Wydzielany w ilościach ekwimolarnych z insuliną peptyd C przechodzi prawie w całości przez wątrobę do obszaru pozawątrobowego i ulega rozkładowi głównie w nerkach. Jego stężenie molarne we krwi obwodowej jest zatem kilkakrotnie większe od stężenia molarnego insuliny (IRI), do czego przyczynia się także 3-krotnie od insuliny dłuższy okres biologicznego półtrwania, który podług różnych autorów wynosi 11—33 min. Z kinetyki peptydu C wynika zatem, że jego stężenie we krwi obwodowej znacznie dokładniej odzwierciedla czynność wydzielniczą komórek B wysp trzustkowych aniżeli wartość IRI. Ponadto obecność przeciwciał wiążących insulinę nie przeszkadza w jego pomiarze, co ma duże znaczenie w badaniu sprawności czynnościowej komórek B u chorych na cukrzycę leczonych insuliną. Niemniej jednak z radioimmunologicznym oznaczaniem peptydu C we krwi (surowicy) wiążą się pewne problemy metodyczne. Ze względu na duże różnice międzygatunkowe składu aminokwasowego w badaniach u człowieka należy używać jako standardu do znakowania jodem radioaktywnym oraz jako antygenu do produkcji przeciwciał wyłącznie ludzkiego peptydu C, otrzymanego z trzustek ludzkich lub syntetycznie. Swoistość przeciwciał w dostępnych na rynku zestawach do radioimmunologicznego oznaczania peptydu C ma istotne znaczenie dla wiarygodności wyników i była przedmiotem krytycznych porównań. Celem zapobieżenia reakcji krzyżowej tych przeciwciał z proinsuliną zaleca się usunięcie tej ostatniej przed oznaczaniem peptydu C. Pomimo tych zastrzeżeń pomiar stężenia peptydu C stanowi dzisiaj najbardziej miarodajną ocenę sprawności komórek B, jeżeli tej oceny dokonuje się na podstawie analizy krwi pozawątrobowej. Podobnie jak insulinę, także peptyd C oznacza się w warunkach podstawowych (na czczo) oraz po stymulacji (rzadko w warunkach hamowania) komórek B. Praktycznie te wszystkie czynniki, które dają „odpowiedź insulinową”, powodują przyrost stężenia peptydu u ludzi zdrowych na czczo i po doustnym obciążeniu 100 g glukozy. Przyrosty te są znacznie szybsze po bodźcach stosowanych dożylnie aniżeli po podawanych doustnie. U ludzi zdrowych stężenie molarne peptydu C w surowicy krwi obwodowej wynosi na czczo około 0,5 nmol, zaś po doustnym spożyciu testowej dawki glukozy wzrasta przeciętnie 5-krotnie, osiągając największe wartości pomiędzy 60 a 120 min testu. Dożylne wstrzyknięcie roztworu glukozy lub glukagonu powoduje maksymalny przyrost tego stężenia już w ciągu pierwszych 5 min.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Obraz kliniczny i rozpoznanieObraz kliniczny cukrzycowej śpiączki ketonowej jest dość różnorodny, a intensywność i rodzaj występujących dolegliwości i objawów nie zawsze kształtuje się równolegle do …
- Antygenowość i immunogenność insulinyInsulina, podobnie jak wszystkie inne hormony białkowe, ma właściwości antygenu. Wprowadzona drogą pozajelitową powoduje u wyższych kręgowców odpowiedź komórek immunologicznie kompetentnych (limfocytów …
- Insulinooporność przedreceptorowąJest ona następstwem degradacji lub unieczynnienia insuliny obecnej we krwi i płynie międzykomórkowym przed jej interakcją z receptorem insulinowym komórek. Najlepiej poznanym …
- Zmiany anatomopatologiczne w nerwach obwodowych w cukrzycyW cukrzycy nie ma swoistych zmian morfologicznych w neuronach ośrodkowego układu nerwowego. Wysunięta przed laty koncepcja encefalopatii cukrzycowej, której podłożem miały być …
- Transport tłuszczówZ wyjątkiem kwasów tłuszczowych o krótkich łańcuchach cały tłuszcz pokarmowy przedostaje się do krwi za pośrednictwem naczyń chłonnych. Komórki jelita estryfikują kwasy …
- Podcinanie wędzidełka języka – kiedy to konieczne?Wędzidełko języka to cienka błona, która łączy dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Odpowiada za właściwe ruchy języka – dzięki niemu …
- Ostre zapalenie nerwuPowikłanie to polega na uszkodzeniu pojedynczego nerwu czuciowego lub ruchowego o cechach ostrego zapalenia (rteuritis diabetica, mononeuropathia diabetica). Czasem może być zajęte …
- Dieta – podstawa zdrowego stylu życia. Warzywa ekologiczne sklep internetowy, oleje roślinne – olej z pestek dyniZdrowa i zbilansowana dieta jest bez wątpienia najważniejszym elementem dbania o stan naszego organizmu. To od niej zależy jakość i długość życia, …
- Czy na zabieg tlenoterapii trzeba mieć skierowanieKilka słów wstępu co to jest tlenoterapia Terapia hiperbaryczna znana jest z wielu korzyści. Ogólnie poprawia zdrowie, prowadzi do szybszej rehabilitacji po …
- LaktozuriaWystępuje fizjologicznie dość często w późniejszym okresie ciąży oraz w czasie laktacji, zwłaszcza po odstawieniu dziecka od piersi, i nie powoduje wówczas …
- Inne choroby skóryDonoszono o częstym występowaniu w cukrzycy takich dermatoz, jak: liszaj płaski (lichen planus), liszaj twardzinowy i zanikowy (lichen sclerosus et atrophicus), łuszczyca …
Najnowsze komentarze