Umieralność okołoporodowa matek chorych na cukrzycę jest obecnie prawie taka sama (0,3—0,7%), jak bez cukrzycy (0,32—0,37%). Ciąża nie skraca też oczekiwanego okresu przeżycia tych kobiet. Natomiast cukrzyca w dalszym ciągu zwiększa zagrożenie powikłaniami ciążowymi, dotyczącymi i matki, i dziecka. Częstość i nasilenie tych powikłań zależą bardzo wyraźnie od poprawności leczenia cukrzycy (także cukrzycy ciężarnych) od początku ciąży i u kobiet, u których uzyskano optymalne wyrównanie metaboliczne przez cały okres ciąży, odpowiednie wskaźniki powikłań ciążowych różnią się niewiele od wskaźników charakteryzujących kobiety bez cukrzycy. W warunkach konwencjonalnego leczenia cukrzycy zatrucie ciążowe występuje jednak w 20—25% przypadków, a wielowodzie w 20°/o przypadków, podczas gdy częstość tych powikłań ciąży u kobiet bez cukrzycy wynosi 0,5—1,0%. Częstość samoistnych poronień ocenia się na około 10% ogólnej liczby ciąż u kobiet chorych na cukrzycę. Umieralność okołoporodowa noworodków matek chorych na cukrzycę, niegdyś bardzo duża, zmniejsza się obecnie w krajach o dobrym poziomie opieki zdrowotnej do około 10%, zaś w ośrodkach, w których zapewniono optymalną opiekę zarówno matce w okresie ciąży, jak noworodkowi — do 5% i mniej, zbliżając się do umieralności okołoporodowej noworodków matek bez cukrzycy (2%). Stopień zagrożenia nieutrzymaniem ciąży i powikłaniami okołoporodowymi u noworodka można do pewnego stopnia przewidzieć na podstawie obrazu klinicznego cukrzycy przed ciążą oraz na podstawie przebiegu samej ciąży. W zależności od wielkości tego ryzyka dzieli się ciężarne na kilka klas. W praktyce przyjęły się dwie takie klasyfikacje. Pierwsza, opracowana przez White, uwzględnia dane charakteryzujące cukrzycę przed okresem ciąży: wiek, w którym się ujawniła, czas jej trwania, konieczność stosowania insuliny, obecność przewlekłych powikłań, przede wszystkim angiopatii. W drugiej, zaproponowanej przez Pedersena, bierze się pod uwagę przebieg ciąży i występujące w niej powikłania (tab. 82). Ta ostatnia klasyfikacja uwypukla prognostyczne znaczenie niepomyślnych objawów w ciąży (prognostically bad signs in pregnancy, PBSP), z jakimi lekarz ma do czynienia, i dlatego jest bardziej przydatna w praktyce.
O autorze
powiązane posty
Ostatnie wpisy
- Zdrowie jelit pod lupą – od diagnostyki do leczenia
- Skuteczny sposób na zwiększanie ciężaru w treningu siłowym – porady dla każdego entuzjasty fitness
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2024
- czerwiec 2024
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Hormony jelitowePrzed około 50 laty wyodrębniono w kwaśnym wyciągu błony śluzowej dwunastnicy frakcję pobudzającą wewnątrzwydzielniczą czynność trzustki, którą La Barre i Wsp. nazwali …
- Zrób to sam – masło klarowaneCoraz więcej mówi się o tym, że do smażenia lepsze jest masło klarowane, jednak patrząc po cenach w sklepie, człowiek można chwycić …
- Śpiączka hipermolalnaOpisana w 1961 roku przez Stottera i niezależnie przez Rossiera i wsp. śpiączka hipermolalna (hyperosmolar nonketotic diabetic coma) została tak nazwana w …
- ElektrolityPrawidłowy przebieg wydzielania insuliny wymaga obecności niektórych kationów. Obie fazy sekrecji tego hormonu ulegają zahamowaniu w razie braku wolnych jonów wapniowych lub …
- Biosynteza i wydzielanie glukagonuZ niedawnych badań wynika, że u człowieka gen determinujący biosyntezę glukagonu jest umiejscowiony w chromosomie 2 [171]. Bezpośredni produkt translacji swoistego m-RNA …
- Pizza włoska: czym kierować się przy zamówieniu? Pizza włoska Warszawa 24hMiłośnicy pizzy są zgodni w jednym: znaleźć dobrą pizzerię jest niezwykle trudno. Pizza włoska to taka, która posiada niewielką ilość składników, charakteryzuje …
- Ciekawostki o marihuanie. Marihuana – czy naprawdę nie uzależnia?W społeczeństwie funkcjonuje większa tolerancja na używanie marihuany niż innych narkotyków. Jest uważana za tak zwany „narkotyk miękki”, którego zadaniem jest poprawianie …
- Wskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika w leczeniu cukrzycyPochodne sulfonylomocznika znajdują zastosowanie jedynie w leczeniu cukrzycy typu 2, a także niektórych postaci cukrzycy typu 3, w których zachowane jest wytwarzanie …
- Inne objawy niepożądaneStany niedocukrzenia krwi u chorych przyjmujących pochodne biguanidu występują bardzo rzadko i to zwykle wówczas, gdy leki te są stosowane razem z …
- Wirusowe zapalenie wątroby a cukrzycaCzęstość występowania wirusowego zapalenia wątroby (w.z.w.) u chorych na cukrzycę jest różnie oceniana, co zależy prawdopodobnie od ogólnej zapadalności na tę chorobę …
- Receptor insulinowyObecność receptora insulinowego stwierdzono w błonie licznych komórek, takich jak adypocyty, komórki mięśniowe, hepatocyty, limfocyty, inonocyty i in. Zasługuje na uwagę, że …
Najnowsze komentarze