Po wyprowadzeniu chorego z kwasicy ketonowej, co najczęściej następuje w ciągu 24, rzadziej 48 h (wcześniej u dzieci), podaje się mu w następnych dniach dietę lekko strawną, zawierającą co najmniej 200 g węglowodanów, 1 g białka na kg masy ciała i około 60 g tłuszczu, najlepiej w 3—4 porcjach. Dobowe zapotrzebowanie na insulinę, pozwalające utrzymać glikemię dobową na poziomie około 11,1 mmol/1 (200 mg%), wynosi w tym okresie przeciętnie 0,5—1,0 j.m. na kg masy ciała (u młodzieży w wieku pokwitania może dochodzić do 1,5 j.m. na kg masy ciała). Stosuje się nadal insulinę krótko działającą, którą wstrzykuje się podskórnie w 3—4 równych porcjach przed posiłkami. Nadal uzupełnia się niedobór potasu, zalecając do picia soki owocowe i jarzynowe (sok pomidorowy) lub podając doustnie bądź doodbytniczo chlorek potasowy. Ponieważ wielokrotnie opisano zgon już po opanowaniu zaburzeń metabolicznych i opanowaniu kwasicy, chorzy po przebyciu śpiączki cukrzycowej, zwłaszcza w wieku starszym, wymagają starannej i dostatecznie długiej opieki w okresie rekonwalescencji. Dopiero po uzyskaniu trwałej stabilizacji stanu metabolicznego i dobrego stanu ogólnego ustala się program długotrwałego leczenia cukrzycy. Po przebyciu śpiączki ketonowej opisano sporadyczne występowanie ostrej zaćmy, głównie u pacjentów młodocianych, dawniej także gruźlicy płuc. Zapadalności na tę ostatnią bardziej jednak sprzyja wychudzenie i zły stan pacjentów aniżeli ketoza.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Poznaj własne ciało i jego potrzeby
Ciało każdego z nas jest nieco inne. Każdy człowiek posiada własny organizm z konkretnymi potrzebami. Wiedza na ten temat jest niesamowicie ważna, …Kupuję, więc jestem – uzależnienie XXI wieku. Zakupoholizm statystyki – uzależnienie od kupowania.
Jednym z najpoważniejszych uzależnień XX wieku jest zakupoholizm. Nie jest to jednak zjawisko całkiem nowe, gdyż pierwsze wzmianki na temat kompulsywnego kupowania …- Rodzaje pochodnych sulfonylomocznikaZnaczenie praktyczne w leczeniu cukrzycy mają związki o następującym wzorze ogólnym: —S02 — NH — CO — NH — R, w którym …
- InsulinaProces wydzielania insuliny przez komórki B podlega prawdopodobnie kontroli przez własny produkt tych komórek na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Przemawiają za tym obserwacje …
Dopalacze i ich wpływ na organizm człowieka. Co się dzieje z organizmem pod wpływem dopalaczy?
Dopalacze to bardzo silne środki psychoaktywne, których działanie może być często trudne do przewidzenia. Ze względu na zmienne czynniki takie, jak: waga …- Terenowa poradnia cukrzycowaJest ona zwykle częścią wielospecjalistycznego ambulatoryjnego ośrodka służby zdrowia, przeznaczonego dla większej liczby mieszkańców (województwa, dużego miasta). Dostateczna sieć tych poradni decyduje …
Podcinanie wędzidełka języka – kiedy to konieczne?
Wędzidełko języka to cienka błona, która łączy dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Odpowiada za właściwe ruchy języka – dzięki niemu …- Inne przekaźnikiWymienia się tu jony wapniowe i nadtlenek wodoru. Zwiększenie stężenia jonów wapniowych w mitochondriach daje podobne efekty jak wpływ insuliny na utlenianie …
- Choroby skóry spowodowane mikroangiopatiąW tej grupie chorób skórnych zasadniczą nieprawidłowością są zmiany naczyń włosowatych skóry, typowe dla mikroangiopatii cukrzycowej. Są one poniekąd szczególną postacią choroby …
- Wyspiak wydzielający glukagonHormonalnie czynne guzy wychodzące z komórek A wysp trzustkowych dają charakterystyczny zespół objawów, na który składają się: i) zmiany skórne w postaci …
- Insulina we krwi w niektórych innych chorobachPoza cukrzycą duże zmiany w stężeniu insuliny we krwi obserwuje się w wyspiakach wychodzących z komórek B wysp trzustkowych z zachowaną czynnością …
Najnowsze komentarze