Spośród wymienionych w tym rozdziale mechanizmów, doprowadzających do zmian w naczyniach włosowatych, w siatkówce szczególne znaczenie patogenetyczne przypisuje się względnej hipoksji, która występuje w niewyrównanej cukrzycy w związku ze zwiększeniem stężenia hemoglobiny glikozylowanej (HbAlc) oraz zmniejszeniem stężenia 2,3-difosfoglicerynianu (2,3 DPG) w krwinkach czerwonych, Szczególnie duża wrażliwość siatkówki na niewielkie nawet ograniczenie podaży tlenu jest wynikiem tego, że narząd ten ma najwyższy poziom przemiany tlenowej spośród wszystkich tkanek organizmu, a średnie dla siatkówki wynosi 3,2 1. Człony wewnętrzne pręcików i czopków mają bardzo dużą liczbę mitochondriów, w których zachodzi przemiana tlenowa, przy czym pręciki są bardziej wrażliwe na niedotlenienie niż czopki. Reakcją siatkówki na niedotlenienie jest zwiększenie przepływu naczyniowego (rozszerzenie żył) oraz rozluźnienie bariery krew-siatkówka, co sprzyja przesiękaniu składników krwi poza łożysko naczyniowe. Ponadto hipoksja silnie pobudza proliferację naczyń. Niektórzy uważają, że mikrotętniaki, stanowiące typowy objaw retinopatii cukrzycowej, są wyrazem miejscowej, poronnej proliferacji. Bardziej nasilone niedotlenienie uważa się za istotny czynnik pobudzający (nasilający) nowo- tworzenie naczyń obserwowane w retinopatii proliferacyjnej. Zapewne hipoksja odgrywa ważną rolę w rozwoju retinopatii cukrzycowej, nie wydaje się jednak, aby tłumaczyła ona w sposób przekonywający wszystkie występujące w przebiegu cukrzycy zmiany w siatkówce. Mimo że stany znacznej i długotrwałej hipoksji są w patologii ludzkiej zjawiskiem częstym (w niewydolności oddechowej, niewydolności krążenia), zmiany naczyniowe w siatkówce są w zasadzie swoiste dla cukrzycy i poza tą chorobą spotyka się je bardzo rzadko.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Organizacja opieki zdrowotnej nad chorymi na cukrzycęRokowanie w cukrzycy zależy w dużym stopniu od opieki nad chorymi. W krajach, w których zapewniono wysoki poziom tej opieki, uzyskano najdłuższe …
- Komórki BKomórki B mają kuliste lub owalne jądro, o gładkich zarysach i chromatynie rozmieszczonej częściowo równomiernie, a częściowo tworzącej grudkowate skupienia, i dobrze …
- Zmiany w naczyniach odżywczych nerwówZmiany w naczyniach odżywczych nerwów (vasa nervoium). Jest to najstarsza teoria tłumacząca występowanie zmian w nerwach obwodowych w cukrzycy, przedstawiona jeszcze pod …
- Zmiany anatomopatologiczne w nerwach obwodowych w cukrzycyW cukrzycy nie ma swoistych zmian morfologicznych w neuronach ośrodkowego układu nerwowego. Wysunięta przed laty koncepcja encefalopatii cukrzycowej, której podłożem miały być …
- Inne hormony wysp trzustkowychW wyspach trzustkowych około 20% komórek obdarzonych właściwościami wydzielniczymi stanowią komórki nie-B. Są to komórki A (około 15%) wydzielające glukagon, komórki D …
- Przemiana fosfolipidów w komórkach BPrzemiana fosfolipidów w komórkach B. W ostatnich latach ustalono, że aktywacji komórek B wysp trzustkowych towarzyszy nasilenie przemiany fosfolipidów, szczególnie w cyklu …
- Glikozuria nerkowaGlikozuria nerkowa (glycosuiia renalis). Może ona występować: 1) jako pierwotne, wrodzone zaburzenie transportu glukozy w cewkach nerkowych, będące wadą pojedynczą (cukrzyca nerkowa …
Zdrowa pizza – czy to możliwe? Dobra pizza Wrocław – pizzeria 24h
Dla wielu osób pizza to kaloryczny, tłusty i niezdrowy przysmak. Nic bardziej mylnego! Dobra pizza może być prawdziwą bombą witaminową a korzyści …- Problemy socjalne chorych na cukrzycęMimo że cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, trwającą całe życie i stanowiącą niewątpliwie upośledzenie somatyczne, a nieraz i psychiczne, to jednak właściwe jej …
- Lipodystrofia insulinowaJest to miejscowe powikłanie leczenia insuliną, polegające’na zaniku tkanki tłuszczowej podskórnej, niekiedy, także przylegających mięśni, w miejscu wstrzykiwania insuliny (lipoatfophia insulinica). Czasem …
- Insulina ludzkaPierwszym rodzajem insuliny ludzkiej o pełnym działaniu biologicznym był hormon ekstrahowany z trzustek ludzkich, Z oczywistych względów stosowano go wyjątkowo i głównie …
Najnowsze komentarze