Przedłużenie okresu działania insuliny, przekraczające 24 h, a najczęściej sięgające 30—36 h, uzyskano przez dodanie do niej protaminy i (lub) większej ilości cynku oraz przez odpowiednią technologię produkcji (krystalizację). Z preparatów krajowych do tej grupy insulin należą: insulina cynkowo-protaminowa i insulina ultralente. Pierwsza jest otrzymywana z trzustek bydlęcych i wieprzowych, druga — tylko z trzustek bydlęcych. Insulina cynkowo-protaminowa, wprowadzona do leczenia cukrzycy jeszcze w latach trzydziestych, znajduje nadal — chociaż w ograniczonym stopniu — zastosowanie w terapii tej choroby. Stanowi kompleksowe połączenie insuliny bezpostaciowej zwykłej z protaminą (białko zasadowe uzyskane z nasienia ryb) i cynkiem w postaci zawiesiny w roztworze buforu fosforanowego. Tylko wyjątkowo jest wstrzykiwana jako preparat wyłączny, głównie u chorych o małym zapotrzebowaniu na insulinę, natomiast najczęściej stosowana jest w postaci indywidualnej mieszaniny z insuliną krystaliczną. Insulina ultralente jest zawiesiną kryształów cynkowo-insulinowych o średnicy 25—30 p,m w roztworze buforu octanowego. Należy do insulin cynkowych. Działa nieco krócej niż insulina cynkowo-protaminowa, jednak okres jej aktywności także przekracza 24 h (dochodzi do 30 h). Podobnie jak tamta, jest najczęściej stosowana w połączeniu z insuliną krótko działającą, mającą ten sam bufor i to samo pH (insulina maxirapid, insulina semilente). Nieobecność dodatkowego białka sprawia, że jest ona obecnie najpowszechniej stosowanym preparatem insuliny długo działającej.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
- Najlepsze praktyki projektowania przyrządów do spawania
- Kryształki Samoprzylepne Pastelowe i Kubek Niekapek BAMBINO: Twoje Narzędzia Twórczości
- Rewolucyjna metoda na odzyskanie młodzieńczego wyglądu
- Pracownia diagnostyki obrazowej — to tam wykonasz USG, RTG, kolonoskopię i endoskopię
- Niezwykłe bliny z jabłkami: przepis, który musisz spróbować!
zakątek zdrowia
Archiwa
- maj 2024
- kwiecień 2024
- listopad 2023
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Zmiany składu błony podstawnej w cukrzycyWiększość przeprowadzonych dotąd na ten temat badań dotyczyła błony podstawnej kłębuszków nerkowych, która jest stosunkowo łatwo dostępna. Główną zmianą składu tej błony …
- Teoria hormonalnaZakłada ona, że przyczyną rozwoju mikroangiopatii cukrzycowej jest nadmierne wytwarzanie hormonów przysadkowych, głównie hormonu wzrostu. U chorych na cukrzycę, zwłaszcza typu 1, …
- Polecany rehabilitant z Warszawy - klinika rehabilitacji na Białołęce www.medifire.pl
- Bezpośrednie objawy niepożądaneMogą one być wyrazem odczynu alergicznego na lek, lub też wyrazem działania pochodnych sulfonylomocznika w tkankach. Najczęstszym objawem niepożądanym są skórne reakcje …
- Dlaczego warto jeść pizzę? Pizzeria nocna KrakówPizza to jedna z najbardziej popularnych potraw na całym świecie. Choć głównie kojarzymy ją z Włochami – i bez wątpienia to tam …
- Wyspiak wydzielający insulinęW tym typie wyspiaków obok typowych stanów hipoglikemicznych może występować zmniejszenie tolerancji glukozy, wyrażające się dużymi wartościami glikemii po doustnym obciążeniu glukozą. …
- Zmiany anatomopatologiczne innych narządówPoza opisanymi wyżej, w cukrzycy występują charakterystyczne zmiany morfologiczne w wątrobie, skórze, kościach i stawach, zębach i przyzębiu oraz w soczewce. Zmiany …
- Hormony gruczołu tarczowegoHormony gruczołu tarczowego działają diabetogennie u zwierząt z częściowo usuniętą trzustką oraz pogarszają przebieg cukrzycy u ludzi i zwierząt. Jest jednak wątpliwe, …
- Leki wpływające na układ autonomicznyDziałanie tej grupy leków zależy od tego, jakie receptory komórek B pobudzają bądź też blokują. Praktyczne znaczenie mają głównie związki hamujące wydzielanie …
- Zależność między zakażeniem a cukrzycąZakażenie i cukrzyca wpływają na siebie wzajemnie w sposób niekorzystny. Infekcja może przyspieszyć przekształcenie potencjalnej, przemijającej czy utrwalonej nieprawidłowej tolerancji glukozy w …
- Gruczolak chromochłonnyU około 75% chorych z tym typem guza nadnerczy stwierdzono w okresie przedoperacyjnym nieprawidłowy wynik testu (doustnego i dożylnego) tolerancji glukozy, a …
- Leczenie neuropatiiW razie niewyrównania cukrzycy należy dokonać korekty jej leczenia zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Neuropatia cukrzycowa nie narzuca pod tym względem specjalnych …
Najnowsze komentarze