Wpływ prostaglandyn na wydzielanie insuliny nie jest dokładnie ustalony, aczkolwiek wiadomo, że modyfikują one czynność komórek B wysp trzustkowych. Zachodzi zasadnicza różnica pomiędzy wynikami badań przeprowadzonych in vitro oraz in vivo. Stosowano w nich głównie prostaglandyny szeregu E (PGE), których udział w czynności wysp trzustkowych wydaje się być szczególnie znaczący. Większość badań wykazała, że związki te pobudzają wydzielanie insuliny przez izolowane komórki B, zwłaszcza w razie małego stężenia glukozy w środowisku otaczającym. Prostaglandyny zwiększają wewnątrzkomórkowe stężenie cAMP i prawdopodobnie tą właśnie drogą stymulują sekrecję insuliny. Z drugiej strony w badaniach in vivo, przeprowadzonych zarówno u zwierząt, jak i u ludzi, obserwowano z reguły zmniejszenie wydzielania insuliny po podaniu PGE na czczo oraz w warunkach stymulacji komórek B glukozą. Dożylny i dotętniczy wlew prostacykliny nie powodował u ludzi jednoznacznych zmian w insulinemii, aczkolwiek wyraźnie zwiększał glikemię. Różnice mogą być do pewnego stopnia następstwem maskowania „pierwotnego” działania prostaglandyn na komórki B przez inne wpływy tych związków, hamujące łub zmniejszające efekt stymulacji wydzielania insuliny (zwolnienie przepływem trzewnego krwi, hamowanie wytwarzania presynaptycznych neurotransmiterów stymulujących sekrecję insuliny). W świetle dotychczasowych badań, a w szczególności obserwacji, które dowodzą, że wpływ prostaglandyn na wydzielanie insuliny zależy od stężenia glukozy w płynie otaczającym komórki B oraz od wielkości stosowanych dawek, uważa się, że prostaglandyny nie są mediatorami, lecz modulatorami sekrecji insuliny i że efekt ich działania w komórkach B zależy od aktualnego stanu metabolicznego i czynnościowego tych ostatnich.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- listopad 2023
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Preparaty insuliny długo działającePrzedłużenie okresu działania insuliny, przekraczające 24 h, a najczęściej sięgające 30—36 h, uzyskano przez dodanie do niej protaminy i (lub) większej ilości …
- Encefalopatia cukrzycowaEncefalopatia cukrzycowa (encephalopathia diabetica). Tą nazwą określono zespół morfologiczno-kliniczny, występujący u chorych z długo trwającą cukrzycą typu 1, w którym zmiany dotyczą …
- Obwodowe działanie pochodnych sulfonylomocznikaJuż w dawniejszych badaniach stwierdzono, że pochodne sulfonylomocznika nasilają hipoglikemizujący wpływ małych dawek insuliny u zwierząt pozbawionych trzewi, Doświadczenia te przemawiały za …
- Antygenowość i immunogenność insulinyInsulina, podobnie jak wszystkie inne hormony białkowe, ma właściwości antygenu. Wprowadzona drogą pozajelitową powoduje u wyższych kręgowców odpowiedź komórek immunologicznie kompetentnych (limfocytów …
- Rokowanie i zapobieganie śpiączki hipermolalnejRokowanie w śpiączce hipermolalnej jest gorsze niż w ketonowej. Śmiertelność w tym zespole jest przez różnych autorów podawana w bardzo szerokich granicach …
- Cukrzyca ciężarnychCukrzyca ciężarnych (diabetes gravidarum, gestational diabetes). Jest to przejściowe zaburzenie przemiany węglowodanów, wyrażające się hiperglikemią i cukromoczem, które pojawia się u zdrowych …
Czym jest proteza modularna?
Protezy są dla wielu pacjentów jedynym sposobem na odzyskanie satysfakcji i komfortu życia. Osoby, które mają wady wrodzone lub zostały poddane amputacji …- Zakażenia u dzieci chorych na cukrzycęOkres dzieciństwa charakteryzuje się częstym występowaniem zakażeń, w przebiegu których mimo braku apetytu i zmniejszonego przyjmowania pokarmów zapotrzebowanie na insulinę zwiększa się, …
- Polipeptyd trzustkowyJak dotąd, niewiele wiadomo o wpływie tego peptydu na czynność komórek B. W badaniach doświadczalnych stwierdzono, że u niektórych gatunków zwierząt (mysz, …
- InsulinaProces wydzielania insuliny przez komórki B podlega prawdopodobnie kontroli przez własny produkt tych komórek na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Przemawiają za tym obserwacje …
Catering na przyjęcia okolicznościowe – usługi Cateringowe w Warszawie. Catering grill
Usługi cateringowe cieszą się coraz większą popularnością. Duży wybór dań, perfekcyjny smak i podanie oraz oszczędność czasu to główne powody, dla których …
Najnowsze komentarze