozpoznaniu cukrzycy. Ponadto umożliwiają one stwierdzenie choroby także wówczas, gdy dolegliwości i objawy są tak nikłe, że uchodzą uwagi chorego i jego otoczenia, jak również pozwalają ustalić stan zagrożenia (ryzyka) cukrzycą. Postulat wczesnego i dokładnego rozpoznania typu (podtypu) cukrzycy jest oczywisty: jest ono niezbędne dla podjęcia właściwego leczenia, zapobiegania powikłaniom i rokowania.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- ZaćmaU chorych na cukrzycę występują 2 rodzaje zaćmy: cukrzycowa i starcza. Zaćma cukrzycowa. Ten typ zaćmy, zwanej także metaboliczną (cataiacta diabetica vel …
Dopalacze ciekawostki- obiekt kolekcjonerski czy niebezpieczna używka?
Zatrucie dopalaczami może być bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Podobnie jak alkohol i standardowe narkotyki są one substancjami psychoaktywnymi, wywołującymi stany odurzenia …- Obraz kliniczny i rozpoznaniePonad połowa chorych przyjmowanych do szpitala z powodu śpiączki hipermolalnej jest nieprzytomna, u pozostałych stwierdza się; mniej nasilone zaburzenia świadomości, nieraz też …
- Przemijająca nietolerancja glukozyStan ten określano dawniej nazwą cukrzycy przemijającej lub utajonej (diabetes mellitus transitorius vel latens, transient, letal, suspected diabetes). Rozumie się przezeń okresowe …
- Okres cukrzycy długotrwałej (powtórki)Doświadczenie kliniczne poucza, że większość chorych dostosowuje swoje zachowanie zdrowotne do otrzymanych wskazówek zwykle przez kilka tygodni do kilku miesięcy, później zaś …
- Zmiany w naczyniach odżywczych nerwówZmiany w naczyniach odżywczych nerwów (vasa nervoium). Jest to najstarsza teoria tłumacząca występowanie zmian w nerwach obwodowych w cukrzycy, przedstawiona jeszcze pod …
Terapia w sieci. Jak leczyć uzależnienia?
Czy uzależnienia można wyleczyć w sposób łatwy i szybki? Niestety wszelkiego typu uzależnienia, zwłaszcza te trwające już dłuższy czas, są trudne do …- Mechanizm działania insulinyInsulina jest hormonem regulującym zużytkowanie i spichrzanie składników pokarmowych, czyli zabezpieczającym właściwe wykorzystanie pożywienia. Jej działanie biologiczne obejmuje przemianę węglowodanów, tłuszczów i …
- Obraz kliniczny i rozpoznanie śpiączki mleczanowejŚpiączka mleczanowa najczęściej występuje nagle, jej objawy mogą jednak również (rzadziej) narastać powoli. Stan ogólny chorych jest zły, niejednokrotnie także z powodu …
- Hiperbilirubinemia, czerwienica i inne powikłaniaHiperbilirubinemia. Jej przyczyną jest prawdopodobnie niedojrzałość enzymatyczna wątroby, chociaż bierze się pod uwagę także inne czynniki (hipoksję, policytemię, zaburzenie erytropoezy pozaszpikowej). Może …
- LaktozuriaWystępuje fizjologicznie dość często w późniejszym okresie ciąży oraz w czasie laktacji, zwłaszcza po odstawieniu dziecka od piersi, i nie powoduje wówczas …
Najnowsze komentarze