Najprostszym wytłumaczeniem silniejszego biologicznego działania proinsuliny in vivo aniżeli in vitro jest założenie, że jej część zostaje w organizmie przekształcona do insuliny. Należy przy tym mieć na uwadze, że proinsulinę cechują gatunkowo duże różnice składu aminokwasowego (w obrębie peptydu C), w związku z czym jej działanie biologiczne można właściwie ocenić, stosując preparaty homologiczne, co w przeszłości rzadko było możliwe. U człowieka najbardziej miarodajne będą obserwacje wpływu proinsuliny ludzkiej. Z dotychczasowych nielicznych badań wynika, że proinsuliną ludzka wstrzyknięta podskórnie chorym na cukrzycę (typu 2) zmniejsza u nich glikemię do wartościprawidłowych, przy czym ten jej wpływ trwa dłużej niż działanie insuliny i zależy przede wszystkim od hamowania oddawania glukozy przez wątrobę do krwi, a w mniejszym stopniu od zwiększenia zużytkowania glukozy w tkankach pozawątrobowych. W wyniku działania enzymów konwertujących z 1 cząsteczki proinsuliny powstaje 1 cząsteczka insuliny i 1 cząsteczka peptydu C. Oba peptydy są wydzielane w ilościach ekwimolarnych do krwi układu wrotnego, co świadczy, że peptyd C nie ulega wewnątrzkomórkowej przemianie, lecz w postaci nie zmienionej opuszcza komórkę B. Dalsze losy tych peptydów kształtują się różnie. Jedynie insulina ma ustalone działanie biologiczne, natomiast nie wiadomo, czy peptyd C po przejściu do krwi spełnia jakąś funkcję fizjologiczną. Hipoteza o jego hamującym działaniu zwrotnym na komórki B w stanach hiperinsulinemii wymaga potwierdzenia. Oznaczanie peptydu C we krwi obwodowej (pozawątrobowej) ma jednak duże znaczenie praktyczne, gdyż jego stężenie lepiej odzwierciedla czynność komórek B aniżeli stężenie insuliny.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Wpływ leków na wydzielanie insulinyNiektóre leki wpływają na biosyntezę i (lub) wydzielanie insuliny. Ma to znaczenie w klinice ze względu zarówno na wykorzystanie w terapii cukrzycy …
- Zabiegi chirurgiczne u chorych na cukrzycęPrzeciętnie co druga osoba z rozpoznaną cukrzycą staje wobec konieczności poddania się operacji. Schorzenie to nie stanowi obecnie przeciwwskazania do interwencji chirurgicznych …
- Ostre powikłania cukrzycyJak była o tym mowa wyżej, do ostrych powikłań cukrzycy zaliczane są pojawiające się w krótkim czasie zespoły ciężkich objawów klinicznych, będących …
- Tkanka tłuszczowaGłównym zadaniem insuliny w tkance tłuszczowej jest ^-szybkie przekształcenie glukozy w tłuszcz i utrzymanie tego zapasu. Zakres przemiany glukozy w tłuszcz zależy …
Anoreksja – ciekawostki. Czym jest, a czym nie jest anoreksja?
Główną przyczyną anoreksji jest obsesyjna niechęć do jedzenia, ze względu na paniczny lęk przed przybraniem na wadze. Osoba chora postrzega siebie jako …- Problemy leczenia cukrzycy u dzieciLeczenie cukrzycy dziecięcej (podobnie jak i cukrzycy wieku młodzieńczego) cechują odrębności będące wynikiem tego, że ma ono na celu nie tylko doraźne …
Co może przynieść zatrucie alkoholem? Przedawkowanie alkoholu objawy
Podobno wszystko może być lekarstwem i trucizną. Alkohol pity w dużych ilościach staje się bardzo niebezpieczny dla osoby spożywającej go. Dlatego mówi …- Pochodne sulfonylomocznikaSą one głównymi przedstawicielami grupy leków zwiększających wydzielanie insuliny. Działanie to stwierdzono zarówno in vitro, jak i in vivo i ta właściwość …
- Somatostatyna we krwiW związku z tym, że głównym źródłem somatostatyny we krwi jest przewód pokarmowy i że wątroba zatrzymuje i degraduje znaczne ilości tego …
- Obwodowe działanie pochodnych sulfonylomocznikaJuż w dawniejszych badaniach stwierdzono, że pochodne sulfonylomocznika nasilają hipoglikemizujący wpływ małych dawek insuliny u zwierząt pozbawionych trzewi, Doświadczenia te przemawiały za …
Halucynki – czy są niebezpieczne dla zdrowia? Odmiany grzybów halucynogennych , działanie
Grzyby halucynogenne (znane również jako grzyby psylocybinowe) to znane produkty, które można spożywać zarówno w stanie surowym, jak i suszu. W formie …
Najnowsze komentarze