Na ukształtowanie się obrazu klinicznego cukrzycy składają się z jednej strony zróżnicowane czynniki etiologiczne, doprowadzające do bezwzględnego lub względnego niedoboru insuliny, z drugiej zaś dość jednorodne dla całej grupy cukrzyc następstwa metaboliczne i strukturalne tego niedoboru, stanowiące o patogenezie choroby. Te ostatnie znajdują diagnostyczny wykładnik w zwiększeniu stężenia glukozy we krwi i według definicji WHO cukrzyca (wszystkie jej typy) jest stanem przewlekłej hiperglikemii, W istocie rzeczy hiperglikemia jest czynnikiem determinującym występowanie głównych dolegliwości i objawów cukrzycy, a jej zmniejszenie i normalizacja stanowią uznane kryteria skuteczności leczenia. Skupienie w poszczególnych typach (i podtypach) cukrzycy dolegliwości i objawów wspólnych, zależnych od tych samych zaburzeń patogenetycznych, oraz dolegliwości i objawów odróżniających, uwarunkowanych odmienną etiologią tej choroby, sprawia, że ustalenie rozpoznania właściwego typu cukrzycy nie zawsze jest łatwe, czy wręcz możliwe. W tym celu niezbędna jest wnikliwa analiza informacji, uzyskanych od pacjenta i (lub) jego otoczenia, oraz objawów przedmiotowych, a także wykorzystanie badań pomocniczych, których zakres systematycznie się rozszerza. Szczególne znaczenie mają badania typu laboratoryjnego, ukierunkowane na wykrycie odchyleń w przemianie węglowodanów, gdyż one decydują o ostatecznym rozpoznaniu cukrzycy. Ponadto umożliwiają one stwierdzenie choroby także wówczas, gdy dolegliwości i objawy są tak nikłe, że uchodzą uwagi chorego i jego otoczenia, jak również pozwalają ustalić stan zagrożenia (ryzyka) cukrzycą. Postulat wczesnego i dokładnego rozpoznania typu (podtypu) cukrzycy jest oczywisty: jest ono niezbędne dla podjęcia właściwego leczenia, zapobiegania powikłaniom i rokowania.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Encefalopatia cukrzycowaEncefalopatia cukrzycowa (encephalopathia diabetica). Tą nazwą określono zespół morfologiczno-kliniczny, występujący u chorych z długo trwającą cukrzycą typu 1, w którym zmiany dotyczą …
- Pierwotne uszkodzenie komórek SchwannaGłównym czynnikiem uszkadzającym komórki Schwanna w cukrzycy jest nadmierne nagromadzenie się w nich sorbitolu, stanowiącego pośredni produkt szlaku poliowego. Komórki te zawierają …
- Epidemiologia kardiopatii cukrzycowejBadania dotyczące częstości występowania choroby naczyniowej mózgu są mniej liczne niż analogiczne badania nad chorobą niedokrwienną serca. Jak wynika z -koordynowanych przez …
- Choroby przyzębiaMimo mniej dramatycznego przebiegu choroba przyzębia (parodontopathia) stanowi w dalszym ciągu najczęstsze i najważniejsze powikłanie cukrzycy w obrębie jamy ustnej. Częstość tej …
- Gruczolak chromochłonnyU około 75% chorych z tym typem guza nadnerczy stwierdzono w okresie przedoperacyjnym nieprawidłowy wynik testu (doustnego i dożylnego) tolerancji glukozy, a …
- Budowa glukagonu trzustkowegoGlukagon wytwarzany w komórkach A wysp trzustkowych jest pojedynczym łańcuchem peptydowym, liczącym 29 aminokwasów. W przeciwieństwie do insuliny, w jego cząsteczce nie …
- Wpływy metaboliczne insuliny w niektórych tkankachMetaboliczne wpływy insuliny ulegają zróżnicowaniu w zależności od tkanki i jej funkcji fizjologicznej. Szczególnie wyraźne odrębności działania tego hormonu występują w tkance …
Aparat na zęby stały – aparat na zęby przezroczysty cena
Posiadanie krzywych zębów to nie dla wszystkich powód do dumy. Wiadomo, że nie każdy czuje się atrakcyjnie, gdy ma krzywe zęby, dlatego …- Leczenie cukrzycy w przebiegu zakażeńZakażenia łagodne i przewlekłe, które nie pogarszają stanu metabolicznego, nie wymagają modyfikacji dotychczasowego leczenia cukrzycy. Natomiast zmiana — najczęściej przejściowa — uprzednio …
Jakie garnki wybrać? Garnki berghoff cena
Na rynku istnieje wiele producentów i dystrybutorów naczyń kuchennych. Różnią się one materiałem, z którego są wykonywane, kształtem, wielkością oraz trwałością i …Alkohol na weselach – jakie trunki wybrać? Dobre lokalne piwo Kraków. Piwo Wino Alkohol Nalewki Przepisy
Choć tradycyjne polskie wesele kojarzy się przede wszystkim z wódką, pary młode coraz częściej decydują się na zagwarantowaniu gościom większego wyboru alkoholi. …
Najnowsze komentarze