Pomiędzy komórkami wysp istnieją połączenia, które występują także w innych tkankach i narządach. Jest ich kilka rodzajów. Połączenia typu przylegania, zwane desmosomami, są utworzone przez substancję włóknistą wypełniającą przestrzeń (25—35 nm) pomiędzy błonami zewnętrznymi dwóch sąsiadujących komórek, z dużym skupieniem tonofilamentów skierowanych do listka wewnętrznej błony komórkowej. Połączenia typu zlewającego polegają na miejscowej fuzji listków zewnętrznych błon komórkowych sąsiadujących komórek. Z kolei połączenia typu metabolicznego (gap junction) są to kanały o długości 3—4 nm, utworzone przez tzw. koneksony, łączące błony komórkowe (na całej szerokości) dwóch sąsiadujących komórek. Przez te kanały mogą być przenoszone jony oraz cząsteczki, których masa nie przekracza 2500. Połączenia służą wymianie biologicznie czynnych metabolitów i cząsteczek regulujących aktywność komórek, które je przyjmują. Stwierdzono je zarówno pomiędzy komórkami B, jak i pomiędzy tymi komórkami a komórkami A i D. Badania pojedynczych warstw komórek wysp trzustkowych wykazały, że poszczególne komórki mogą się różnić liczbą połączeń: obok mających wiele połączeń z innymi są i takie, które wcale tych połączeń r,ie mają. Przemawia to za tym, że nawet w pojedynczej warstwie występują mikroskupienia komórek czynnościowo ze sobą powiązanych. Liczba i umiejscowienie tych połączeń zależą także od stanu czynnościowego komórek. W komórkach B liczba połączeń typu metabolicznego zwiększa się proporcjonalnie do ich aktywności wydzielniczej. W sumie obecność połączeń pomiędzy komórkami wysp i ich specyficzna topografia w obrębie wyspy są morfologicznym wykładnikiem jedności czynnościowej „narządu wyspowego”, który w sposób skoordynowany wykorzystuje poszczególne elementy komórkowe w swej funkcji regulującej właściwe wykorzystanie przez organizm substratów energetycznych i strukturalnych pożywienia.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Alkohol na weselach – jakie trunki wybrać? Dobre lokalne piwo Kraków. Piwo Wino Alkohol Nalewki Przepisy
Choć tradycyjne polskie wesele kojarzy się przede wszystkim z wódką, pary młode coraz częściej decydują się na zagwarantowaniu gościom większego wyboru alkoholi. …- Duże operacje ze wskazań przewlekłychCiągły wlew insuliny. W ostatnich latach przy dużych operacjach u chorych na cukrzycę coraz częściej wykorzystuje się urządzenia do ciągłego wlewu małych …
- InsulinaInsulina jest białkiem o masie cząsteczkowej około 6000 (masa cząsteczkowa insuliny ludzkiej wynosi 5808, insuliny wieprzowej — 5778, insuliny wołowej — 5734, …
Rola psychiki w mechanizmie powstawania uzależnienia – czynniki psychiczne.
Podłoże powstawania uzależnienia jest niezmiernie skomplikowane. Zaplatają się tu różnorodne czynniki, prowadzące człowieka w szpony nałogu. Spośród najważniejszych wyróżnia się czynniki psychiczne, …- Okres cukrzycy długotrwałej (powtórki)Doświadczenie kliniczne poucza, że większość chorych dostosowuje swoje zachowanie zdrowotne do otrzymanych wskazówek zwykle przez kilka tygodni do kilku miesięcy, później zaś …
Jak zapuścić brodę?
Gęsta, atrakcyjnie wyglądająca broda jest marzeniem wielu mężczyzn. Co ciekawe jeszcze do niedawna było wręcz przeciwnie i zarost u mężczyzn kojarzył się …- Zmiany wysp trzustkowych w cukrzycy typu iZmiany morfologiczne wysp trzustkowych są w cukrzycy typu 1 bardzo widoczne i wykazują charakterystyczną dynamikę. W okresie początkowym występują — głównie u …
- Cukrzyce wtórne i skojarzone (typ 3)Odróżnienie cukrzyc wtórnych i skojarzonych z innymi chorobami od cukrzycy idiopatycznej, jak również różnicowanie pomiędzy poszczególnymi rodzajami zaburzeń przemiany węglowodanów, zaliczanymi do …
- Tkanka tłuszczowaGłównym zadaniem insuliny w tkance tłuszczowej jest ^-szybkie przekształcenie glukozy w tłuszcz i utrzymanie tego zapasu. Zakres przemiany glukozy w tłuszcz zależy …
- Zmiany składu błony podstawnej w cukrzycyWiększość przeprowadzonych dotąd na ten temat badań dotyczyła błony podstawnej kłębuszków nerkowych, która jest stosunkowo łatwo dostępna. Główną zmianą składu tej błony …
Coraz częściej poszukiwany transport medyczny
W ostatnim czasie coraz bardziej stały się popularne usługi z zakresu transportu medycznego. Dużo osób decyduje się na skorzystanie z takiego rozwiązania, …
Najnowsze komentarze