Po wyprowadzeniu chorego z kwasicy ketonowej, co najczęściej następuje w ciągu 24, rzadziej 48 h (wcześniej u dzieci), podaje się mu w następnych dniach dietę lekko strawną, zawierającą co najmniej 200 g węglowodanów, 1 g białka na kg masy ciała i około 60 g tłuszczu, najlepiej w 3—4 porcjach. Dobowe zapotrzebowanie na insulinę, pozwalające utrzymać glikemię dobową na poziomie około 11,1 mmol/1 (200 mg%), wynosi w tym okresie przeciętnie 0,5—1,0 j.m. na kg masy ciała (u młodzieży w wieku pokwitania może dochodzić do 1,5 j.m. na kg masy ciała). Stosuje się nadal insulinę krótko działającą, którą wstrzykuje się podskórnie w 3—4 równych porcjach przed posiłkami. Nadal uzupełnia się niedobór potasu, zalecając do picia soki owocowe i jarzynowe (sok pomidorowy) lub podając doustnie bądź doodbytniczo chlorek potasowy. Ponieważ wielokrotnie opisano zgon już po opanowaniu zaburzeń metabolicznych i opanowaniu kwasicy, chorzy po przebyciu śpiączki cukrzycowej, zwłaszcza w wieku starszym, wymagają starannej i dostatecznie długiej opieki w okresie rekonwalescencji. Dopiero po uzyskaniu trwałej stabilizacji stanu metabolicznego i dobrego stanu ogólnego ustala się program długotrwałego leczenia cukrzycy. Po przebyciu śpiączki ketonowej opisano sporadyczne występowanie ostrej zaćmy, głównie u pacjentów młodocianych, dawniej także gruźlicy płuc. Zapadalności na tę ostatnią bardziej jednak sprzyja wychudzenie i zły stan pacjentów aniżeli ketoza.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Jony wapnioweZ przeprowadzonych w ostatnich latach badań wynika, że w procesie stymulacji wydzielania insuliny przez glukozę, podobnie zresztą jak i przez bodźce nieglukozowe, …
- Wielokrotne w ciągu dnia wstrzykiwanie insulinyJest to prosty sposób zbliżenia do naturalnego rytmu wydzielania tego hormonu. W praktyce ta metoda leczenia sprowadza się do wstrzykiwania insuliny krótko …
- atelier103.pl
Coraz częściej poszukiwany transport medyczny
W ostatnim czasie coraz bardziej stały się popularne usługi z zakresu transportu medycznego. Dużo osób decyduje się na skorzystanie z takiego rozwiązania, …- Nadwrażliwość typu komórkowegoW tym typie nadwrażliwości pojawiają się — wskutek proliferacji limfocytów pomocniczych (TH) — uczulone limfocyty, które w dalszym kontakcie z antygenem (insuliną) …
- Komórki BKomórki B mają kuliste lub owalne jądro, o gładkich zarysach i chromatynie rozmieszczonej częściowo równomiernie, a częściowo tworzącej grudkowate skupienia, i dobrze …
- Narząd wyspowySkupienie w wyspach trzustkowych różnych komórek wydzielających hormony, które mogą docierać do sąsiadujących komórek drogą bezpośrednich połączeń, czyni wielce prawdopodobną hipotezę, że …
Musztarda na przeziębienie?
Musztardę zawdzięczamy starożytnym Rzymianom. Już oni mieli świadomość tego, że musztarda może być używana z myślą o zdrowiu naszego organizmu. Dla nich …- Wyspiak wydzielający glukagonHormonalnie czynne guzy wychodzące z komórek A wysp trzustkowych dają charakterystyczny zespół objawów, na który składają się: i) zmiany skórne w postaci …
- Autoprzeciwciała przeciw receptorom insulinowymWystępowanie autoprzeciwciał skierowanych przeciw receptorom błonowym komórek znane jest w kilku chorobach, takich jak: nadczynność tarczycy (przeciw receptorom TSH), możliwość mięśni (przeciw …
- Antygenowość i immunogenność insulinyInsulina, podobnie jak wszystkie inne hormony białkowe, ma właściwości antygenu. Wprowadzona drogą pozajelitową powoduje u wyższych kręgowców odpowiedź komórek immunologicznie kompetentnych (limfocytów …
- Leki saluretyczneZmniejszają one sekrecję insuliny i stosowane przez długi czas (np. w leczeniu nadciśnienia) stwarzają rzeczywiste zagrożenie wystąpieniem cukrzycy. To niepożądane działanie tej …
Najnowsze komentarze