Badania diagnostyki obrazowej pozwalają postawić właściwą diagnozę i nierzadko uratować życie pacjenta. Stosuje się je również jako profilaktykę zdrowotną, ale także do monitorowania postępów terapii. Badania obrazowe wykorzystują różne techniki, aby unaocznić widok badanego narządu.
Pracownia diagnostyki obrazowej, czyli miejsce, gdzie poddajesz się specjalistycznym badaniom
W pracowni diagnostyki obrazowej wykonasz badania takie jak USG, RTG, kolonoskopia i endoskopia. Oczywiście to nie wszystkie rodzaje obrazowania medycznego. Zaliczają się do niego jeszcze badania polem magnetycznym i ultradźwiękami.
Badania w pracowni diagnostyki obrazowej pozwalają unaocznić struktury fizjologiczne i patologiczne zmiany w organizmie. Dzięki nim lekarz szybko wykrywa złamania, zwyrodnienia, guzy, torbiele, martwice, stany zapalne i zmiany zanikowe.
Dzięki USG, RTG, tomografii komputerowej, kolonoskopii i endoskopii możliwy staje się proces diagnostyczny, ale także badania te są podstawą, aby stwierdzić, czy dana terapia przynosi korzyści.
Jakie dziedziny medycyny wykorzystują diagnostykę obrazową?
Nie ma dziedziny medycyny, która nie korzystałaby z dobrodziejstw diagnostyki obrazowej. Stosuje się ją w ortopedii, neurologii, onkologii, pulmonologii, reumatologii i wielu innych sektorach medycyny.
Co ważne, badania w pracowni diagnostyki są nieinwazyjne, więc nie obawiaj się ich. Diagnostyka obrazowa dopełnia diagnostykę laboratoryjną, co pomaga lekarzom zaplanować odpowiednie leczenie.
USG — ultrasonografia jako jedno z popularniejszych badań diagnostyki obrazowej
USG jest jednym z najpopularniejszych badań diagnostyki obrazowej. Badanie jest w pełni bezpieczne — wykonuje się je nawet u kobiet w ciąży. Polega na wizualizacji struktur w organizmie pacjenta w czasie rzeczywistym.
USG wykorzystuje fale ultradźwiękowe, czyli fale o wysokiej częstotliwości. Odbijają się one od tkanek w ludzkim organizmie. Owe tkanki wykazują różny opór akustyczny. Głowica aparatury ultrasonografu to zarazem emiter i odbiornik fal ultradźwiękowych. Wysyła fale, które odbijając się od tkanek, wracają do niej, tworząc obraz.
USG dzieli się na zewnętrzne, wewnętrzne i endoskopowe.
Tomografia komputerowa
Jest badaniem, które wykorzystuje promieniowanie X, czyli rentgenowskie. Tomograf przypomina tubę, do której wprowadza się pacjenta na wysuwanym stole. W czasie badania wokół niego porusza się lampa rentgenowska z detektorami. Zadaniem owych detektorów jest rejestracja osłabionego promieniowania, kiedy przejdzie ono przez ciało pacjenta. Różne projekcje wykonywanych zdjęć pozwalają uchwycić obraz w 2 D lub 3D (przekrojowo i przestrzennie).
Badanie rentgenowskie, czyli RTG
RTG jest najstarszym badaniem diagnostyki obrazowej. Również (podobnie jak tomografia) wykorzystuje ono promieniowanie X. Podczas badania pacjent znajduje się przed lampą rentgenowską emitującą promieniowanie. Kiedy jego cząsteczki przechodzą przez ciało pacjenta, są pochłaniane w różnym stopniu. Te, które nie zostały pochłonięte, trafiają na detektor, co daje obraz diagnostyczny.
Gastroskopia i kolonoskopia
Gastroskopia to nic innego jak badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Badania w pracowni diagnostyki obrazowej dokonuje się, zakładając pacjentowi giętkie wzierniki (przez jamę ustną lub nosową). Zabieg pozwala zobrazować przełyk, żołądek i dwunastnicę.
Za pomocą kleszczy biopsyjnych często pobiera się wycinki do badania histopatologicznego i wykonuje testy na obecność bakterii Helicobacter pylori.
Z kolei kolonoskopię wykonuje się, aby wykryć zmiany w dolnym odcinku układu pokarmowego. To dzięki kolonoskopii wcześnie diagnozuje się zmiany nowotworowe, polipy lub uwidacznia ciała obce w jelitach. Kolonoskopię wykorzystuje się także, aby monitorować postępy leczenia w przypadku takich schorzeń jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna.
Badania diagnostyczne, które wykonasz w pracowni diagnostyki obrazowej, pozwolą szybko wykryć zmiany w Twoim organizmie. Uchwycone odpowiednio wcześnie dają 100% szans wyleczenia. Zatem nie obawiaj się USG, RTG, tomografii komputerowej, jak również gastroskopii i kolonoskopii. W trosce o swoje zdrowie warto im się poddać.
Najnowsze komentarze