Polega ona na szybkim dożylnym wstrzyknięciu (w ciągu 1—2 min) 50% roztworu glukozy, w dawce 0,33 g tego cukru na kg masy ciała (nie więcej jednak niż 25 g), i pa oznaczeniu glikemii co 10 min przez okres 1 h. Na skali półlogarytmicznej wartości glikemii układają się wówczas wzdłuż prostej, której kąt nachylenia jest miarą przenikania i zużytkowania glukozy w tkankach. Współczynnik K określa pośrednio działanie insuliny in vivo. W pierwotnym założeniu miał on być wykładnikiem działania hormonu znajdującego się w tkankach. Później jednak okazało się, że w następstwie szybkiego dożylnego wstrzyknięcia glukozy już w ciągu pierwszych minut dochodzi do zwiększenia sekrecji insuliny, tak że ostatecznie szybkość znikania glukozy z krwi zależy nie tylko od pierwotnej zawartości insuliny w tkankach, lecz także od przyrostu jej wydzielania spowodowanego gwałtownym wzrostem glikemii. Wykonując obecnie próbę szybkiego dożylnego obciążenia glukozą, najczęściej równocześnie oznacza się zawartość peptydów wydzielanych przez komórki B. Próba szybkiego dożylnego obciążenia glukozą jest dobrze powtarzalna, także wówczas, gdy przeprowadza się ją w krótkim odstępie czasu. Jeżeli wykonać ją dwukrotnie, z tym że drugie dożylne wstrzyknięcie glukozy poprzedza doustne spożycie testowej dawki tego cukru, dożylne wstrzyknięcie tolbutamidu lub insuliny, wówczas przyrost współczynnika K (wartość A K) pozwala dokładniej określić czynność wydzielniczą komórek B oraz obwodowe działanie insuliny endo- i egzogennej.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Gruźlica płucCzęstość gruźlicy płuc wśród osób z cukrzycą uległa w ciągu ostatniego półwiecza bardzo dużej zmianie. O ile w okresie przedinsulinowym stwierdzano zaawansowane …
Dopalacze ciekawostki- obiekt kolekcjonerski czy niebezpieczna używka?
Zatrucie dopalaczami może być bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Podobnie jak alkohol i standardowe narkotyki są one substancjami psychoaktywnymi, wywołującymi stany odurzenia …- ortodonta warszawa
- Szczególne sytuacje życiowe chorych na cukrzycęUstalone leczenie cukrzycy, zapewniające pełne wyrównanie metaboliczne tej choroby w normalnych warunkach życiowych, może okazać się niewystarczające w sytuacjach, w których wskutek …
- Mediatory peptydoweW ostatnich latach wyizolowano z komórek poddanych działaniu insuliny (komórek mięśniowych, adypocytów) krótkie peptydy, które działają na izolowane enzymy lub mitochondria w …
- Komórki DKomórki D są podobne do komórek A i dzisiaj uważa się, że są one identyczne z opisanymi poprzednio komórkami At. W odróżnieniu …
- Transport tłuszczówZ wyjątkiem kwasów tłuszczowych o krótkich łańcuchach cały tłuszcz pokarmowy przedostaje się do krwi za pośrednictwem naczyń chłonnych. Komórki jelita estryfikują kwasy …
- Powikłania leczenia cukrzycy pochodnymi sulfonylomocznikaNiebezpieczeństwa spowodowane niepożądanymi objawami przy stosowaniu pochodnych sulfonylomocznika są podobne, jednak ich częstość i nasilenie są różne, w zależności od podawanego leku. …
- Cukromocz ciężarnychGlukoza pojawia się w moczu w około 25% przypadków ciąży i jest następstwem zwiększonego przesączania kłębuszkowego i zmniejszonego wchłaniania w cewkach tego …
- Rozkład posiłków w ciągu dniaW prawidłowym żywieniu chorych na cukrzycę duże znaczenie ma rozłożenie spożycia węglowodanów na możliwie dużą liczbę posiłków. Zapobiega się w ten sposób …
- Wpływ leków na wydzielanie insulinyNiektóre leki wpływają na biosyntezę i (lub) wydzielanie insuliny. Ma to znaczenie w klinice ze względu zarówno na wykorzystanie w terapii cukrzycy …
- Mechanizm działania glukagonuMechanizm działania glukagonu sprowadza się do jego interakcji ze swoistymi receptorami błon różnych komórek (hepatocyty, komórki B i D wysp trzustkowych, adypocyty, …
Najnowsze komentarze