Ponad połowa chorych przyjmowanych do szpitala z powodu śpiączki hipermolalnej jest nieprzytomna, u pozostałych stwierdza się; mniej nasilone zaburzenia świadomości, nieraz też inne objawy neurologiczne, jak: niedowład, afazja, połowicze niedowidzenie, oczopląs. Objawy te z reguły ustępują po uzyskaniu poprawy stanu ogólnego. Równocześnie stwierdza się wybitne odwodnienie, skóra jest sucha i daje typowy objaw fałdu, suchy jest również język i błony śluzowe. Miarą utraty wody jest ubytek masy ciała, jaki nastąpił w ciągu ostatnich kilku dni: utrata wody stanowiąca 2—5% masy ciała oznacza odwodnienie niewielkie, 5—10% — odwodnienie średnie, jeżeli zaś osiąga 10—15% masy ciała, dowodzi bardzo ciężkiego, najczęściej śmiertelnego odwodnienia. Częstymi objawami są: hipotonia i przyspieszenie czynności serca, łatwo przechodzące w zapaść. Nie stwierdza się natomiast głębokiego, przyspieszonego oddychania ani nie wyczuwa acetonu w powietrzu wydechowym. Nie ma też objawów ze strony przewodu pokarmowego. Badania laboratoryjne. W moczu odsetek cukru jest duży, natomiast próba na obecność związków ketonowych (Ketotest) jest albo ujemna, albo słabo dodatnia (1 + ). We krwi stwierdza się znaczną hiperglikemię, powyżej 33,3 mmol/ II (600 mg%), a najczęściej mieści się ona w granicach 44,4—111 mmol/1 (800—2000 mg%). Prawidłowe są: stężenie związków ketonowych, zasób zasad osocza i pH. Czasem pH krwi może być nieco zmniejszone — obserwuje się to w niewydolności nerek (kwasica metaboliczna) i w zapaści (kwasica mlecza- nowa). W 1/2—2/3 przypadków występuje hipernatremia. Stężenie potasu kształtuje się różnie, może być prawidłowe, zmniejszone lub zwiększone i jest wypadkową strat tego elektrolitu i niewydolności nerek. Zawartość związków azotowych (mocznika, kwasu moczowego i kreatyniny) w surowicy jest najczęściej zwiększona, zaś wskaźnik hematokrytowy wynosi od 44 do 55. Rozpoznanie różnicowe. Odróżnienie śpiączki hipermolalnej od ketonowej nie nastręcza zwykle trudności, a głównym kryterium różnicującym jest nieobecność kwasicy metabolicznej. Nieco większe trudności diagnostyczne mogą nastręczać przypadki śpiączki hipermolalnej, w której w okresie wstępnym stwierdza się badaniem laboratoryjnym umiarkowaną ketozę; ustępuje ona szybko w czasie leczenia i nie odgrywa roli w kształtowaniu się obrazu śpiączki. Rozpoznaniem różnicowym należy także objąć stany śpiączkowe poza cukrzycą, jak: śpiączkę mózgową, mocznicową, wątrobową, a także śpiączkę w przebiegu zatruć substancjami egzogennymi (np. lekami). Warto zaznaczyć, że większość chorych z cukrzycową śpiączką hipermolalną jest kierowana do szpitala ze wstępnym rozpoznaniem udaru mózgu. Dokładne zebranie wywiadu od. otoczenia oraz szczegółowe zbadanie chorego i wnikliwa analiza wyników badań laboratoryjnych umożliwiają szybkie ustalenie właściwego rozpoznania.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
- Pracownia diagnostyki obrazowej — to tam wykonasz USG, RTG, kolonoskopię i endoskopię
zakątek zdrowia
Archiwa
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Metabolizm matki w czasie ciążyGlukoza przenika od matki do płodu przez barierę łożyskową na zasadzie ułatwionej dyfuzji. Inne główne metabolity, jak aminokwasy, glicerol, związki ketonowe i …
- Cukrzyca lipoatrolicznaJest to rzadko występująca postać cukrzycy, opisana po raz pierwszy przez Lawrence’a w 1946 r., charakteryzująca się uogólnionym lub ograniczonym zanikiem tkanki …
- Dom opieki : Domstarcow.pl
- Glukagonopodobne peptydy jelitowe (enteroglukagon)Z błony śluzowej żołądka i jelit wszystkich kręgowców uzyskano substancję o właściwościach immunologicznych i częściowo biologicznych zbliżonych do właściwości glukagonu wytwarzanego przez …
- Zmiany kości w cukrzycyZmiany w kościach w cukrzycy dzieli się na pierwotne, tzn. wywołane przez samą chorobę, i wtórne, zależne od jej powikłań lub innych …
- Lipodystrofia insulinowaJest to miejscowe powikłanie leczenia insuliną, polegające’na zaniku tkanki tłuszczowej podskórnej, niekiedy, także przylegających mięśni, w miejscu wstrzykiwania insuliny (lipoatfophia insulinica). Czasem …
- Rokowanie i zapobieganie choroby niedokrwienna sercaRokowanie. Jest ono u chorych na cukrzycę gorsze aniżeli u pacjentów z prawidłową przemianą węglowodanów. Jest to widoczne w przebiegu zawału mięśnia …
- Metody radioimmunologiczneZastosowana po raz pierwszy do oznaczania insuliny metoda ta znalazła szerokie zastosowanie w badaniach innych hormonów peptydowych i substancji, które sprzężone z …
- Biosynteza i wydzielanie insulinyU człowieka, podobnie jak u wszystkich kręgowców, insulina jest wytwarzana w swoistych komórkach B wysp trzustkowych, a następnie wydzielana do krwi, z …
- Leczenie stanów śpiączkowych w cukrzycyTrudność leczenia cukrzycy u chorych znajdujących się w „niecukrzycowym” stanie śpiączkowym jest wynikiem z jednej strony tego, że u wielu spośród nich …
- Teoria genetycznaPodług tej teorii zmiany we włośniczkach w cukrzycy są uwarunkowane genetycznie obecnością określonych konstelacji zmutowanych genów i są objawem towarzyszącym zaburzeniu tolerancji …
- Aparat na zęby stały – aparat na zęby przezroczysty cenaPosiadanie krzywych zębów to nie dla wszystkich powód do dumy. Wiadomo, że nie każdy czuje się atrakcyjnie, gdy ma krzywe zęby, dlatego …
Najnowsze komentarze