Powiązanie interakcji insuliny ze swoistym receptorem błony komórkowej z dalszymi wpływami tego hormonu nie jest dotąd wyjaśnione, a przytoczone poniżej mechanizmy są hipotetyczne i wymagają potwierdzenia w dalszych badaniach. Wiadomo, że receptory insulinowe mogą w błonie komórkowej ulegać horyzontalnym przemieszczeniom i występują w skupieniach oraz że do ujawnienia się maksymalnego biologicznego działania insuliny wystarcza związanie się jej tylko ze stosunkowo niewielką ich liczbą. Jak. wynika z niedawnych badań, jednym z pierwszych skutków interakcji insuliny z receptorem jest fosforylacja samego receptora wskutek aktywacji kinazy tyrozyny, stanowiącej część składową podjednostki receptora. Na razie jednak nie wiadomo, czy i w jaki sposób ta autofosforylacja wpływa na przemieszczanie się heksoz (aminokwasów, jonów) do wnętrza komórki i na wewnątrzkomórkowe przemiany zależne od insuliny. Zapewne jednak związanie tego hormonu ze swoistym receptorem błonowym powoduje aktywację systemów transportu czynnych w błonie komórkowej. W wyjaśnianiu tego najdawniej znanego ogólnego wpływu insuliny pod uwagę bierze się obecnie następujące zjawiska: 1) konformacyjną zmianę (równoznaczną z aktywacją) sąsiadujących z receptorami insulinowymi nośników białkowych z chwilą związania się tych receptorów z insuliną (i ich fosforylacji); 2) zmianę stanu fizycznego warstw lipidowych ograniczonych miejsc błony komórkowej, wyrażającą się zmniejszeniem ich gęstości (zwiększeniem „płynności”), ułatwiającą przenikanie heksoz, aminokwasów i jonów do wnętrza komórek. Transmisja interakcji insuliny z receptorem błonowym na wewnątrzkomórkowe układy enzymatyczne jest zapewne również procesem złożonym. Sprowadza się ona głównie do zmiany stanu ufosforylowania białek swoistych enzymów — ich fosforylacji, a głównie defosforylacji. Uważa się, że te procesy zachodzą przy udziale swoistych „przekaźników”, aczkolwiek możliwy jest też bardziej bezpośredni wpływ kompleksu insulina-receptor lub samej insuliny.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- wrzesień 2023
- maj 2023
- kwiecień 2023
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Leczenie cukrzycy w przebiegu zakażeńZakażenia łagodne i przewlekłe, które nie pogarszają stanu metabolicznego, nie wymagają modyfikacji dotychczasowego leczenia cukrzycy. Natomiast zmiana — najczęściej przejściowa — uprzednio …
- Mediatory peptydoweW ostatnich latach wyizolowano z komórek poddanych działaniu insuliny (komórek mięśniowych, adypocytów) krótkie peptydy, które działają na izolowane enzymy lub mitochondria w …
- Rozpoznanie różnicoweNa ogół rozpoznanie ketonowej śpiączki cukrzycowej nie jest trudne i można je wstępnie ustalić u osoby ze znaną cukrzycą na podstawie całokształtu …
- Leki saluretyczneZmniejszają one sekrecję insuliny i stosowane przez długi czas (np. w leczeniu nadciśnienia) stwarzają rzeczywiste zagrożenie wystąpieniem cukrzycy. To niepożądane działanie tej …
- FruktozurieSą to stany cechujące się pojawieniem się fruktozy w moczu. Wchłania się ona wolniej w jelicie cienkim aniżeli glukoza, natomiast ulega szybszym …
- Małżeństwo i planowanie rodzinyJest to problem głównie chorych na cukrzycę typu 1, gdyż ona właśnie jest najczęstsza w wieku, w którym wstępuje się w związek …
- Wpływ pracy mięśniowej na przemianę węglowodanów u chorych na cukrzycęU ludzi chorych na cukrzycę reakcja metaboliczna na wysiłek fizyczny może być odmienna aniżeli u zdrowych, co zależy od szczegółowej roli insuliny, …
- Opieka nad ciężarną chorą na cukrzycęPonieważ prawidłowy metabolizm matki ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży i dla urodzenia zdrowego dziecka, optymalne wyrównanie cukrzycy jest naczelnym zadaniem …
- Leczenie dietąPrzez stulecia dieta stanowiła jedyny środek leczenia cukrzycy, zaś na podstawie empirycznego doboru różnych sposobów żywienia chorych powstawały różne „szkoły”, przestrzegające jednak …
- Leczenie i profilaktyka powikłańPowikłania, które występują w śpiączce cukrzycowej, dzieli się na te, które są następstwem choroby, oraz na te, które są wynikiem niewłaściwej terapii. …
- Próby czynnościoweSpośród prób czynnościowych, używanych w diagnostyce zaburzeń przemiany węglowodanów, najszersze zastosowanie znajdują próby obciążenia glukozą, w których po podaniu testowej dawki tego …
Najnowsze komentarze