Noworodek urodzony przez matkę chorą na cukrzycę jest mało odporny i wymaga takiej samej opieki jak wcześniaki, tzn. umieszczenia w inkubatorze o temperaturze 34°C, w atmosferze tlenowej (zawierającej do 40% tlenu) o nawilgoceniu 80—90%. Wymaga także stałego intensywnego nadzoru klinicznego i monitorowania niektórych wskaźników biochemicznych (tab. 83). Duża chorobowość i umieralność tych noworodków jest spowodowana wadami rozwojowymi oraz powikłaniami okresu noworodkowego. O ile zakres korekty wad rozwojowych jest bardzo ograniczony, o tyle możliwości opanowania powikłań okresu noworodkowego są duże i w tej dziedzinie uzyskano w ostatnich latach duży postęp. Hipoglikemia. Jest ona następstwem hiperinsulinizmu dziecka spowodowanego hiperglikemią matki (p. wyżej). Interwencji wymaga zmniejszenie glikemii poniżej 1,7 mmol/1 (30 mg%) u noworodków’ donoszonych (waga urodzeniowa 2,5 kg) i poniżej 1,1 mmol/1 (20 mg%) u noworodków nie donoszonych (waga urodzeniowa 2,5 kg). Mimo że dzieci te mają duży zapas glikogenu w wątrobie, glikogenoliza w pierwszych godzinach życia jest u nich opóźniona, prawdopodobnie wskutek zmniejszenia sekrecji glukagonu. W razie wystąpienia hipoglikemii podaje się kroplomierzem po kilka kropli 50% roztworu glukozy co 30 min przez 24 h po porodzie, później na zmianę 1—2 łyżeczki mleka kobiecego i 5% roztworu glukozy co 2 h przez pierwsze kilka dni. Można też glukozę podać dożylnie: w pierwszej godzinie życia 2— 4 ml 15% roztworu tego cukru, później zaś tenże roztwór glukozy w objętości 100 ml/kg masy ciała.Jest on klinicznym wyrazem niedojrzałości tkanki płucnej i niedoboru wytwarzanego przez pneumocyty typu 2 sujdaktanta, zapewniającego prawidłowe rozklejanie się pęcherzyków płucnych. Przypuszcza się, że przyczyną tej niedojrzałości płuc jest nadmiar insuliny wytwarzanej przez płód. Zagrożenie noworodka tym powikłaniem można przewidzieć w razie zmniejszenia się w płynie owodniowym (w 36—37 tygodniu) stosunku lecytyna-sfingomielina poniżej 2,0, w szczególności zaś w razie nieobecności w tym płynie innego fosfolipidu — fosfatydyloglicerolu. Podanie matce glikokortykosteroidów w okresie przedporodowym zmniejsza ryzyko wystąpienia tego zespołu. Objawy kliniczne obejmują trudności w oddychaniu, krztuszenie i sinicę utrzymującą się ponad 24 h. W leczeniu tego zespołu stosuje się tlen (70%) pod ciśnieniem. Mniej groźnym powikłaniem jest zachłyśnięcie się podczas porodu płynem owodniowym (wet lung syndrome) i jego niewykrztuszanie; zapobiega się temu przez odsysanie dróg oddechowych bezpośrednio po porodzie.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Rozpoznanie różnicowe i leczenie nefropatii cukrzycowejRozpoznanie różnicowe. Nastręcza ono duże trudności z tego względu, że z cukrzycą kojarzą się często różne choroby nerek. Najczęściej różnicuje się nefropatię …
- Powikłania związane z cukrzycą u dzieciDzieci wśród chorych na cukrzycę stanowią populację o potencjalnie najdłuższym okresie przeżycia, ale zarazem grupę, w której szkody spowodowane tą chorobą występują …
- dagmara bryzek
- Stosowanie pochodnych biguaniduLeczenie pochodnymi biguanidu rozpoczyna się od dawek małych, stopniowo zwiększając je aż do osiągnięcia dawki terapeutycznej lub do wystąpienia objawów nietolerancji. Efekt …
- Leczenie i profilaktyka powikłańPowikłania, które występują w śpiączce cukrzycowej, dzieli się na te, które są następstwem choroby, oraz na te, które są wynikiem niewłaściwej terapii. …
- Wyspiak wydzielający insulinęW tym typie wyspiaków obok typowych stanów hipoglikemicznych może występować zmniejszenie tolerancji glukozy, wyrażające się dużymi wartościami glikemii po doustnym obciążeniu glukozą. …
- Insulina we krwi ludzi zdrowychU ludzi zdrowych stężenie insuliny (IRI) we krwi (surowicy, osoczu) na czczo wynosi od 10 do 25 mj. w 1 1, nieco …
- Oznaczanie związków ketonowych w moczu i we krwiW moczu mogą pojawiać się wszystkie 3 rodzaje związków ketonowych, z reguły w następującej kolejności: aceton-kwas acetooctowy, kwas B-hydroksymasłowy, jednak w praktyce …
- Mechanizm przeciwcukrzycowego działania pochodnych sulfonylomocznikaMimo bardzo licznych badań nie wyjaśniono dotąd w pełni, w jaki sposób pochodne sulfonylomocznika wywierają korzystny wpływ na zaburzoną w cukrzycy przemianę …
- Przemiana węglowodanów, tłuszczów i białek w hormonie wzrostuPrzemiana węglowodanów.Hormon wzrostu powoduje degranulację komórek B wysp trzustkowych, zaś w razie dłuższego stosowania — zwyrodnienie tych komórek. Równocześnie na początku zwiększa …
- Hamowanie wchłaniania jelitowego glukozy, aminokwasówHamowanie wchłaniania jelitowego glukozy, aminokwasów, a prawdopodobnie i innych składników pożywienia. Zjawisko to wykazano in vitio oraz in vivo (także w odniesieniu …
- Okres rekonwalescencjiPo wyprowadzeniu chorego z kwasicy ketonowej, co najczęściej następuje w ciągu 24, rzadziej 48 h (wcześniej u dzieci), podaje się mu w …
Najnowsze komentarze