Nie ma specjalnej klasyfikacji nefropatii cukrzycowej, natomiast dynamika zmian zachodzących w nerkach przejawia się stopniowo zwiększającym się białkomoczem, który jest głównym objawem tego zespołu. W okresie poprzedzającym jawną proteinurię, stwierdzaną zwykłymi metodami laboratoryjnymi, utratę albumin z moczem można wykazać czulą metodą radioimmunologiczną. Później następuje faza białkomoczu okresowego i wreszcie białkomocz utrzymuje się stale i może osiągać znaczne nasilenie (powyżej 5 g/d). We wcześniejszym okresie nefropatii cukrzycowej głównym składnikiem wydalanego białka są albuminy (białkomocz selektywny), natomiast w zaawansowanej fazie tego zespołu obok albumin wydalane są z moczem także białka o większej masie cząsteczkowej (białkomocz nieselektywny). Zwykle równocześnie z białkomoczem pojawia się nadciśnienie, które stwierdza się u 80—90% chorych z nefropatią cukrzycową. Jest to najczęściej nadciśnienie umiarkowane z małą aktywnością reninową osocza i zmniejszonym wytwarzaniem aldosteronu, spowodowane retencją wody i soli. Następstwem białkomoczu jest hipoalbuminemia, występowanie obrzęków tkanki podskórnej i przesięków do jam ciała. Skojarzenie białkomoczu, nadciśnienia i obrzęków z guzkową postacią stwardnienia kłębuszków nerkowych (glomerulosclerosis nodosa) nazywano dawniej zespołem Kimmelstiela-Wilsona, obecnie jednak powszechnie używa się bardziej szerokiego określenia nehopatia cukrzycowa, w której nie zawsze wyżej wymienione objawy występują równocześnie. W zaawansowanej nefropatii cukrzycowej zapotrzebowanie na insulinę zmniejsza się. Tłumaczy się to z jednej strony utratą łaknienia, niedostatecznym odżywieniem i chudnięciem, z drugiej zaś zmniejszeniem udziału nerek w unieczynnianiu insuliny i ograniczeniem glukoneogenezy nerkowej. Należy dodać, ze skuteczne przeszczepienie nerki pacjentom z nefropatią cukrzycową powoduje u nich wzrost zapotrzebowania na insulinę (niezależny od wpływu stosowanych wówczas w celu immunosupresji glikokortykosteroidów). W okresie schyłkowym nefropatii cukrzycowej (w mocznicy) u prawie wszystkich pacjentów stwierdza się zaawansowaną retinopatię, a u połowy z nich dochodzi do znacznego upośledzenia widzenia i do ślepoty. W tej fazie choroby występują z reguły dolegliwości i objawy neuropatii czuciowej, motorycznej i wisceropatii, objawy choroby niedokrwiennej serca i choroby naczyniowej nóg.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Glukagonopodobne peptydy jelitowe (enteroglukagon)Z błony śluzowej żołądka i jelit wszystkich kręgowców uzyskano substancję o właściwościach immunologicznych i częściowo biologicznych zbliżonych do właściwości glukagonu wytwarzanego przez …
- Powikłania cukrzycyPrzez powikłania cukrzycy rozumie się heterogenną grupę dolegliwości i objawów, tworzących charakterystyczne zespoły, które występują w przebiegu tej choroby i o nim …
- Wielokrotne w ciągu dnia wstrzykiwanie insulinyJest to prosty sposób zbliżenia do naturalnego rytmu wydzielania tego hormonu. W praktyce ta metoda leczenia sprowadza się do wstrzykiwania insuliny krótko …
- Preparaty insulinyDostępna na rynku i powszechnie dotąd stosowana insulina jest otrzymywana z trzustek wieprzowych i bydlęcych. Mianuje się ją w jednostkach międzynarodowych (j.m.). …
Najlepsze źródła antyoksydantów – Grecka oliwa z oliwek sklep internetowy.
Antyoksydanty stanowią bardzo ważny składnik naszej diety – to one zmniejszają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, regulują poziom cukru, polecane są także osobom, …- Wpływy metaboliczne insuliny w niektórych tkankachMetaboliczne wpływy insuliny ulegają zróżnicowaniu w zależności od tkanki i jej funkcji fizjologicznej. Szczególnie wyraźne odrębności działania tego hormonu występują w tkance …
- Śpiączka hipermolalnaOpisana w 1961 roku przez Stottera i niezależnie przez Rossiera i wsp. śpiączka hipermolalna (hyperosmolar nonketotic diabetic coma) została tak nazwana w …
- KatecholaminyHormony te, a zwłaszcza adrenalina, hamują wydzielanie insuliny, co stwierdzono w badaniach in vitro oraz in vivo. Komórki B mają receptory adrenergiczne …
- Mediatory peptydoweW ostatnich latach wyizolowano z komórek poddanych działaniu insuliny (komórek mięśniowych, adypocytów) krótkie peptydy, które działają na izolowane enzymy lub mitochondria w …
Kuchnia Poznania – tradycja i nowoczesność. Dobra restauracja: Smażona ryba Poznań
Wielkopolska to region, który słynie z doskonałej kuchni. W każdym większym mieście w tym regionie trafimy na doskonałe restauracje, bistra i tradycyjne …- Bezpośrednie objawy niepożądaneMogą one być wyrazem odczynu alergicznego na lek, lub też wyrazem działania pochodnych sulfonylomocznika w tkankach. Najczęstszym objawem niepożądanym są skórne reakcje …
Najnowsze komentarze